Applifting má nové kanceláře v duchu legendárních her. Zaměstnanci se potkávají ve světě Need for Speed či Half Life

Praha 22. březen 2021 – Česká vývojářská firma Applifting, stojící za úspěšnými aplikacemi a softwarem, otevřela v pražském Karlíně nové kanceláře. Prostory odráží unikátní kulturu firmy, která ve všech aspektech fungování uplatňuje demokratické principy – od kolektivního vedení firmy po dobrovolnou práci na jednotlivých projektech. Na 1700 metrech čtverečních se mimo jiné nachází sedm zasedacích místností inspirovaných oblíbenými hrami jako Need for Speed, Half Life, Fallout, Witcher nebo Pac-Man. Se svým nebývalým přístupem se Applifting řadí mezi tzv. “tyrkysové” firmy, pro něž je zisk pouze nástrojem pro dosahování vyšších cílů, a nové kanceláře jdou svým rozvržením ruku v ruce s jeho otevřenou politikou. 

Technologická firma spoluzakladatelů Vratislava Kalendy a Filipa Kirschnera se do nových kanceláří stěhuje za větším a inspirativnějším prostorem. „Dnes je nás 110, plánujeme ještě o pár desítek lidí narůst. Kapacita nových kanceláří je přitom 150 míst, takže máme potřebnou rezervu,” říká Vratislav Kalenda.

Jedním z důvodů stěhování je rozšíření kapacity a také blízkost k pražskému technologickému hubu, kterým je karlínské nábřeží. „Většina firem, pro které pracujeme, sídlí v okolí, proto jsme chtěli své nové kanceláře otevřít poblíž těch předchozích. Být v Karlíně nás prostě baví, nyní máme větší prostory pro setkávání, které navíc perfektně odráží naši identitu,” říká Filip Kirschner.

Společný prostor i dost místa k soukromí

Zaměstnanci v nových kancelářích nachází kromě zmiňovaných zasedacích místností především společný prostor, kde se mohou vzájemně potkávat a sdílet mezi sebou nápady i zkušenosti v rámci pravidelných mentoringů. Mimo jiné jsou zde připravena místa, kam se lze uchýlit při potřebě soukromí: 6 telefonních budek pro dva a 4 telefonní budky pro jednoho. Nechybí ani dvě kuchyňky a prostor, kde mohou soustředěně pracovat jednotlivé pracovní skupiny. Jako oáza klidu pak působí místnost s příznačným názvem Zen. Ta oplývá množstvím rostlin a poskytuje prostor pro pohodlné rozjímání nebo pro načerpání pozitivní energie. 

Nové kanceláře připravil Applifting společně s českou pobočkou Cushman & Wakefield, která  je jednou z největších firem poskytující služby v oboru komerčních nemovitostí na světě. Z velké části si však tým Appliftingu podobu svých kanceláří určoval sám, a to i díky netradiční kultuře, která v něm panuje. Firma například vůbec nemá management ani obchodní oddělení. O jejím směřování rozhoduje na veřejných zasedáních šestičlenná Rada starších, kterou volí sami pracovníci. Všichni se také podílí na výběru zakázek, a i jediný nesouhlas jediného zaměstnance znamená její odmítnutí. 

Transparentní firma s jedinečnou kulturou

Základním stavebním kamenem Appliftingu je pak absolutní transparentnost. Pracovní pozice jsou rozděleny do pěti úrovní seniority. Ke každé se váže přehled potřebných kompetencí k získání dané úrovně, a s tím i stanovené finanční ohodnocení. Všichni zaměstnanci tak přesně ví, co pro posun musí udělat, a co za to získají

Unikátní je i přístup firmy k dobrovolnictví a aktivitám zaměřeným na pomoc ostatním. V rámci takzvaného Spirit of Applifting mohou všichni zaměstnanci čerpat celkem 160 hodin měsíčně z pracovní doby na vlastní projekty i libovolnou dobrovolnickou činnost. Mimo to firma vyvinula například aplikaci Foedus, která pomáhá k rychlé a efektivní mezinárodní výměně orgánů k transplantaci.

Více o Appliftingu

Applifting je české vývojářské studio, které vytváří software a aplikace na míru pro přední tuzemské i zahraniční společnosti. Podle žebříčku Deloitte Fast 50 za rok 2020 jde o osmou nejrychleji rostoucí firmu v České republice a 22. ve střední Evropě. Applifting stojí na unikátním principu naprosté otevřenosti. Každý applifter může ovlivňovat směřování firmy i výběr projektů. Všichni navzájem znají výši svých platů a vědí, co musí udělat pro to, aby se profesně i finančně posunuli. Také proto patří mezi tzv. tyrkysové firmy, pro něž je na prvním místě spokojenost zaměstnanců a klientů, zisk je pouze nástrojem pro dosahování vyšších cílů. Mezi hlavní klienty studia patří Jablotron, Komerční banka a mateřská společnost České spořitelny Erste Group. Applifting vznikl v roce 2014 jako garážový projekt Filipa Kirschnera a Vratislava Kalendy a od té doby se rozrostl na více než 120 pracovníků.