Sněmovna projednává návrh manželství pro všechny. Piráti i Starostové jsou pro

Praha, 29. dubna 2021 – Poslanecká sněmovna dnes na své mimořádné schůzi projednává návrh na zavedení rovného manželství. Návrh podepsaný poslaneckými kluby Pirátů a Starostů a zástupci klubů ANO, TOP 09, ČSSD i KSČM leží ve Sněmovně již od června 2018 a čeká stále na projednání. Za návrh i jeho projednání se opakovaně postavili Piráti, kteří téma dlouhodobě diskutují s řadou iniciativ a spolků. Takzvané manželství pro všechny má rovněž výraznou podporu u české veřejnosti.

„Když jsem před téměř třemi lety stál ve Sněmovně spolu se zástupci LGBT iniciativ, nepočítal jsem s tím, že návrh, který má podporu dvou třetin občanů, bude předmětem vleklých obstrukcí. Navíc existují zcela praktické důvody pro takový krok. Návrh ničí práva neomezuje, cílem je zajistit stejnou ochranu od státu pro všechny rodiny. Finanční přínos utvoření bezpečného prostředí, zrušení zbytečné administrativy i vyšší pracovní výkonnost a placení daní mají přínos v řádu miliard korun. Jsme víc než tisíc dní od prvního předložení návrhu zákona a stále chovám naději, že se dostaneme k hlasování v tomto volebním období a ideálně již dnes,“ uvedl jeden z dlouhodobých podporovatelů manželství pro všechny poslanec Pirátů František Kopřiva.

„Často zaznívá argument, že manželství pro všechny ohrožuje tradiční rodinu. Přiznám se, že v dnešní době vnímám mnohem závažnější ohrožení rodin. Neměli bychom zapomínat na to, co by měla rodina poskytovat – a to je bezpečí a zázemí pro děti. Nemyslím si, že by rodina, která by byla složena ze dvou maminek nebo dvou tatínků toto nesplňovala. Věřím, že se na stejnopohlavní páry dnes již naše společnost dívá bez předsudků, a proto jsem pro, aby měli stejná práva, jako páry opačných pohlaví,“ dodal Vít Rakušan, spolupředkladatel návrhu manželství pro všechny.