Canon představuje tři nové objektivy RF – včetně jednoho světového prvenství – které nabídnou fotografům schopnosti nové úrovně

PRAHA – 14. dubna 2021 – Společnost Canon Europe dnes spolu s vývojem mimořádně rychlé a ovladatelné bezzrcadlovky EOS R3 pro profesionální sportovní a zpravodajské fotografy představila tři nové objektivy RF.

Objektivy RF 400 mm F2,8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM jsou nejnovějšími přírůstky do rozsáhlé rodiny opticky špičkových objektivů RF pro systém Canon EOS R, který fotografům poskytuje bezkonkurenční možnosti pro dnešní i budoucí potřeby. Jsou ideální pro profesionální fotografy přírody a sportu a jsou jako první modely z řady RF vybavené systémem se zdvojeným motorem, který umožňuje ostřit rychleji a pomáhá zachytit dynamickou akci – i při sériovém snímání rychlostí 30 sn./s.

Společnost Canon dnes představila také RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM – světově první makro objektiv se zvětšením 1,4 x a automatickým ostřením. Ten patří k základní výbavě každého amatérského i profesionálního fotografa, který chce rozvíjet svoji kreativitu s využitím širokých možností fotoaparátů a objektivů systému EOS R. 

RF 400 mm F2,8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM – dlouhé teleobjektivy s mimořádně rychlým ostřením

Objektivy RF 400 mm F2,8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM vychází z převratných modelů EF 400 mm f/2,8L IS III USM a EF 600 mm f/4L III USM – dvou mimořádně oblíbených teleobjektivů pro profesionální sportovní a přírodní fotografy. Optika a mechanika těchto objektivů je víceméně totožná s verzemi EF, jejich schopnosti jsou však na zcela nové úrovni, protože plně využívají možností revolučního systému EOS R a bajonetu RF. 

Profesionální fotografové s těmito objektivy získávají mimořádně dlouhou ohniskovou vzdálenost – a ještě delší při použití RF telekonvertorů 1,4x a 2x – špičkovou optickou kvalitu, rychlé ostření, sníženou hmotnost a lepší vyváženost při použití s těly systému Canon EOS R. 

Objektivy RF 400 mm F2,8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM nabízí mimořádné vlastnosti objektivů Canon RF, jako je ovládání clony v krocích po 1/8 pro natáčení videa nebo vylepšená optická stabilizace obrazu až o 5,5 EV, kterou umožňuje komunikační systém bajonetu RF. Vedle toho objektivy podporují zdvojený pohon AF, který při použití s budoucími těly zrychlí automatické ostření. Díky němu budou moci profesionální fotografové na velkou vzdálenost zachytit rychlou akci, která pomine během milisekund. Oba objektivy umožňují také třírychlostní ruční ostření pro precizní ovládání a trvalý ruční režim, který umožňuje dolaďovat zaostření bez přepínání režimů. Dvě roviny zaostření lze navíc uložit jako předvolby a rychle je vyvolat a tím ušetřit čas v situacích, kdy je nutné reagovat rychle, případně je využít k přeostřování záběru při natáčení videa. Ostřicí prstenec může při použití s některými těly řady EOS R sloužit také jako ovládací.

Díky použití fluoritových prvků a prvků ze skla s velmi nízkým rozptylem spolu s potahem čoček ASC a Super Spectra vykazuje objektiv RF 400 mm F2,8L IS USM mimořádnou ostrost v celé ploše obrazového pole i při nejnižší cloně f/2,8. Objektiv RF 600 mm F4L IS USM taktéž minimalizuje zkreslení a odlesky, a to i při odclonění na f/4 a zajišťuje díky tomu profesionální obraz nejvyšší kvality v celé ploše snímku. Objektivy RF 600 mm F4L IS USM a RF 400 mm F2,8L IS USM podávají spolehlivé výkony i při nízké hladině osvětlení díky vysoké světelnosti (f/2,8, respektive f/4) a stabilizaci až o 5,5 EV, která omezuje chvění obrazu za špatných světelných podmínek. Umožňují tedy pořídit kvalitní snímky za všech okolností.

Oba objektivy jsou navíc lehké, avšak díky odolné konstrukci bez úhony vydrží zátěž profesionální práce. Legendární kvalita zpracování objektivů řady L a bílý povrch odrážející teplo zajišťují jejich spolehlivou službu při sportovní reportáži za deštivého dne i při fotografování divokých zvířat na prašném safari.

RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM – dokonalý objektiv pro makrofotografii a portréty

RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM je skutečně všestranný objektiv a nezbytná součást vybavení profesionálů, poloprofesionálů i nadšenců, kteří se věnují makrofotografii, zátiším a portrétům. Vyšší než obvyklý zvětšovací poměr 1,4:1, kterého bylo dosaženo díky systému plovoucích prvků a krátké dráze zadního ostření, fotografům umožňuje zachytit mimořádně podrobné detaily. Ohnisková vzdálenost 100 mm při světelnosti f/2,8 podává velmi působivé, lichotivé výsledky při portrétní fotografii.

