V USA vznikla první LGBT+ digitální bankovní platforma Daylight, stojí za ní Slovák Matej Ftáčnik z Vacuumlabs

Za nápadem iniciovat vznik první a zatím jediné digitální bankovní platformy pro LGBT+ komunitu v USA stojí úspěšný slovenský podnikatel Matej Ftáčnik, spoluzakladatel technologické firmy Vacuumlabs a nově také její generální ředitel. Technický vývoj Daylight si Vacuumlabs vzal pod svá křídla Vacuumlabs spolu s dalšími partnery, Visa Fintech Fast Track a Marqeta. Daylight reaguje na finanční potřeby více než 30 miliónů Američanů, kteří se hlásí k LGBT+ komunitě. 

Karta, aplikace a digitální služby Daylight jsou speciálně přizpůsobené pro členy LGBT+ komunity jejími vlastními členy. Nabízí tak přístup k správným finančním nástrojům, poznatkům a osvědčeným postupům LGBT+ expertů, kteří rozumějí různým potřebám a zájmům. Může jít ale také o úplné maličkosti, které mohou mít velký význam. Uživatelé například mohou na svojí platební kartě mít jméno, jaké preferují, a nejsou nuceni používat jméno z občanského průkazu. Daylight také nabízí bezpečný prostor pro růst komunity jako takové, ať už prostřednictvím sdílených osobních cílů či vzájemným povzbuzováním. Zároveň nabízí odbornou poradnu pro ty, kdo se rozhodnou pro rodičovství, chtějí šetřit na důchod nebo zahájí tranzici. 

Matej Ftáčnik, oceněný jako EY technologický podnikatel roku 2019 a CEO developerské firmy Vacuumlabs, je dlouhodobým podporovatelem a členem LGBT+ komunity na Slovensku. On sám i firmy, které vybudoval, podporuje diverzní společnost a otevřeně bojuje za práva znevýhodněných skupin. Nad vybudováním nového produktu či služby, která reaguje na specifické potřeby této komunity, přemýšlel delší dobu. Nápad se však proměnil v reálný byznys až potom, co do svého týmu přivítal zakládající členy a LGBT+ podnikatele, Roba Curtise, současného CEO Daylight, a Billie Simmonsovou, aktuální Chief of Staff Daylight.

Zakladatelé Daylight získali dostatek finančních a technologických zdrojů také díky Ftáčnikovým zkušenostem ze startup scény a jeho kontaktům v Sillicon Valley. Ftáčnik působí ve společnosti jako předseda představenstva. „Zajímavé na projektu Daylight podle mne je, že jej pro americkou komunitu vytvořil mladý nadšenec ze Slovenska. Ať už dosáhneme jakéhokoli byznysového úspěchu, očekáváme, že Daylight bude mít velký dopad na LGBT+ v USA,“ říká Rob Curtis. „Jako člen LGBT+ komunity se denně setkávám s nerovnými podmínkami. Ačkoli žijeme ve velmi moderní a pokrokové společnosti, jednotlivé komunity jsou v různých situacích stále znevýhodňované, což ovlivňuje osobní i pracovní život jejich členů a v nemálo případech vede ke smutným koncům. Tento projekt je tak pro mne prvním větším krokem v boji za práva jednotlivých komunit,“ přibližuje projekt Ftáčnik. 

Více informací: www.joindaylight.com.  

Matej Ftáčnik je spoluzakladatel a CEO Vacuumlabs, fintech inovátor a slovenský EY technologický podnikatel roku 2019. Stál u zrodu slovenské startupové scény, na které je neustále aktivní prostřednictvím prvního slovenského FinTech Hubu a coworkingu The Spot. Vacuumlabs pod jeho vedením vyrostla v globálního poskytovatele fintech řešení s týmem více jak 300 talentů, kteří pracují pro více jak 60 klientů z celého světa, od San Francisca po Tokio. Mezi nejzajímavější projekty patří vytvoření digitální banky v Hongkongu, online kalkulačky na výpočet uhlíkové stopy 2030 Calculator pro fintech Doconomy anebo krypto peněženky Yoroi pre Cardano.


Více informací: https://vacuumlabs.com/inside-vl