Zdolejte sto kilometrů s Jakubem, nabádá březnová výzva projektu 10/10/10

Brno, 1. 3. 2021 – Průzkumy ukazují, že se lidé kvůli pandemii méně hýbou a více konzumují nezdravá jídla. V důsledku toho se zvyšuje procento populace, které trápí obezita, vysoký cholesterol, cukrovka či vysoký krevní tlak. A právě tyto problémy jsou často příčinou srdečního selhání. „Jelikož se projekt 10/10/10 snaží upozornit na problematiku náhlého srdečního setkání, rozhodli jsme se vyrazit do boje s leností a vymysleli jsme březnovou výzvu 100 s Jakubem,“ řekl PR manažer projektu David Zouhar.

#100sJakubem rozhýbe Čechy

Smyslem výzvy je, aby její účastníci v období od 1. do 31. března 2021 zdolali metu sto kilometrů pohybu – a to chůze, běhu či jízdy na kole. „Víme, že současná situace nenahrává venkovním aktivitám a samozřejmě všechny vyzýváme, aby při pohybu venku dodržovali platná opatření. Výzvu jsme proto nachystali tak, aby se do ní mohli zapojit i ti, kteří budou sportovat doma – například na běžeckých pásech či cyklotrenažerech,“ vysvětlil autor projektu Jakub Žák.

Doplnil, že sto kilometrů není náhodně zvolené číslo. „Přemýšleli jsme, jakou vzdálenost zvolit. V rámci svého závodního maratonu, na který se chystám v červnu, uplavu devatenáct kilometrů, v pedálech ujedu devět set kilometrů a uběhnu 211 kilometrů. Tyto výkony ale od ostatních chtít nemůžeme,“ usmál se autor projektu. Proto se rozhodl, že se bude soustředit na číslo 10, které je v názvu projektu. „Zdolat deset kilometrů za měsíc by ale žádná výzva nebyla, proto jsem za toto číslo přidal ještě jednu nulu. A vznikla 100 s Jakubem,“ dodal.

Stačí aplikace a účet na Instagramu

Zájemcům, kteří se budou chtít přidat, stačí pro zapojení do výzvy účet na Instagramu a monitor pohybu, respektive aplikace v chytrém telefonu. Právě přes libovolnou aplikaci (Garmin Connect, Apple Health, Fitbit…) budou lidé zaznamenávat své aktivity. Screenshot z aplikace následně přidají do stories na Instagramu s hasthagem #100sJakubem a označením účtu @storybyjakub. Na konci měsíce pak stejným způsobem zveřejní součet aktivit za uplynulých jednatřicet dnů. 

Všichni, kteří výzvu splní, se dostanou do slosování o jeden ze tří dárkových balíčků projektu 10/10/10. „Aktivitu soutěžících budeme po celý měsíc sledovat. Pokud se objeví výkon, který nás zaujme, určitě nezůstane bez odměny,“ slíbil Žák.

Organizátoři si od výzvy slibují, že motivují Čechy k pohybu i v této nelehké době. „Sklouznout k tomu, že budeme v lockdownu jen sedět, koukat na filmy a jíst nezdravá jídla, je velmi snadné. Chceme ale upozornit na to, že to s sebou nese velká rizika do budoucna. Věříme, že lidi inspirujeme, připojí se k nám a ochrání se před problémy se srdcem, které by jim mohly v budoucnosti hrozit,“ uzavřel Žák. 

Podrobná pravidla výzvy najdou zájemci na webu www.storybyjakub.com

www.storybyjakub.com                                                             www.zachransrdce.cz 

O projektu

10/10/10 je projekt Brňana Jakuba Žáka, který se rozhodl v červnu roku 2021 zdolat 10 tratí polovičního Ironmana v deseti evropských zemích. Na každé trati uplave 1,9 kilometrů, následně ujede 90 kilometrů na kole a uběhne 21 kilometrů. Všechny tratě připravil sám se svým týmem.

Cílem projektu 10/10/10 je upozornit na problematiku náhlého srdečního selhání, na které v roce 2014 zemřel Žákův dědeček. Mladý Brňan chce zároveň vybrat co nejvíce peněz, které využije jak na podporu pravidelných prohlídek srdce, tak na nákup AED přístrojů.

Projekt má také edukativní rozměr: na podzim chce Žák se svým týmem uspořádat přednášky na školách, které upozorní nebezpečí kardiovaskulárních onemocnění. Zároveň vznikne dokument, který bude mapovat Žákovu cestu k cíli.