Odolné TOUGHBOOKY Panasonic pomáhají zachraňovat životy. Používají je i Češi

Více než 8 000 mobilních zařízení řady Panasonic TOUGHBOOK pomáhá zdravotníkům v mnoha evropských zemích na zajištění bezpečnějších, účinnějších a efektivnějších záchranných operací

PRAHA, 2. února 2021 – Přijímání kritických rozhodnutí s maximální rychlostí a efektivitou představuje každodenní chléb pro týmy záchranné služby a první pomoci, aby splnily své poslání rychle reagovat, provést první ošetření nebo přepravit pacienty do zdravotnických zařízení. V posledních letech proniká trend digitalizace i do oblasti zdravotnicví. Jejím úkolem je zajištění bezpečnější, účinnější a efektivnější péče. Nové technologie umožňují záchranářům rychlý přístup ke kritickým informacím, ušetřený čas může představovat rozhodující moment v otázce záchrany pacientova života.

Vývoj aplikací a softwaru na podporu činnosti záchranných složek jde ruku v ruce s výběrem mobilních zařízení vhodných pro použití na cestách a v extrémních situacích (ať už ve venkovním prostředí nebo v dopravních prostředcích, jako jsou sanitky nebo vrtulníky). Od zařízení se požaduje zajištění nepřetržitého připojení a dlouhá výdrž baterií.

Společnost Panasonic na tuto potřebu reaguje nabídkou špičkových hardwarových a softwarových řešení: řada odolných zařízení TOUGHBOOK tvořená notebooky, tablety a handheldovými zařízeními představuje v současné době součást vybavení tisíců sanitek v celé Evropě. Zařízení disponují velkou řadou příslušenství, jako jsou specializované dokovací stanice, odolné ramenní popruhy a odepínací popruhy, které umožňují ergonomické použití jak ve vozidlech, tak při pěším provádění činností. Využívají je záchranáři ve Velké Británii, v Rumunsku, Nizozemsku, Švédsku, Irsku, Itálii i v České republice.

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje vybavila v roce 2013 své vozy odolnými tablety Panasonic Toughpad FZ-G1 a stále se na ně může plně spolehnout. „Pro odolné tablety Panasonic Toughpad FZ-G1 jsme se rozhodli na základě pečlivého zhodnocení všech jejich vlastností. Několikaleté zkušenosti nám dokázaly, že náš výběr byl zcela správný,“ říká Jindřich Vintr, vedoucí informačně-komunikačního oddělení Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. „Tablety poskytují posádkám záchranného vozu mobilitu a možnost rychlé reakce přímo v terénu,“ dodává Vintr.

Rychlý a bezchybný zásah

Použití mobilních zařízení spolu se speciálními cloudovými platformami umožňuje automatizaci záchranného procesu a zajišťuje přímé spojení mezi operačními středisky a místnostmi pohotovosti v nemocnici. V minulosti se všechna data zaznamenávála v papírové podobě. Dnes může operátor okamžitě zaznamenávat údaje o osobě žádající o zásah a odesílat je přímo posádce záchranného vozidla, která si může ve vozidle na svém odolném zařízení ihned zobrazit adresu a údaje nezbytné k provedení zásahu. Důležitý je například barevný kód, který identifikuje závažnost případu, což výrazně zrychluje proces přípravy a zvyšuje celkovou účinnost služby.

Informace dostupné v reálném čase

K tabletu lze bezdrátově připojit monitorovací zařízení pro měření EKG, krevního tlaku a hladiny kyslíku. Data se okamžitě přenáší do elektronického lékařského záznamu pacienta a do aplikace pro podporu rozhodování, kterou lze zobrazit na tabletu. Tímto způsobem lze získat data o zdravotním stavu pacienta a předat je nemocnici ještě před jeho příjezdem, což šetří drahocenný čas a lidské zdroje.

Takzvaný „Digital Patient File“ (digitální složka pacienta) také pomáhá zdravotnickým pracovníkům při rozhodování během zásahu a minimalizuje riziko nesprávné diagnózy nebo ošetření. Přístup k historii dokumentace v reálném čase jim umožňuje znát dřívější zdravotní stav a potenciální rizika, jako jsou infekční choroby nebo případy rizikového nebo násilného chování pacienta. Tímto způsobem je zaručena vyšší úroveň bezpečnosti jak pro pacienta, tak pro pracovníky.

Monitorování domácí péče

Kromě tísňových volání lze mobilní zařízení použít také u domácí péče, například ke sledování starších pacientů. Zdravotničtí odborníci používají zařízení k monitorování vitálních funkcí a při dosažení výstražné úrovně lze specialistům zasílat automatická upozornění. Je možné domluvit videohovory s lékařem, zdravotnickým pracovníkem nebo pacientem. To umožňuje rychlejší reakci a odborné poradenství podle potřeby.

