Počet kyberútoků zneužívajících zranitelnosti v Microsoft Exchange Server se každé 2 hodiny zdvojnásobí

PRAHA – 12. března 2021 — Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), předního světového poskytovatele kyberbezpečnostních řešení, upozorňuje na stovky kybernetických útoků po celém světě, které se snaží zneužít čtyři zranitelnosti nultého dne v Microsoft Exchange Server. Check Point zjistil, že za posledních 24 hodin se počet útoků každé 2 až 3 hodiny zdvojnásobí. Zranitelnostem je potřeba věnovat maximální pozornost, protože se očekává další vlna útoků.

Hackeři se snaží dnem i nocí zneužívat zranitelnosti v serverech Microsoft Exchange, které by jim umožnily krádeže dat a vzdálené spuštění kódu.

Check Point zjistil, že 17 % útoků směřovalo na vládní organizace a vojenský sektor, zatímco 14 % útoků cílilo na výrobní společnosti. Ale významně byla zasažena i další odvětví, například bankovnictví (11 % útoků), zdravotnictví (8 %), které je v posledních měsících pod permanentním tlakem ze strany hackerů, a vzdělávání (7 %).

Útoky zatím zasáhly především Turecko (19 %), USA (18 %) a Itálií (10 %), nicméně jejich nárůst sledujeme po celém světě, Českou republiku nevyjímaje.

Microsoft vydal kritickou záplatu pro Exchange Server, nejpopulárnější poštovní server na světě, dne 3. března 2021. Přes Exchange server prochází prakticky veškerá komunikace uživatelů využívajících klienta Outlook, tedy příchozí a odchozí e-maily nebo pozvánky do kalendáře.

Orange Tsai (Cheng-Da Tsai) z tchajwanské bezpečnostní společnosti DEVCORE upozornil v lednu na dvě zranitelnosti. Microsoft byl vyzván, aby prošetřil skutečný rozsah problému. Následné vyšetřování odhalilo dalších pět kritických zranitelností.

Jaké organizace jsou v ohrožení?

Pokud je váš Microsoft Exchange server připojen k internetu, nebyl aktualizován, nemá nejnovější záplaty nebo není chráněn pomocí nějakého softwaru, jako jsou například řešení Check Point, pak je potřeba předpokládat vysokou míru ohrožení. Útočníci by mohli jednoduše krást podnikové e-maily nebo spustit uvnitř organizace nějaký velmi nebezpečný kód.

„Podobně jako při útocích Sunburst byla pro nepozorované vniknutí do podnikových sítí použita zcela běžná platforma. Částečně dobrou zprávou je to, že úspěšně proniknout do ohrožených firem zvládnou tímto způsobem jen zkušení a dobře financovaní hackeři. Hack Exchange serveru pomocí zero-day zranitelností je velmi sofistikovaná záležitost. Bohužel stále neznáme identitu útočníků, ani jejich motivaci a účel útoků. Ohrožené organizace musí okamžitě zranitelnosti záplatovat a také proskenovat svou síť a data, zda se uvnitř firmy už nenachází nějaká hrozba,“ říká Pavel Krejčí, Security Engineer v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Ochrana před dalšími útoky

Check Point upozorňuje, že pro ochranu před budoucími útoky je nutné:

  • Okamžitě aktualizujte všechny servery Microsoft Exchange a nainstalujte nejnovější patche. Tato aktualizace není automatická a musíte ji provést manuálně.
  • Používejte komplexní preventivní bezpečnostní řešení. Check Point ochrání organizace i před zranitelnostmi v serverech Microsoft Exchange.

Sledujte novinky o bezpečnostním týmu Check Point Research:

Blog: https://research.checkpoint.com/ 

Twitter: https://twitter.com/_cpresearch_ 

Sledujte novinky o společnosti Check Point:
Twitter: http://www.twitter.com/checkpointsw
Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware
Blog: http://blog.checkpoint.com 
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies

O výzkumném týmu Check Point Research 

Check Point Research poskytuje zákazníkům společnosti Check Point Software a širší bezpečnostní komunitě detailní informace o kyberhrozbách. Výzkumný tým shromažďuje a analyzuje data o globálních kyberútocích ze sítě ThreatCloud, chrání tak před hackery a zajišťuje, že všechny produkty Check Point jsou aktualizované a mají nejnovější ochranu. Výzkumný tým se skládá z více než 100 analytiků a výzkumných pracovníků, kteří spolupracují také s dalšími bezpečnostními společnostmi, donucovacími orgány a organizacemi CERT.

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je přední poskytovatel kyberbezpečnostních řešení pro vlády a organizace po celém světě. Chrání zákazníky před kyberútoky 5. generace prostřednictvím unikátních řešení, která nabízí bezkonkurenční úspěšnost zachycení malwaru, ransomwaru a jiných pokročilých cílených hrozeb. Check Point nabízí víceúrovňovou bezpečnostní architekturu, Infinity Total Protection s pokročilou prevencí hrozeb 5. generace, a tato kombinovaná produktová architektura chrání podnikové sítě, cloudová prostředí a mobilní zařízení. Check Point navíc poskytuje nejkomplexnější a nejintuitivnější nástroje pro správu zabezpečení. Check Point chrání více než 100 000 organizací všech velikostí.