Panattoni se stala nejzelenějším industriální developerem v Evropě Česká pobočka je díky kompenzačnímu programu uhlíkově neutrální

Tisková zpráva, 3. března 2021 – Stavitel průmyslových zón Panattoni dosáhl souběžně dvou významných milníků svého udržitelného rozvoje. Vzhledem ke kompenzaci celkového množství uhlíkové stopy vypočteného za loňský rok získala česká pobočka v březnu 2021 status klimaticky neutrální firmy a na základě srovnání množství environmentálně certifikovaných nových budov s celkovou plochou 4,6 milionů metrů čtverečních se Panattoni dokonce stala nejzelenějším industriálním developerem Evropy. Česká pobočka dokázala prostřednictvím výsadby stromů vykompenzovat dvojnásobek emisí CO2e, než jako firma sama vyprodukovala. Společnost tak zúročila svou dlouhodobou strategii postavenou na principech cirkulární ekonomiky
a ekologicky šetrné výstavby. 

Prvenství v rámci Evropy mě velmi těší. Jsem rád, že se udržitelný rozvoj stal běžnou součástí podnikatelské praxe všech moderních společností. Není již jednoduché v silné konkurenci posouvat dále limity při ekonomicky smysluplných nákladech. V Panattoni se nám v posledních letech podařilo nejen maximalizovat ekologicky šetrnou výstavbu, která je navíc v plném souladu s přístupem České rady pro šetrné budovy, ale také motivovat zaměstnance k udržitelnému přístupu při vytváření nových projektů,“ uvedl Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

„Evropská unie se zavázala dosáhnout uhlíkové neutrality v roce 2050 a Česká republika se k tomuto cíli připojila. Zatím však jsme zhruba ve třetině, velká část cesty je tak stále před námi. Jsem proto velmi ráda, že významní členové České rady pro šetrné budovy jdou příkladem a omezování emisí uhlíku považují za svou prioritu,“ řekla výkonná ředitelka Rady Simona Kalvoda.

Respekt k životnímu prostředí je velkým tématem rovněž v pražské kanceláři Panattoni. Na základě nezávislé auditní zprávy podle aplikovatelných globálních norem si nechala společnost spočítat celkovou uhlíkovou stopu za rok 2020. Analyzovány byly různé oblasti jako spotřeba vody či energií, recyklace odpadů, dojíždění do zaměstnání, pracovní cesty, nákupy, IT apod. Za loňský rok společnost dohromady vyprodukovala 80 tun CO2e. 

Díky výsadbě zeleně se podařilo tuto stopu vykompenzovat dokonce dvojnásobně – hodnotou ve výši 160 tun CO2e. Ve výsledku tedy společnost Panattoni za loňský rok snížila uhlíkovou stopu Česka o 80 tun. Firma finančně podpořila výsadbu lipového stromořadí v Hrochově Týnci na Chrudimsku, dřevin v obcích Žář, Božejov a Žumberk na Českobudějovicku, stromů v obci Rybníky na Příbramsku a lipové aleje k lesu Holička v Městci Králové na Nymbursku.

„Kompenzace produkce CO2e je v tuto chvíli nejefektivnější, nejpřímější a nejsmysluplnější cesta v rozvinutých ekonomikách k dosažení CO2 neutrality. Každá investovaná Česká koruna nebo Euro do smysluplných kompenzací má daleko větší pozitivní dopad, než se snažit změnit fungování světa a vzdát se blahobytu, na který si západní svět zvykl. Vždyť společnost až v okamžiku, kdy ekonomicky nestrádá, se sama začíná starat o ekologické otázky a dopady svých činností na životní prostředí. Stačí se podívat na přístup k otázkám ekologie v rozvojových zemích, kde je vytvářeno největší znečištění naší planety“ zamýšlí se Pavel Sovička.

Podle Pavla Sovičky chce však letos Panattoni zajít v monitoringu a kompenzaci uhlíkové stopy ještě dále. Předmětem letošního auditu totiž nebude pouze uhlíková stopa vyprodukovaná na centrále – společnost ji bude měřit a následně kompenzovat také v rámci jednotlivých nově vznikajících projektů.

Strategii udržitelného rozvoje v Panattoni dlouhodobě zaštiťuje koncept Go Earthwise, podle jehož regulí každý z Panattoni parků musí dosáhnout minimální známky „velmi dobrý” (Very Good) podle standardů certifikace BREEAM New Construction. Nutno zmínit, že výstavbou distribučního centra pro společnost Real Digital v Panattoni Parku Cheb South dokázala společnost Panattoni loni dosáhnout ještě vyšší mety v této certifikaci – a to hodnocení Outstanding (vynikající). 

Výjimečný soulad s životním prostředím navíc budova pro Real Digital dokázala potvrdit dokonce podruhé – prvním místem v prestižní oborové soutěži Best of Realty, která vyhlašuje nejlepší developerské projekty posledních 12 měsíců. Tento projekt získal v únoru 2021 ocenění i v soutěži CIJ Awards Czech Republic 2020, kdy v tvrdé konkurenci projekty napříč developerskými segmenty zvítězil v kategorii Best Leading Green Building Development. Distribuční centrum Real Digital, vybudované na brownfieldu po bývalých chebských strojírnách, tak porazilo jak kancelářské, tak rezidenční stavby.

Představení společnosti Panattoni

Panattoni Development Company je jednou z největších světových developerských společností v soukromých rukách a má v Severní Americe a Evropě 33 poboček. Od zahájení činnosti ve střední Evropě v roce 2005 společnost dokončila dohromady přes 10,5 milionu m2 moderních průmyslových prostor v Polsku, České republice, Slovensku, Německu, Španělsku, Portugalsku, Nizozemí a Velké Británii. Nabízí průmyslové, skladové i kancelářské plochy. Specializuje se na stavby na klíč (BTS build-to-suit), které přesně odpovídají požadavkům jednotlivých klientů. Panattoni obhájila již po páté za sebou pozici lídra evropského industriálního trhu. Mezi klíčové klienty patří společnosti jako Amazon, Arvato Services Polska, Coty Cosmetics, DSV, H&M, Intermarché, Leroy Merlin, ND Logistics, Still, Schenker, Selgros a Tesco. Kromě České republiky má Panattoni kanceláře také v Polsku, Velké Británii, Lucembursku, Německu, Španělsku, Nizozemí a také na Slovensku. Více na www.panattonieurope.com.