Jak na kutilství pro děti hravě a moderně. Organizátoři festivalů Maker Faire spouští letošní sérii projektu Postavtesi

Přesvědčit se na vlastní oči o síle sopečné činnosti a oslavit tak nejen Den Země mohou děti spolu se svými rodiči díky moderním kutilům, tzv. makerům, z Make More. Pořadatelé oblíbených festivalů digitálních a tradičních řemesel Maker Faire je v rámci svého prvního letošního workshopu krok za krokem provedou stavbou sopky. Tato online inspirace je součástí projektu Postavtesi, který vznikl ve spolupráci se společností LEGO a zaměřuje se na rozvoj představivosti a zručnosti u nejmladší generace.  Workshopy budou postupně dostupné na https://postavtesi.cz/.

„Projekt Postavtesi jsme spustili loni na podzim jako alternativu k našim festivalům vynálezců, inovátorů a moderních kutilů Maker Faire. Vzhledem k pandemickým opatřením nebylo možné je uskutečnit, virtuální podoba nedávala příliš smysl a online videoworkshop pro nás tak byl skoro jediná cesta, jak dostat naše myšlenky kreativního tvoření k lidem a především dětem. Chceme tak posílit vazbu mezi rodičem nebo dospělým a dítětem – ta je obecně důležitá a my ji chcme rozvíjet především skrze hru a tvoření,“ vysvětluje za organizátory Vojtěch Kolařík.

Postavtesi slaví Den Země svým prvním letošním online workshopem. Díky jeho hravému formátu se děti rozvíjí ve zručnosti a osvojí si některé základní přírodní principy. Vydají se společně do hlubin naší Země a spustí skoro až opravdovou vulkanickou činnost. Dostanou totiž návod na stavbu sopky, navíc k jejímu vytvoření stačí pouze pár LEGO® kostiček, soda a ocet. Ve workshopu jim pak geolog Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR názorně vysvětlí, jak sopky fungují.

Mladí kutilové mohou navíc získat novou LEGO stavebnici tím, že se zapojí do slosování o ceny. K tomu stačí zaslat fotografii nebo video svého výtvoru, pojmenovat ho a sepsat krátký příběh ke svému bádání. Účastnit se děti mohou od 22. dubna do 9. května, workshop bude i po ukončení slosování dostupný na stránkách https://postavtesi.cz/sopka/.

Online workshopy se nesou v duchu hesla nadace LEGO Foundation „učení hrou“. Zaměřují se kromě rozvoje motorických schopností také na zábavnou formu vzdělávání a předávání informací o základních principech fungování světa kolem nás. „Naším cílem je podnítit v dětech kreativitu, představivost, chuť si hrát, stavět a vymýšlet. Chceme propojit dospěláky a děti, sblížit je, motivovat ke spolupráci a společnému trávení času. Skrze workshop inspirujeme a ukazujeme, že při hře se dá kombinovat spoustu postupů a materiálů. Stačí se nebát být kreativní – dají se pak udělat skvělé věci,“ doplňuje Vojtěch Kolařík. 


Jelikož současná situace stále příliš nenahrává konání festivalů pro kutily Maker Fairů, uvede Make More ve spolupráci se společností LEGO během letošního roku celkem čtyři tematické workshopy pro nejmenší. Kulisy jim dají otevřené dílny ve čtyřech českých městech, kde by se za běžných okolností konaly návštěvnicky oblíbené festivaly. Následující workshop se tak v létě přesune do otevřené digitální dílny FabLab Brno, na podzim a v zimě naváží další díly.

Workshopy budou postupně dostupné na https://postavtesi.cz/. Prvního slosování o ceny se mohou účastnit děti ve věku 5–15 let mezi 22. dubnem a 9. květnem 2021.


O pořadateli

Make More podporuje lidi, kteří tvoří vlastní výrobky a řešení a chtějí své know-how a nadšení předávat dál. Organizace buduje a rozšiřuje komunitu makerů a vytváří prostředí k tomu, aby se makerem mohl stát kdokoliv a kdekoliv. Pod hlavičkou Maker Faire organizují veletrhy moderních kutilů v několika českých městech. Stejně tak se snaží v každém kraji budovat otevřené dílny, tzv. FabLaby. Jedná se o veřejnosti dostupná místa určená pro kreativní a digitální tvoření. V roce 2024 bude Make More spolu s FabLab Brno v ČR pořádat největší celosvětovou konferenci otevřených dílen FABx.