Raketa Vega hlásí další úspěšnou misi za účasti brněnské firmy SAB Aerospace: Satelit Pléiades Neo 3 od firmy Airbus Defence and Space byl dopraven na oběžnou dráhu

Brno, 29. dubna 2021 – Dnes v 3:50 SELČ úspěšně odstartovala z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně raketa Vega, která na nosiči, tzv. dispenseru, brněnské firmy SAB Aerospace vynesla na oběžnou dráhu Země celkem 6 satelitů. Ty byly do svých plánovaných poloh rozmístěny za necelou 1 hodinu a 42 minut po startu. Jedná se už o druhý start rakety Vega s brněnskou účastí. 

Raketa Vega byla po svém startu poháněna 6 minut a 33 sekund třemi stupni pohonu. Po této první fázi se třetí stupeň oddělil a následoval první zážeh horního stupně AVUM, který trval 7 minut a 51 sekund. Po 36 minutách a 6 vteřinách balistické fáze zažehl AVUM znovu zhruba na 1 minut 21 sekund, aby vypustil ve výšce 628 km hlavní satelit Pléiades Neo 3 od firmy Airbus Defence and Space. Následovaly další dva krátké zážehy, díky kterým raketa vypustila za necelé dvě hodiny po startu ve výšce 613 km zbývajících 5 satelitů. 

Hlavní místo na dispenseru obsadil satelit Pléiades Neo 3, který byl umístěn na horní části tzv. hexamodulu, velkého šestihranu, který je součástí nosiče pocházejícího z firmy SAB Aerospace. Pod ním bylo připevněno 5 dalších sekundárních satelitů. „Dispenser jsme tentokrát sestavili v konfiguraci Hex1, která je uzpůsobená pro pár menších družic a jeden velký satelit, kterým byl v tomto případě Pléiades Neo 3. Díky našemu nosiči se tak podařilo plně využít kapacitu rakety, která by za jiných okolností vynesla do vesmíru pouze jeden hlavní satelit. Takto se navíc náklady na cestu do vesmíru rozdělili mezi více subjektů ” vysvětluje CEO SAB Aerospace Petr Kapoun. 

Spolujízdou do vesmíru

Unikátnost dispenseru spočívá kromě jiného v tom, že se dá poskládat do 7 různých konfigurací. Vždy při plánování letu tak záleží na množství zájemců o tuto službu, a také velikosti vysílaných družic. Na dispenser je navíc družice možné poskládat dvěma různými způsoby. Tentokrát byly na oběžnou dráhu vyslány ve stylu, kterému se říká piggyback. „Piggyback mission je označení, kde má hlavní satelit  právo veta a ostatní družice jsou pouze přidružené. Může například rozhodnout i o tom, že některý satelit s ním nepoletí, protože by ho mohl ohrozit. Přirovnáváme to k autobusu, který si objednal hlavní satelit a ostatní se s ním pouze vezou,” objasňuje Petr Kapoun a dodává: „Při našem prvním startu s raketou Vega loni v září se naopak  jednalo o rideshare mission, v které měly všechny družice stejné postavení.

SAB Aerospace dokončuje vývoj nosiče pro raketu Vega C

Zájemců o místo na dispenseru je tolik, že několik letů rakety Vega je dopředu prodaných. Firma SAB Aerospace eviduje ve frontě přes 100 družic a už teď má rozjednanou zakázku na výrobu dalších čtyř nosičů, které s Vegou poletí. Novinkou je také téměř ukončený vývoj dispenseru pro raketu Vega C. První prototyp začnou v halách brněnské společnosti  vyrábět  v květnu a v březnu následujícího roku bude tento typ dispenseru připraven k odletu. Odlišný bude v tom, že je o 30 % větší oproti současnému dispenseru, a tak pojme více družic. Na aktuálně vyráběný nosič se vejde až 96 těch nejmenších.


O společnosti:

SAB. Aerospace s.r.o. je největší českou společností věnující se vývoji a výrobě komponent, testování a montáži konstrukcí pro mezinárodní organizace, kosmické agentury i soukromé společnosti, které dlouhodobě působí ve vesmírném průmyslu. V roce 2004 vzniká společnost SAB Aerospace Srl. se sídlem v italském Beneventu, a v roce 2014 byla založena česká dceřiná společnost SAB Aerospace, která brzy po svém založení zahajuje v brněnském Jihomoravském inovačním centru vývoj i výrobu Dispenseru nosné rakety VEGA a konstrukci součástek pro Carrier Modul z projektu Exo Mars 2020. Jedním z výsledků spolupráce s českými i mezinárodními partnery je zahájení prací na komponentách pro zařízení Exobiology Facility, které je určeno pro testování a následné doručení biologických vzorků k Mezinárodní vesmírné stanici. V srpnu 2019 se SAB Aerospace s.r.o. stává samostatnou společností v rámci holdingu SAB, v čele s Petrem Kapounem, a vyhrává klíčovou zakázku na vývoj a konstrukci nosného modulu sondy PLATO, středně velké vědecké mise v rámci Evropské kosmické agentury.