Kodiak od Rheinmetallu se stane novým ženijním vozidlem Bundeswehru Objednávka má hodnotu přibližně 295 milionů eur

Rheinmetall zaznamenal další významný úspěch se svým obrněným ženijním vozidlem Kodiak. Bundeswehr totiž zadal düsseldorfské technologické skupině zakázku na nové bojové ženijní systémy, kterou 14. dubna 2021 schválil rozpočtový výbor německého parlamentu. Spolkový úřad pro vybavení Bundeswehru, informační technologie a podporu v provozu, neboli BAAINBw, nyní v této souvislosti podepsal se společností Rheinmetall smlouvu na výrobu a dodávku celkem 44 obrněných ženijních vozidel v hodnotě zhruba 295 milionů eur. První vozidla by měla sjet z montážní linky v roce 2023 a jejich dodávka by měla být dokončena do roku 2029. Zakázka zahrnuje i celou řadu dalších doplňkových produktů a služeb souvisejících se školením a logistikou nezbytnými pro uvedení vozidel do provozu a jeho podporu, včetně například zajištění školicích kurzů, dokumentace, měřicího a testovacího vybavení, náhradních dílů a speciálního nářadí.

Kodiak – skutečný „průkopník“

Vozidlo, v němčině známé jako Pionierpanzer 3 Kodiak, vychází z tanku Leopard 2. Je speciálně navrženo tak, aby vyhovovalo potřebám moderních ženijních jednotek. K dnešnímu dni jich slouží po celém světě více než čtyřicet, konkrétně ve Švýcarsku, Švédsku, Nizozemsku a Singapuru. Kromě Bundeswehru o něj v poslední době projevila zájem řada dalších evropských zemí a členských zemí NATO. Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko a Singapur navíc rozšiřují své flotily vozidel Leopard 2 o vyprošťovací obrněné vozidlo Büffel/Buffalo Bergepanzer 3 – dalšího člena rodiny bojových vozidel na bázi Leopard 2, které společnost Rheinmetall vyrábí.

Vozidlo pohání motor o výkonu 1 100 kW a jeho vyvážený podvozek zajišťuje vynikající mobilitu odpovídající tanku Leopard 2 A7V. Díky své vynikající průchodnosti terénem je Kodiak plně schopen držet krok s dnešními vysoce mobilními bojovými formacemi. Nově vyvinutý balíček ochrany posádky z něj navíc činí jedno z nejlépe chráněných vozidel tohoto typu.

Výjimečným prvkem modelu Kodiak je třídílné rameno bagru umístěné centrálně v přední části vozidla. Výhodou koncepce centrálního ramene je lepší přehled posádky při výkopových pracích. Umožňuje také provoz vozidla v úzkých prostorách a zároveň maximální dosah s minimální závislostí na orientaci vozidla. To zjednodušuje a zkracuje průběh činností, a přispívá tak k bezpečnosti a ochraně posádky. Vysoce výkonné kloubové rameno rypadla může také zvedat a ukládat těžká břemena. Navíc je k dispozici množství různých nástrojů, které lze mezi sebou přepínat z bezpečí prostoru vozidla.

Kodiak je také vybaven buldozerovou lopatou s nastavitelným úhlem řezu a sklonu. V případě potřeby lze veškeré vyměnitelné nářadí – včetně volitelného vybavení pro odminování, jež si Bundeswehr neobjednal – naložit na palety s výměnným vícehákovým zvedačem, který je standardní součástí vybavení Bundeswehru.

Všestranný navijákový systém, namontovaný v přední části vozidla, disponuje dvěma vrátkovými navijáky, jež lze používat nezávisle na sobě. Během provozu je tak zajištěna maximální flexibilita spojená s absolutní spolehlivostí. K obsluze stačí jeden voják a není potřeba žádné speciální vybavení nebo nářadí; tím se minimalizuje čas strávený mimo vysoce chráněný prostor vozidla.

Tříčlenné posádce slouží při pohybu vozidla nebo při provádění bojových ženijních operací celkem šest kamer umístěných na systému bagru, buldozerové lopatě a na přední a zadní části vozidla. Kamery spolehlivě fungují za ideálních viditelnostních podmínek i v podmínkách omezené viditelnosti. Každý člen posádky má k dispozici svůj vlastní monitor, který zobrazuje aktuální situaci. Kamery umožňují výměnu nářadí a provádění celé řady bojových ženijních operací, aniž by posádka musela opustit vozidlo. Pokud je motor vypnutý, může elektrickou energii v případě potřeby dodávat pomocná energetická jednotka, jež zároveň slouží k napájení topení a klimatizace vnitřního prostoru.

Pro vlastní obranu je Kodiak vybaven moderním 76mm dýmovnicovým/obranným granátometem a také dálkově ovládanou zbraňovou stanicí „Natter“. Tu rovněž vyvinul Rheinmetall a lze ji vyzbrojit buď kulometem (7,62 mm x 51 nebo 12,7 mm x 99 (.50 BMG), nebo 40mm automatickým granátometem.

Kromě své primární funkce opory bojového ženijního systému může být Kodiak samozřejmě využit i v roli pomocníka při katastrofách. V loňském roce nizozemské ozbrojené síly nasadily Kodiak a Bergepanzer 3 Büffel/Buffalo do boje s lesními požáry na německo-nizozemské hranici.