Spotřebiče LG jsou na nové energetické štítky nejen připravené, domácnostem ale zároveň pomáhají k udržitelnějšímu životnímu stylu

Společnost LG ukazuje svůj závazek vůči planetě s pomocí domácích spotřebičů, které jsou šetrné k životnímu prostředí

Praha, 10. května – Letos v březnu zavedla Evropská unie nové energetické štítky, které jsou součástí snahy EU snížit do roku 2030 spotřebu energie o 32,5 % (na základě předpokládaných hodnot stanovených v roce 2007). Novinka znamená konec systému klasifikace spotřeby energie ve škále A+++ až D, nahradilo ji přehlednější hodnocení A až G. Nové energetické štítky zároveň přicházejí se zpřísněním kritérií spotřeby energie.

Energetické štítky zavedla EU už v roce 1995 a při nákupu hrají důležitou roli pro až 85 % spotřebitelů. Nové štítky, platné od 1. března 2021, se týkají celkem šesti kategorií výrobků. Patří sem myčky nádobí, pračky a pračky se sušičkou, chladničky a vinotéky, svítidla, elektrické displeje a nově i komerční chladící zařízení. Zákazníci na nových štítcích najdou více informací než dosud. Povinné jsou nyní například údaje o spotřebě vody na každý mycí nebo prací cyklus, skladovací kapacita nebo úroveň hluku. Každý štítek zároveň obsahuje QR kód, po jehož načtení chytrým telefonem se zákazníci dostanou k ještě podrobnějším informacím. 

K přísnější škále energetických štítků přistoupila EU ze dvou důvodů. Tím hlavním je větší přehlednost pro spotřebitele, Evropská unie chce ale zároveň motivovat výrobce spotřební elektroniky k inovacím a úspornějším řešením. Díky tomu, že je společnost LG Electronics (LG) lídrem na poli nových technologií a co nejvyšší míra udržitelnosti spolu s ohleduplností k planetě patří dlouhodobě k jejím hlavním cílům, jsou její spotřebiče na přísnější klasifikaci velmi dobře připravené.

Závazek LG vůči Zemi v oblasti společensky odpovědného investování 

Jako společnost, která bere starost o životní prostředí mimořádně vážně, zavedla LG řadu programů v oblasti společensky odpovědného investování (z angl. ESG – enviromental, social and corporate governance). Jejich hlavním cílem je ochrana přírodních zdrojů a omezení vzniku znečišťujících látek. V roce 2019 společnost LG oznámila iniciativu Zero Carbon by 2030, v rámci které se zavázala dosáhnout do roku 2030 nulových emisí uhlíku ze všech svých provozů po celém světě. Splnění tohoto ambiciózního cíle je stále reálnější hlavně díky důslednému a systematickému přístupu ve všech oblastech jejího podnikání.

Jednou z iniciativ LG zaměřených na ochranu životního prostředí je kampaň #CareForWhatYouWear, jež upozorňuje na stále se zvětšující celosvětový problém rychloobrátkové módy. Komunikace zve spotřebitele, aby se sami připojili ke zlepšení současné situace například prostřednictvím nákupu oblečení z odolných a k přírodě šetrných materiálů. Oblečení, které milujeme, také nemusí končit v koši, když se o něj budeme lépe starat, případně ho přešijeme či upravíme, když už nesedí. Řešením je ale také věnování nechtěných módních kousků těm, kteří je ještě využijí. LG se v rámci kampaně spojila s jedním z největších online prodejců luxusní módy s názvem NET-A-PORTER a společně připravili kolekci stylové a udržitelné módy. Jednotlivé modely jsou vyrobené z vysoce odolných materiálů, které lze prát v pračce, a pokud se o ně jejich majitelé budou správně starat, kousky budou skvěle vypadat ještě dlouhé roky.

Udržitelnější péče o prádlo

Řešení LG pro praní prádla pomáhají spotřebitelům dosáhnout lepší rovnováhy s přírodou tím, že snižují poškození tkanin a prodlužují životnost jejich oblíbených oděvů. Pračky a sušičky LG ale také spotřebují méně elektřiny a vody než mnohé konkurenční výrobky.

