České softwarové firmy, které by vám neměly uniknout

Co jste si vybavili, když jste poprvé slyšeli definici pojmu software? Nejspíše „něco“ v počítači, na co se nedá sáhnout. Hardware je pak naopak často prezentován jako „to, do čeho se kope, když nefunguje software.“ Pravdou je, že se jedná o zajímavé a neustále se měnící téma. Věděli jste, že spousta českých softwarových firem má ve světě skvělé jméno? Nabízíme vám stručný přehled 10 z nich, které stojí za to znát. Jsou řazeny abecedně a nechybí informace, v čem nejvíce vynikají. 

Ackee, s.r.o.

Jedná se o jednu z nejvšestrannějších firem, která je schopna zpracovat aplikaci či software na míru klientovi. Cizí zde není tvorba webu, technickou analýzu nebo třeba design. Do svého portfolia tato společnost zařadila rovněž blockchain nebo rozšířenou realitu, což určitě ocení zejména techničtí fanatici. Ackee zažívá v posledních letech ohromný rozmach a otázkou zůstává, jak dlouho si tato čísla udrží.

Avast Software s.r.o.

Tuto firmu asi netřeba nijak dlouze představovat. Mluvíme o jednom z nejlepších českých „reprezentantů“ na globálním softwarovém trhu. Specializuje se na viry a nežádoucí malware. Samozřejmě ne tím, že by je vyráběla, ale již 8 let vyvíjí svůj antivirový program, který napomáhá bezproblémovému chodu nejen počítačů.

CAD studio s.r.o.

Navrhování postupu v klíčových situacích, 3D konstrukce, speciální řešení pro strojírenství nebo stavebnictví, konzultační služby či dotační partnerství. S tím vším se můžeme setkat u našeho dalšího kandidáta, konkrétně u CAD studio. Zejména výsledky z posledních let věští této společnosti slibnou budoucnost.

CertiCon, a.s.

Tuto firmu by leckdo mohl označit za neprávem přehlíženou a opomíjenou. Přitom její stabilitu a práci managementu by jí většina ostatních kolegů ze softwarové „branže“ mohla závidět. Zmíněná akciovka se dle svých vlastních slov zaměřuje především na analýzu, návrh a tvorbu softwaru i s testováním. Podobné služby nabízí také u integrovaných obvodů a výzkumné činnosti především na poli smart systémů.

Cleverlance Enterprise Solutions a.s.

Cleverlance ES patří mezi jedny z největších dodavatelů IT služeb v České republice. Krom zavedených služeb v oblastech bankovnictví či telekomunikaci se tato společnost zabývá i mobilitou obecně nebo testingem. Obecně lze pak tvrdit, že si firma udržuje velkou míru zhodnocení kapitálu, což může být důsledkem neustálého navyšování nabízených produktů.

Flowmon Networks, a.s.

Specializací této brněnské akciovky je především bezpečnost, konkrétně monitoring a zabezpečení aplikací či serverů. S těmito službami se setkají spíše IT specialisté nebo správci sítí. To ale nemění nic na prestižním postavení této firmy, která si pro ohromný počet svých zakázek z nich může dovolit vybírat.

Chaps s.r.o.

Uživatelé hromadné dopravy jsou ve velké většině případů zákazníky služeb právě společnosti s ručením omezeným Chaps. Jedná se o provozovatele portálu IDOS a Celostátního informačního systému o jízdních řádech. Není asi tak překvapením, že jedním z majitelů jsou i samotné České dráhy a.s. Ačkoliv se někomu nemusí zdát tento byznys nijak převratný, pravdou naopak je, že právě společnost Chaps má na českém softwarovém trhu velmi dobré výsledky a bezesporu se jedná o jednu z nejdůležitějších firem.

INSIO software s.r.o.

Digitalizace kanceláří je perspektivní trend, který nalákal spoustu nových firem k poskytování podnikových služeb za minimálního používání papíru. Vzhledem k síle tohoto trendu je spousta těchto společností vedena mladými a začínajícími podnikateli. Výjimkou je v tomto odvětví firma Insio, jejíž členové vyvíjí aplikaci pro bezpapírové řízení firmy již od roku 2005. Jedná se tedy o prověřenou firmu, která se už léta zabývá tím, po čem je teď velká poptávka.

Socialbakers a.s.

Moc sociálních sítích už dnes zpochybňuje málokdo. Zejména události spojené s pandemií a americkými volbami jasně ukázaly, jak ohromný vliv na myšlení a rozhodování lidí může tento mediální prostor mít. V Socialbakers jsou si toho vědomi už dlouho a již druhé desetiletí vyvíjejí software, jehož cílem je analyzovat chování spotřebitelů právě na sociálních sítích a na základě těchto dat pak vyhodnotit jejich pravděpodobné chování v budoucnosti.

SWS a.s.

Mluvíme-li o SWS, hovoříme pak o jednom z nejsilnějších B2B partnerů na tuzemském trhu. Jedná se totiž o velmi rozšířeného a autorizovaného (sub)distributora softwarových produktů či licencí. Někdo je možná překvapen, že se v tomto seznamu kvůli klesajícímu krabicovému prodeji softwaru firma vůbec objevila. Proto je zapotřebí zmínit, že se společnost novým trendům přizpůsobila a do svého „repertoáru“ přidala např. i cloudová řešení a s nimi spojené služby. SWS dodává samozřejmě i hardware.