Zavřít všechny firmy je nereálné, varují experti z Grant Thornton. Nemělo by se zapomenout na povinnosti vyžadované státem

Praha, 3. března 2021 – Poradenská skupina Grant Thornton upozorňuje, že kromě kritické infrastruktury je řada dalších odvětví, kde je zavření firem v rámci protikoronavirových opatření nereálné a mohlo by mít dalekosáhlé důsledky. Příkladem jsou služby, které stát zákonně vyžaduje – například řadu činností advokátů, daňových poradců nebo účetních nelze při dodržování zákonů dělat vzdáleně. A bez těchto služeb by například zaměstnanci nemohli dostávat mzdy a firmy platit státu daně. Stejně tak se řada poradenských firem podílí na vytváření či komunikaci protiepidemických opatření.

„Nelze zavřít daňové a účetní kanceláře, když nejsou zavřené finanční úřady. Nelze zavřít právní a znalecké kanceláře, když funguje policie a soudy. Stát vyžaduje určité chování a ukládá firmám povinnosti, nemůže tak ve stejný okamžik znemožnit jim tyto povinnosti naplnit. Došlo by k destabilizaci celého systému,“ říká Tomáš Brabenec, partner poradenské skupiny Grant Thornton Czech Republic.

„Pokud se například zavřou účetní firmy, tak nebudou zpracované mzdy a firma je nemůže zaměstnancům proplatit. Vzniknou tak propady v příjmech zaměstnanců a problémy se tím nabalí dále. Podobné je to s kompenzacemi – počítají je účetní, daňový experti a případně znalci. Nemůžete vzít firmám nástroj na získání kompenzací, ne každá firma má své vlastní účetní. Dominový efekt negativních dopadů je veliký. Odhaduji, že reakce by firmám zabrala více než měsíc a dopady na jejich rozpočty by byly řádově v nízkých desítkách miliard korun,“ vysvětluje dále Tomáš Brabenec, partner poradenské skupiny Grant Thornton Czech Republic. „Navíc stát sám o sobě není schopen některé činnosti sám vykonávat a například pomoc poradenských firem v pandemii na přípravě a komunikaci protiepidemických opatření je velká a nezanedbatelná,“ dodává.

Řada těchto služeb přitom nelze při dodržení zákonů dělat vzdáleně. Nejde pouze o povinnost mlčenlivosti, kterou není často možné při vzdálené komunikaci plně zaručit. Problémem je i přístup k dokumentaci a spisům, které musí být ze zákona zabezpečeny. Například při zpracování mezd nemůže účetní odvézt složku na svůj home office, stejně jako znalci si nemohou odvézt domů spis zapůjčený soudem. Podobně daňoví poradci nemají od klientů k dispozici veškeré podklady pro zpracování přiznání v elektronické a zabezpečené formě. I auditoři musí pracovat i s fyzickými podklady. Pokud funguje policie a soudy, musí nutně fungovat advokáti k ochraně základních ústavních práv svých klientů. A pokud fungují finanční úřady a státní správa obecně, musí analogicky fungovat daňoví poradci. Ani notáři nemohou ověřovat pravost podpisů vzdáleně.„Těch příkladů je mnoho a často je spojují zákonem stanovené termíny a lhůty, které je nutné dodržet pod hrozbou vysokých sankcí. Současná doba naopak vyvolává zvýšenou poptávku firem po odborných radách daňových poradců, auditorů, účetních, znalců a advokátů. Hromadné zavírání je tak nesmyslné, důležité je nastavení správných protiepidemických opatření,“ dodává Tomáš Brabenec, partner poradenské skupiny Grant Thornton Czech Republic. „Umíme si představit, že může být omezen počet zaměstnanců na pracovišti – například jeden pracovník na deset metrů čtverečních. Firmy by také měly provádět pravidelné testování přítomných pracovníků, nejméně 1x týdně. Samozřejmostí jsou respirátory pro zaměstnance a dostupnost desinfekce ve všech prostorách.“.