Pračka s technologií AI DD™1 například vybírá optimální prací pohyby podle hmotnosti a jemnosti tkanin, prádlo je navíc čistší. Spotřebič také nabízí až o 18 % vyšší ochranu tkanin2, čímž prodlužuje životnost oděvů. Díky technologii TurboWash™360°3 dokážou pračky LG snížit spotřebu energie až o 28 % a zároveň zkrátit dobu pracího cyklu až o 38 % (ve srovnání s běžnými pračkami), aniž by přitom musely obětovat jediný gram výkonu nebo péče o tkaniny4.

I sušičky LG s tepelným čerpadlem DUAL Inverter Heat Pump™ pomáhají udržovat oblečení ve skvělé kondici. Klíčem je sušení při nízkých teplotách tak, aby se co nejvíc zabránilo zbytečnému ničení tkanin. Že se uvedený produkt opravdu povedl, dokazuje i fakt, že jde o vůbec první sušičku na světě, která získala prestižní ekologickou certifikaci Green Product od respektované německé organizace TÜV Rheinland5. Sušička je také vybavená vlastní technologií LG Eco Hybrid™6, díky čemuž dokáže snížit spotřebu energie až o 15 % (režim Energie) a zkrátit dobu cyklu až o 18 % (režim Čas).

Systém péče o oblečení LG Styler je ideální pro osvěžení oděvů, které vyžadují jemnou péči. Pomocí čistých parních částic dokáže šetrně odstranit pachy, redukovat pomačkání7 a odstranit až 99,9 % roztočů, bakterií a virů, co se běžně vyskytují v domácnostech8. Jedinečný Styler je ekologicky šetrný výrobek, který svoji práci skvěle zvládá pouze díky vodě, tedy bez použití jakékoliv chemie. Produktová řada je vybavená LG Inverter Heat Pump™. Jde o invertované tepelné čerpadlo, které využívá recyklovanou energii z teplého a vlhkého vzduchu uvnitř, což zaručuje mimořádně vysokou úsporu energie.

Minimalizace spotřeby energie a plýtvání potravinami pro ekologičtější kuchyni

Společnost LG pomáhá spotřebitelům užívat si udržitelnější životní styl také v kuchyni. V nabídce má vysoce kvalitní chladničky, které splňují náročné požadavky nového energetického štítku EU. Patentovaný invertorový lineární kompresor™, kterým je většina chladniček vybavená, si společnost LG nechala prověřit jednou z největších vědecko-technologických asociací v Evropě s názvem Verband Deutscher Elektrotechniker (VDE). Ta potvrdila úctyhodnou životnost, která je 20 let9. Díky tomu nabízejí vyspělé chladničky LG vynikající životnost a zároveň snižují spotřebu energie až o 32 %10

K šetrnějšímu životnímu stylu pomáhají spotřebitelům také technologie InstaView™ Door-in-Door™, LINEARCooling™, Multi Air Flow™ a DoorCooling+™. Díky nim jsou potraviny v chladničkách LG déle čerstvé, a rodinám tak pomáhají snížit plýtvání potravinami a zároveň šetřit peníze za nákupy. Systém LINEARCooling minimalizuje kolísání teploty, které je hlavní příčinou, že se potraviny kazí.11 Systémy DoorCooling+ a Multi Air Flow™ se starají o optimální přívod chladného vzduchu do každé části chladničky, a to i do prostoru dveří. Díky rozdělení silného proudu vzduchu ze strategicky umístěných ventilačních otvorů12 zajišťují tyto technologie rychlé ochlazení prostoru uvnitř chladničky. Tím se zabraňuje předčasnému kažení potravin, které jsou uložené i v koších ve dveřích chladničky.

Prostřednictvím své globální strategie společensky odpovědného investování a vývojem ekologicky šetrných produktů a technologií se společnost LG snaží chránit planetu a zajistit lepší zítřky pro budoucí generace.

# # #

1 AI DD™ je k dispozici ve třech pracích cyklech (Bavlna, Syntetika, Smíšené prádlo).

2 Testováno společností Intertek v březnu 2019, porovnání cyklu Bavlna s 2 kg prádla s běžným cyklem Bavlna (modely F4V9RWP2W vs. FC1450S2W). Výsledky se při běžném použití mohou lišit v závislosti na množství oblečení v bubnu pračky a okolních podmínkách.

