Do škol dostaneme odborníky z praxe, slibuje projekt Začni učit! Chce pomoci najít až 6 000 učitelů

Praha 24. února 2021 – Českému školství chybí tisíce učitelů. Mnohdy by chtěli učit lidé, kteří jsou odborníky ve svém oboru, ale nestudovali pedagogiku. Ti naráží na složitý systém doplňování kvalifikací. Komunita expertních dobrovolníků Česko.Digital a organizace Výluka proto spojují síly a spouští projekt Začni učit! Pro zájemce o učitelství vytvoří expertní systém, který je cestou za katedru srozumitelně provede.


Jedním ze zásadních problémů českého školství je podle Ministerstva školství nedostatek učitelů. Chybět jich může až 6000. V takové situaci by mohli pomoci studenti nepedagogických oborů nebo přímo lidé z praxe, kteří by do vzdělávacího systému přinesli novou energii a zkušenosti.

Pandemie Covid-19 je pro školství velkou zatěžkávací zkouškou. Přinesla však i pozitiva. Jedním z nich je zvýšený zájem o učitelské povolání a chuť podílet se na zkvalitňování výuky v Česku. Učitelství díky pandemii začalo být vnímáno jako mnohem perspektivnější povolání než dříve. Dráha učitele láká stále více lidí, kteří tento obor nemají vystudovaný. Průzkumy například ukazují, že každý desátý vysokoškolák zvažuje učitelství a stále větší zájem projevují i profesionálové z praxe.

Zájemci o kariéru učitele ovšem naráží na nepřehledný systém doplňování pedagogické kvalifikace. Řadu z nich z nové profesní cesty přímo odrazuje. Ta se liší podle toho, co  uchazeč vystudoval nebo jaké předměty by chtěl učit. Provést zájemce o pedagogickou kariéru se proto rozhodla organizace Výluka projektem Začni učit!

„Neexistuje platforma, kde by zájemci o učitelství zjistili, jakou kvalifikaci si musí doplnit. Tím, že připravíme ucelený podpůrný systém, chceme do školství dostat motivované lidi z různých odvětví,“ vysvětluje Sandra Ort Feyglová koordinátorka Začni učit! a šéfka organizace Výluka, která se dlouhodobě zabývá pomocí začínajícím učitelům. „Výsledný expertní systém uživateli přesně ukáže, co si má při svém vzdělání a dalších preferencích doplnit za kvalifikaci,” dodává. Expertní systém pomůže vytvořit komunita expertních dobrovolníků Česko.Digital. Nyní tým pracuje na výzkumu cílových skupin a testují se první návrhy řešení – hotovo by mělo být na začátku léta.

„Už od začátku pandemie se snažíme českým školám systémově pomáhat. Vloni na jaře jsme rozjeli projekt Učíme online, kterým pomáháme školám se zprovozňováním online výuky, učitelům s výukou online a potřebným rodinám se zajištěním počítačů a připojením k internetu. Projekt Začni učit! je tak pro  nás přirozeným rozšířením naší snahy pomáhat českému školství,“ vysvětluje Radka Horáková, spoluzakladatelka Česko.Digital.   

Česko.Digital:
Česko.Digital je komunita IT profesionálů, kteří pro-bono pomáhají neziskovým organizacím, samosprávě i státu dělat Česko lepším místem k životu. Od svého založení v květnu 2019 sdružila přes 3700 vývojářů, designérů, projektových a produktových manažerů a marketérů. Více o Česko.Digital na www.cesko.digital.

Výluka:
Výluka je organizace, která od roku 2016 pomáhá učitelům a učitelkám na začátku kariéry – podporuje je od prvních myšlenek na pedagogickou kariéru po budování komunity začínajících pedagogů. Proto pořádá workshopy, supervize i celoroční programy. Více o Výluce naleznete na www.vyluka.org.