Téměř každá organizace na světě čelila v uplynulém roce mobilnímu útoku, varuje Check Point

Nový report upozorňuje na nejnovější hrozby pro podniková mobilní zařízení, od škodlivých aplikací až po ransomware a útoky zneužívající MDM řešení

  • 97 % organizací čelilo v roce 2020 mobilním hrozbám a útokům
  • 46 % organizací mělo minimálně jednoho zaměstnance, který stáhl škodlivou mobilní aplikaci
  • Minimálně 40 % mobilních zařízení je zranitelných vůči kybernetickým útokům

PRAHA – 10. května 2021 Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), přední světový poskytovatel kyberbezpečnostních řešení, zveřejnil zprávu „2021 Mobile Security Report“, která upozorňuje na nejnovější hrozby pro podniková mobilní zařízení a ukazuje trendy v oblasti mobilního malwaru, zranitelnosti mobilních zařízení a národních kybernetických útoků. Zároveň organizacím pomáhá pochopit, jak se chránit před moderními mobilními hrozbami a jak se útoky budou vyvíjet.

Koronavirová pandemie přinesla i masivní nárůst práce z domova, na což hackeři reagovali novou vlnou mobilních hrozeb a útoků. 97 % organizací čelilo v uplynulém roce mobilním hrozbám. Analytická společnost IDC očekává se, že do roku 2024 bude 60 % pracovníků v USA mobilních, ve zbytku světa bude trend velmi podobný. Proto musí být mobilní zabezpečení pro organizace prioritou. Ze zprávy Check Point 2021 Mobile Security Report také vyplývá:

  • Mobilní útoky rizikem pro každou organizaci: Téměř každá organizace na světě zažila v roce 2020 alespoň jeden malwarový útok. Většina útoků se snažila krást přihlašovací údaje nebo přimět uživatele k instalaci škodlivého obsahu pomocí infikovaných webových stránek a odkazů.
  • Téměř polovina organizací byla zasažena škodlivými mobilními aplikacemi: 46 % organizací mělo alespoň jednoho zaměstnance, který si stáhl škodlivou mobilní aplikaci ohrožující síť a data společnosti.
  • 4 z 10 mobilních telefonů jsou zranitelné: Výzkum společnosti Check Point nazvaný Achilles ukázal, že minimálně 40 % mobilních zařízení je zranitelných vůči kyberútokům kvůli chybám v čipech.
  • Vzestup mobilního malwaru: V roce 2020 došlo k 15% nárůstu útoků bankovních trojanů, kdy hrozilo riziko krádeže přihlašovacích údajů k mobilnímu bankovnictví. Útočníci šířili mobilní malware, včetně mobilních trojanů pro vzdálený přístup (MRAT), bankovních trojanů a prémiových dialerů. Často se malware skrýval v aplikacích, které nabízely nejrůznější koronavirové informace.
  • APT skupiny cílí na mobilní zařízení: Mobily uživatelů jsou velmi atraktivním cílem pro různé APT skupiny, jako je íránská Rampant Kitten, která má na svědomí sofistikované cílené útoky, špehování uživatelů a krádeže citlivých dat.

„V roce 2020 jsme viděli další růst mobilního kyberzločinu. Téměř každá organizace na světě čelila v uplynulém roce nějakému mobilnímu útoku,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineering Eastern Europe v kyberbezpečnostní společnosti Check Point. „Musíme se připravit na ještě komplexnější hrozby, protože hackeři pokračují ve vývoji svých technik a snaží se zneužít rostoucí závislost uživatelů na mobilních zařízeních. Organizace musí používat mobilní bezpečnostní řešení, která zastaví současné i budoucí pokročilé kybernetické útoky, uživatelé by měli být opatrní a minimalizovat rizika například tím, že budou používat pouze aplikace z oficiálních obchodů.“

V průběhu roku 2020 objevil Check Point nový a velmi významný útok, při kterém útočníci zneužili systém pro správu mobilních zařízení ve velké mezinárodní korporaci k distribuci malwaru na více než 75 % jejich spravovaných mobilních zařízení. Řešení, které mělo hlídat, jak jsou mobilní zařízení používána, tak bylo zneužito k šíření hrozeb.

Check Point 2021 Mobile Security Report vychází z dat získaných v období od 1. ledna do 31. prosince 2020 od 1800 organizací, které používají mobilní bezpečnostní řešení Check Point Harmony Mobile. V analýzách byla využita také data z Check Point ThreatCloud, největší světové sítě pro spolupráci v boji s kyberzločinem, informace od výzkumného týmu Check Point Research a z průzkumů externích organizací.

Celý report najdete na stránce https://pages.checkpoint.com/mobile_security_report_2021.html

Sledujte novinky o bezpečnostním týmu Check Point Research:

Blog: https://research.checkpoint.com/ 

Twitter: https://twitter.com/_cpresearch_ 

Sledujte novinky o společnosti Check Point:
Twitter: http://www.twitter.com/checkpointsw
Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware
Blog: http://blog.checkpoint.com 
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies

O výzkumném týmu Check Point Research 

Check Point Research poskytuje zákazníkům společnosti Check Point Software a širší bezpečnostní komunitě detailní informace o kyberhrozbách. Výzkumný tým shromažďuje a analyzuje data o globálních kyberútocích ze sítě ThreatCloud, chrání tak před hackery a zajišťuje, že všechny produkty Check Point jsou aktualizované a mají nejnovější ochranu. Výzkumný tým se skládá z více než 100 analytiků a výzkumných pracovníků, kteří spolupracují také s dalšími bezpečnostními společnostmi, donucovacími orgány a organizacemi CERT.

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je přední poskytovatel kyberbezpečnostních řešení pro vlády a organizace po celém světě. Chrání zákazníky před kyberútoky 5. generace prostřednictvím unikátních řešení, která nabízí bezkonkurenční úspěšnost zachycení malwaru, ransomwaru a jiných pokročilých cílených hrozeb. Check Point nabízí víceúrovňovou bezpečnostní architekturu, Infinity Total Protection s pokročilou prevencí hrozeb 5. generace, a tato kombinovaná produktová architektura chrání podnikové sítě, cloudová prostředí a mobilní zařízení. Check Point navíc poskytuje nejkomplexnější a nejintuitivnější nástroje pro správu zabezpečení. Check Point chrání více než 100 000 organizací všech velikostí.