Vozidla „Jackal“ společnosti Supacat chtějí ohromit Českou republiku

Praha, 17. března 2021 – Renomovaný britský výrobce bojových vozidel Supacat projevil vysoký zájem o předpokládanou veřejnou zakázku týkající se nákupu lehkých útočných vozidel pro ozbrojené síly České republiky. Jedním z klíčových produktů firmy je vozidlo HMT400 4×4, přezdívané britskými ozbrojenými silami „Jackal“. Platforma HMT400 je extrémně flexibilní pro operace v terénu a dokáže se přizpůsobit široké škále bojových podmínek. 

„Jackal” se osvědčil během operací v Afghánistánu a představitelé britských ozbrojených sil si vozidlo nemohou vynachválit. Má jedinečný systém vzduchového odpružení, který umožňuje upravit světlou výšku vozu dle terénu, a vyznačuje se tak optimálním výkonem v jakémkoliv prostředí. Jelikož flexibilita hraje na moderním bojišti čím dál tím důležitější roli, stal se HMT400 špičkou v oblasti inovací bojových vozidel a zároveň odpovědí na nové i stále se vyvíjející hrozby. 

HMT400 má celkovou hmotnost 7 600 kg, včetně užitečné hmotnosti až 2 100 kg. Na bojišti vyniká vysokou manévrovatelností a mimořádnou odolností. Maximální rychlost vozidla je 120 km/h s maximálním dojezdem až 800 km, čímž je HMT400 vhodný pro nasazení výsadkových a speciálních jednotek. Vysoká úroveň dynamičnosti a pohotovosti v kombinaci s maximální brodivostí do jednoho metru, 60 % stoupavostí, 35° bočním sklonem a průměrem otáčení 13,5 m mu umožňují účinně manévrovat a pohybovat se i v náročném terénu.           

Volitelnou výbavou vozidla HMT 400 je balistická a protiminová ochrana. V nabídce je k dispozici rovněž široká škála dalších vylepšení určených pro specifická bojiště, např.  další sada dojezdových pneumatik, uzamykatelný diferenciál, samovyprošťovací naviják, úchyty na zbraně, dálkově ovládaná zbraňové stanice, vrhače dýmových granátů nebo infračervené spouštěče. Vozidlo existuje ve variantě s řízením vpravo i vlevo.  

„Vozidlo HMT400 se díky své vysoké bojové účinnosti a pohotovosti mimořádně osvědčilo v těžkém afghánském terénu,“ říká Phil Applegarth, ředitel Supacat. „Pro Českou republiku, která uvažuje o omlazení flotily svých lehkých ozbrojených vozidel, pak Jackal představuje bezkonkurenční možnosti terénního nasazení a provozní flexibility. Rovněž náš záměr lokalizovat výrobu zajistí českému průmyslu užitek ze spolupráce Supacat s tuzemskými ozbrojenými silami,“ dodává Applegarth.  

Nedávno podepsaná dohoda o spolupráci mezi Supacat a českým systémovým integrátorem LPP by mohla být signálem pro další potenciální partnerství se zástupci domácího obranného průmyslu. Velký důraz, který Supacat klade na spoluúčast lokálního průmyslu, z něj dělá silného hráče v tendrech s vysokými nároky na podíl domácí produkce. LPP v rámci své role v partnerství zajistí diagnostické přístroje, které budou z vozidel, jejich nejrůznějších čidel, zbraňových systémů a celkového prostředí boje sbírat data, vyhodnocovat je a pak je spojovat do souhrnného situačního obrazce.

„Vozidlo HMT400 je pro české ozbrojené síly skvělou příležitostí,“ míní generál M. Žižka (v.v), ředitel strategických projektů LPP. „Naše spolupráce se Supacat má vysoký oboustranný potenciál nabídnout výsadkovým i speciálním jednotkám moderní vojenskou techniku. A záměr společnosti Supacat zajistit hmatatelné výhody skrze průmyslovou výrobu, potenciální export a vznik nových pracovních míst pak zdůrazňuje ekonomické benefity, které by případná přítomnost Supacat na lokální trh přinesla.“ 

Společnost Supacat již dodala více než 1 000 bojových vozidel zákazníkům z celého světa. Svoje odběratele má v Austrálie, USA, Norsku, Dánsku, Velké Británie a Estonsku. V pobočkách v Anglii a Austrálii se společnost zabývá veškerými aspekty designování a produkce vozidel, včetně inženýrství, testování, výroby prototypů, certifikací, počáteční výroby a podpory flotil. 

O Supacat

Supacat je předním světovým specialistou na konstrukci a vývoj vysoce mobilních obranných vozidel. Společnost dodal přes tisíc specializovaných a v boji prověřených vozidel, která jsou ve výzbroji mnoha armádách celého světa. V návaznosti na pevné základy, které se opírají o více než tři desetiletí úspěšného vývoje a výroby, se společnost stala jedním z předních světových odborníků na design a vývoj vybavení provozovaného v drsných podmínkách. Nadšený tým odborníků společnosti Supacat disponuje patřičnými dovednostmi, odbornými znalostmi, vysokým nasazením a velkým odhodlání nepřetržitě poskytovat zákazníkům vysoce kvalitní a na míru vytvářené výrobky. V souladu se současným vývojem a novými požadavky na vysoce mobilní cross-country obranná vozidla ze strany zákazníků se neustále rozšiřuje její produktová řada terénních kolových a pásových vozidel. Společnost je certifikován podle norem ISO 9001: 2015 a ISO 14001: 2015 a pokrývá všechny aspekty designu vozidel, včetně návrhů, vývoje, testování, výroby prototypů, certifikace, malosériové výroby a podpory vozového parku. Společnost má pobočky ve Velké Británii a Austrálii.

O LPP

LPP s.r.o. je technologická společnost založená roku 1993, která se velmi rychle propracovala mezi nejvýznamnější výrobce a vývojáře leteckých přístrojů na českém trhu. Společnost postupně rozšiřovala své zaměření na další oblasti výroby, a to zejména pro pozemní jednotky, úspěšnou integrací vozidlového informačního systému, včetně řízení boje (VIBMS) jako součást systému velení a řízení v několika bojových a podpůrných platformách české armády. Společnost dnes poskytuje zákazníkům po celém světě komplexní řešení nejenom v obranném a bezpečnostním sektoru, ale i pro civilní zákazníky. LPP řešení zahrnují prvky umělé inteligence, analýzy velkých dat a kybernetické bezpečnosti. Na základě svých odborných zkušeností, znalostí a dlouholeté aktivity v oboru, společnost představila svůj vlastní C6 ISR systém, včetně plné integrace všech potřebných podsystémů do pozemních vozidel a letadel. Mimo to se společnost zaměřuje na vývoj a výrobu vlastní vetroniky, datových a ovládacích terminálů, diagnostických jednotek a také pozorovacích přístrojů. V rámci leteckého odvětví společnost svým zákazníkům poskytuje kompletní avioniku zahrnující vlastní EFIS a ESIS displeje, mission computers, HUMS a další letecké přístroje. Kvalifikovaný tým předurčuje společnost k tomu, aby svým zákazníkům poskytla inovativní a špičková řešení.