Dlouhodobé výhody

Cenná shromážděná data lze použít k vytváření předpovědí, tvorbě map ukazujících, kde a kdy může nejspíše dojít k dopravní nehodě, a k rozmístění týmů záchranné služby poblíž. Možnost oboustranné komunikace mezi zdravotníky a nemocničními specialisty znamená, že více pacientů může být ošetřeno přímo na místě nehody, což dramaticky snižuje potřebu převozu pacientů do nemocnice.

O skupině Panasonic System Communications Company Europe (PSCEU)

PSCEU je evropskou pobočkou Panasonic System Communications Company, globální B2B divize společnosti Panasonic. Cílem PSCEU je ulehčit práci profesionálům a pomáhat firmám zvyšovat jejich efektivitu a výkonnost. Pomáhá společnostem získávat, zpracovávat a přenášet všechny druhy informací, jako jsou hlasová, textová a obrazová data. S přibližně 350 zaměstnanci, se zkušenými experty, se schopnostmi řízení globálních projektů a s rozsáhlou evropskou partnerskou sítí nabízí PSCEU bezkonkurenční výhody na daném trhu.

Naším cílem je, aby spolu technologie neviditelně spolupracovaly a společnosti se tak mohly soustředit pouze na úspěch. Věříme, že by technologie měly především fungovat bez potíží. Podniky uspějí, pokud se budou moc zaměřit pouze na své zákazníky a všechny technologie jim budou nápomocny jako jeden celek. Proto jsme odhodláni vyvíjet produkty a řešení, které jsou tak samozřejmou součástí způsobu práce našich zákazníků, že jsou téměř neviditelné. Je to jako koňská síla v pozadí, která pohání obchodní úspěch. 

Společnost PSCEU se zabývá šesti kategoriemi produktů:

• Broadcast & ProAV vám umožňuje vyprávět příběh prostřednictvím vysoce kvalitních produktů a řešení, které zajišťují hladký provoz a vynikající poměr ceny a výkonu v rámci celé řady dálkově ovládaných kamer, přepínačů, studiových kamer a ENG P2HD. Řada filmových kamer modelů VariCam a EVA1 zvládá nahrávání ve 4K a HDR (High Dynamic Range). Díky tomu jsou ideálním řešením pro kino, televizi, dokumenty a živou produkci.

• Communication Solutions nabízí nejlepší telefonní systémy, terminálová zařízení SIP a profesionální „síťové“ skenery, díky kterým se můžete soustředit na komunikaci, nikoli na připojení.

Computer Product Solutions poskytuje mobilním pracovníkům možnost pracovat kdekoli s řadou odolných notebooků Toughbook, podnikových tabletů Toughpad a elektronických systémů pro prodejní místa (EPOS). Společnost Panasonic byla v roce 2017 evropským lídrem a dosáhla tržního podílu 57 % v prodeji odolných notebooků

• Industrial Medical Vision vyrábí aplikace pro různé segmenty včetně medicíny, biologických věd, ProAV nebo průmyslu. Produktové portfolio zahrnuje kompletní kamerové systémy a OEM kamerové systémy a vy tak můžete vidět to, co je lidskému oku téměř neviditelné.

• Security Solutions staví na tradici poskytování záznamů CCTV v průkazné kvalitě. Zajišťuje nejvyšší kvalitu obrazu za všech podmínek díky využití vysoce spolehlivých kamer s pokročilou technologií a systémům pořizování obrazového záznamu. Můžete se tak cítit v bezpečí.

• Visual System Solutions nabízí nejširší řadu profesionálních displejů a projektorů a umožňuje profesionálům v oblasti audia a videa svobodně tvořit. S tržním podílem 39 % je lídrem na evropském trhu projektorů s vysokým jasem (Futuresource > 5 klm FR17, 3. čtvrtletí, mimo 4K a digitálního kina).

O společnosti Panasonic

Společnost Panasonic Corporation je světovým lídrem ve vývoji řady elektronických technologií a řešení pro zákazníky v oblasti spotřební elektroniky, zařízení pro domácnost, automobilového průmyslu a B2B. V roce 2018 společnost oslavila 100 let od svého založení. Nyní provozuje 582 dceřiných společností, 87 přidružených společností po celém světě a generuje konsolidované čisté tržby ve výši 62,5 miliard EUR za rok končící 31. března 2019. Společnost se napříč všemi divizemi snaží s použitím inovací vytvářet nové hodnoty. Díky svým technologiím chce vytvořit lepší svět a lepší život pro své zákazníky. Více o společnosti Panasonic najdete na: https://www.panasonic.com/global