Grouport a Purpose Ventures vložily 7 milionů do aplikace Encubate. Ta pomůže milionům lidí s rozjezdem vlastního podnikání

Praha 20. května – Aplikace Encubate, která pomáhá aspirujícím podnikatelům rozvíjet jejich podnikatelské dovednosti a systematicky budovat základy jejich budoucího podnikání, získala počáteční (seedovou) investici ve výši 7 milionů korun. Za přísunem financí do nadějného startupu stojí andělský fond Grouport, který patří skupině DEPO Ventures, v koinvestici s Purpose Ventures. Investice bude použita na spuštění plné verze produktu, získání více uživatelů a na nové prodejní kanály. Zakladatel projektu Zdeněk Fous věří, že investice pomůže i se vstupem na první trh, kterým se má stát Velká Británie. 

„S Grouportem jsme byli v úzkém kontaktu po dlouhou dobu. Jsem přesvědčen, že nejsou pouze finančními investory, ale také podporujícími partnery, kteří věří naší vizi a účelu. Mám velkou radost, že je vidím v boardu,“ říká Zdeněk Fous, zakladatel Encubate. Jeho projekt má za úkol vymanit současný systém podpory podnikání ze zkostnatělosti a také změnit fakt, že je zpravidla určený jen pro úzkou skupinu lidí. 

„Vizí Encubate je maximalizovat podnikatelský potenciál každého člověka,“ upřesňuje Fous a sám startup přirovnává k Duolingu, aplikaci, která slouží jako digitální průvodce pro výuku cizích jazyků. Aplikace Encubate se skládá z 8 modulů rozdělených do mnoha malých kroků, od sebepoznání po finanční analýzu. Při práci na plánu svého podnikání získá uživatel například jasnou představu o tom, jak si stojí oproti konkurenci. Vylepší také klíčové obchodní nástroje a dovednosti. V neposlední řadě obdrží podporu digitální komunity.

Projekt zkušeného podnikatele

Zdeněk Fous má mnohaleté zkušenosti s vedením byznysu. Byl u zrodu úspěšných globálních projektů Walk the Room či LITS Global. Osnovy Encubate jsou založeny na jeho praxi, odborných znalostech a také know-how odborníků a úspěšných podnikatelů.

„V této fázi sázíme především na zakladatele a Zdeněk v sobě kombinuje všechny potřebné vlastnosti. Navíc vede projekt, který je zaměřen na silnou potřebu desítek milionů lidí po celém světě s potenciálně velmi rychlou škálovatelností, což je zajímavé jak byznysově, tak z pohledu společenského dopadu. Bavíme se tu o tom, že můžeme pomoci milionům lidí k jejich vysněnému projektu a změnit jim tak život. A u toho chceme být,“ komentuje Jan Krahulík z Grouportu, fondu, který investuje do evropských raných startupů a je vedený zkušenými manažery a podnikateli. 

Jak Encubate funguje

„Funguje to v zásadě jako online příprava vlastního podnikatelského záměru. Jednotlivé kroky jsou buď zaměřené na určitou aktivitu, například generování podnikatelských nápadů, nebo na tvorbu obchodního modelu za využití Lean Canvas, případně mají vzdělávací charakter, kdy třeba doporučí článek nebo video, díky kterému se člověk dokáže lépe poprat s problémem, jemuž zrovna čelí. Celá cesta trvá 80 hodin,“ popisuje aplikaci Fous. 

Hlavní cílovou skupinou aplikace jsou zaneprázdnění lidé, kteří nemají na rozjezd podnikání dostatek času. Často jsou ještě zaměstnaní nebo studují. „Pokud chce mladý nebo nezkušený člověk bez velkých závazků rozběhnout technologický startup nebo klasický business, tak má k dispozici poměrně robustní podpůrný ekosystém. Jestliže ale nemá čas a nemůže moc riskovat, tak je Encubate přesně to, co potřebuje,“ doplňuje Fous.

Obchodní model je postaven na členství, díky kterému můžete získat vzdělávací materiál nebo podnikatelský plán. Veškeré ovládání je pouze v angličtině. „Češtinu neplánujeme. Tuzemský trh je, bohužel, moc malý, ale kdokoliv, kdo umí anglicky, se může zapojit. V pilotním programu bylo několik Čechů,“ vysvětluje Fous.

DEPO Ventures je finanční skupina, která řídí angel fond a síť andělských investorů DEPO Angels, je asset managerem pro lidi, kteří by chtěli investovat do startupů. Vizí DEPO Ventures je naučit úspěšné podnikatele a osoby s vysokým jměním (high net worth individuals), že investice do startupů, a tedy rizikového kapitálu, by měly být přirozenou součástí portfolia každého investora. 

Andělský fond Grouport reaguje svým unikátním konceptem angažovaného investování na nedostatek „chytrého“ financování raných technologických startupů v ČR a střední Evropě. Špičkoví manažeři a majitelé firem tak mají možnost podílet se na aktivitách fondu, poskytnout svou expertizu, rozvinout síť kontaktů, a tím pomáhají zvyšovat hodnotu portfolia. Fond investoval například do projektů TATUM, Spendee nebo BikeFair.