Vedle neuvěřitelného zvětšení přináší nový objektiv výrazné vylepšení oproti verzi EF 100 mm f/2,8L Macro IS USM v podobě nového přizpůsobitelného ovládacího prstence pro nastavení sférické aberace. Fotograf jím může jednak měnit vzhled zadního i předního bokehu, jednak dosáhnout měkké kresby fotografovaného objektu. Devítilamelová clona s maximální hodnotou f/2,8 poskytuje nízkou hloubku ostrosti a vytváří působivý bokeh. Pokročilá konstrukce objektivu RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM zajišťuje profesionální kvalitu obrazovou kvalitu, která je společná celé řadě RF – s vysokou ostrostí a rovnoměrným kontrastem v celé ploše snímku. 

Objektiv RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM je rovněž vybavený optickou stabilizací obrazu až o 5 EV a umožňuje kombinovanou stabilizaci až o 8 EV (podle standardů CIPA) s těly EOS R5 nebo EOS R6, která výrazně omezuje chvění obrazu při fotografování z ruky. Systém Dual Nano USM AF zajišťuje hladké, přesné a velmi rychlé automatické ostření, které je prakticky bezhlučné, přičemž je potlačená oscilace okolo bodu zaostření. Díky tomu je objektiv ideální pro natáčení videa a pro skládání obrazu metodou Focus Stacking pro dosažení větší hloubky ostrosti v postprodukci. 

Další informace o dnes představených novinkách – objektivech RF 400 mm F2,8L IS USM, RF 600 mm F4L IS USM a RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM a těle EOS R3 – naleznete zde.

Fotografie nových objektivů jsou ZDE.

Objektiv RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM stojí na českém trhu 40 890 Kč, RF 400 mm F2,8L IS USM 342 990 Kč a RF 600 mm F4L IS USM 369 990 Kč.

Hlavní funkce a vlastnosti:

RF 400 mm F2,8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM

 • Vysoká světelnost s ohledem na dlouhou ohniskovou vzdálenost (f/4, respektive f/2.8) nabízí vynikající výkon a obrazovou kvalitu za nízké hladiny osvětlení 
 • Stabilizace obrazu až o 5,5 EV (podle standardů CIPA) 
 • Lehké a snadno udržitelné z ruky i po delší dobu 
 • Devítilamelová kruhová clona s krokem po 1/8 umožňuje hladký přechod mezi clonovými čísly při filmování 
 • Kruhový motor USM, rychlý procesor a optimalizované AF algoritmy zajišťují tiché a rychlé automatické ostření 

RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM

 • Světově první makro objektiv s automatickým ostřením a zvětšením 1,4x (1,4:1) 
 • Ovládací prstenec proměnlivé sférické aberace lze použít k úpravě měkkosti vykreslení objektu a vzhledu bokehu
 • Světelnost F2,8 poskytuje nízkou hloubku ostrosti
 • Devítilamelová kruhová clona vytváří nádherný bokeh 
 • Optická stabilizace obrazu až o 5 EV (standard CIPA, s tělem EOS R), kombinovaná stabilizace až o 8 EV s těly EOS R5 / EOS R6 s využitím jejich interního stabilizačního systému 
 • Rychlé a plynulé automatické ostření Dual Nano USM 

-KONEC-

O společnosti Canon Europe
Canon Europe je strategická centrála pro region EMEA společnosti Canon Inc., předního světového dodavatele technologií a služeb pro digitální zpracování obrazu. Canon Europe působí přibližně ve 120 zemích, zaměstnává okolo 13 500 lidí a přispívá zhruba čtvrtinou ke globálním ročním výnosům společnosti Canon.  Společnost Canon byla založena v roce 1937 a po celou dobu své osmdesátileté existence přináší zákazníkům špičkovou obrazovou techniku. Neustále investuje do správných oblastí a využívá příležitosti k růstu, od fotoaparátů po komerční tiskárny a od podnikového poradenství po lékařskou techniku. Firemní filozofie společnosti Canon je Kyosei, což znamená „žít a pracovat společně pro obecné blaho“. V regionu EMEA společnost Canon Europe usiluje o trvale udržitelný obchodní růst a zaměřuje se na snižování svého dopadu na životní prostředí a pomáhá jej snižovat i svým zákazníkům pomocí svých produktů, řešení a služeb. Je průkopníkem, který neustále mění svět obrazové techniky pro vyšší dobro. Svými technologiemi a inovativním duchem posouváme hranice možného, abychom mohli vidět svět z nových pohledů. Pomáháme vnášet do života kreativitu, snímek za snímkem. Protože můžeme-li náš svět vidět, dokážeme jej měnit k lepšímu.Další informace o společnosti Canon Europe naleznete na stránkách www.canon-europe.com