3 K dispozici při použití cyklu TurboWash39.

4 Testováno společností Intertek na základě normy IEC 60456: vydání 5.0. Cyklus TurboWash39 s 5 kg prádla dle normy IEC ve srovnání s konvenčním cyklem Bavlna s TurboWash (modely F4V9RWP2W vs. FC1450S2W). Výsledky se při běžném použití mohou lišit v závislosti na okolních podmínkách.

5 Certifikace TUV Green Product: Požadavky na značku Green Product se skládají z dodržování sociálních předpisů, bezpečnosti výrobků, omezení nebezpečných látek a udržitelného využívání zdrojů. 

– Uvedené spotřebiče používají pouze chladivo R290.

6 Eco Hybrid: Testováno společností Intertek na 9 kg standardní náplně dle normy IEC při použití cyklu Bavlna na sušičce s chladivem R290; srovnání mezi režimy Čas a Energie.

7 Certifikováno Korejským institutem pro testování a výzkum oděvů (KATRI), porovnání před a po použití cyklu Refresh.

8 Britská nadace pro alergie (BAF) produkt certifikovala za eliminaci až 99,9 % prachu, roztočů, bakterií (Escherichia coli a Staphylococcus aureus) a virů H3N2, H1N1, PEV, IBRV, ICHV, PEDV, MHV a hCoV-229E), běžných v domácím prostředí, a to při porovnání normálního cyklu s cyklem LG s názvem Heavy Duty, které některé modely praček mají. 

9 Na základě testů VDE porovnávajících průměrnou míru oděru invertorového lineárního kompresoru LG FLA150NBMA a pístového kompresoru LG CMA121NAEM. Testování bylo provedeno podle interního protokolu zrychleného 20letého testu životnosti společnosti LG. Míra opotřebení je výsledkem průměrného opotřebení rozměrů vnitřních součástí každého typu kompresoru.

10 Ve srovnání s chladničkou s běžným pístovým kompresorem LG. Na základě testů VDE porovnávajících spotřebu energie mezi modely LG GBB530NSCXE a GBB530NSQWB. Test spotřeby energie na základě normy ISO 15502.

11 Na základě testů společnosti UL s použitím interní testovací metody společnosti LG na měření průměrného kolísání teplot v prostoru pro potraviny mezi chladničkami: kombinovaná chladnička s mrazničkou dole GBB72NSDFN (± 0,5 ℃), čtyřdvéřová (French Door) chladnička GF-L570PL (± 0,5 ℃), dvoudvéřová (Side by Side) chladnička J811NS35 (±0,5 ℃), kombinovaná chladnička s mrazničkou nahoře B607S (±0,5 ℃) a kombinovaná chladnička s mrazničkou nahoře B606S (±1,0 ℃). Po dobu testu nebyly v chladničce potraviny a byla nastavená normální teplota (max. 8 ℃). Při reálném používání chladničky se může výsledek lišit.

12 Na základě výsledků testů UL s použitím interní testovací metody společnosti LG, která porovnává dobu potřebnou k poklesu teploty vody v horním koši mezi modely s funkcí DoorCooling+ a bez funkce DoorCooling+. Funkce DoorCooling+ se pozastaví při otevření dvířek.

O společnosti LG Electronics 

Společnost LG Electronics Inc. je globálním inovátorem v oblasti technologií a výroby, s působností na 140 místech a s více než 70 000 pracovníky po celém světě. S celosvětovým obratem v roce 2018 ve výši 54,4 miliard dolarů, se LG skládá z pěti společností – Home Appliance & Air Solution, Home Entertainment, Mobile Communications, Vehicle Component Solutions and Business Solutions. Společnost LG je předním světovým výrobcem televizorů, chladniček, klimatizací, praček a mobilních zařízení, včetně prémiových produktů LG SIGNATURE a LG ThinQ podporující umělou inteligenci. Nejnovější zprávy společnosti LG naleznete na adrese www.LGnewsroom.com