Festival Jeden svět 2021 skončil. Filmy vidělo téměř 10 000 diváků a divaček. Cenu diváků si odnáší film Krtek o poměrech v Severní Koreji

Praha, 7. června – Včera skončil 23. ročník festivalu Jeden svět, který během necelého měsíce trvání představil 101 dokumentárních filmů a desítky pofilmových debat po celé České republice. V souladu s rozvolňováním opatření souvisejících s koronavirovou krizí se odehrál nejen v online prostředí, ale také v letních i vnitřních kinech a autokinech. Jen v Praze tento rok festival navštívilo více než 1200 diváků a divaček a do debat se zapojilo téměř 90 filmových tvůrců a tvůrkyň nebo expertů a expertek. Online zhlédlo filmy letošního ročníku více než 8000 lidí. Filmy v rámci projekcí JSNS pro školy vidělo přibližně 8186 studentů a studentek. 

“Máme za sebou dosud nejpestřejší ročník co se týká způsobů, jak dostat dokumentární filmy k divákům a divačkám,” říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. “Vysílali jsme filmy a debaty živě ze studia, zprovoznili jsme online kino Jeden svět online a nakonec jsme se dostali k publiku i fyzicky, v letních a vnitřních kinech. Byla to inovativní, kreativní práce, která ukázala, že i v podmínkách pandemie lidé o dokumenty mají zájem a my jsme rádi, že jsme jim je mohli tolika různými cestami zprostředkovat.”   

Diváckou cenu, o níž rozhodují svým hlasováním po každé projekci diváci a divačky napříč republikou, získal unikátní dokumentární projekt Krtek uznávaného dánského režiséra Madse Brüggera – dokument o Severní Koreji, který byl natáčený v utajení deset let. Film nabízí jedinečný pohled za oponu diktátorského režimu v současné KLDR a podle jednoho z expertů OSN také největší ztrapnění Kim Čong-una, jaké kdy svět zažil.  

„Všem divákům moc děkuji, jsem rád, že jste vybrali zrovna film Krtek a já i celý tým máme velkou radost,“ uvedl režisér Mads Brügger.  
Dokument je možné až do 13. června zhlédnout na www.jedensvetonline.cz. 

Příští ročník festivalu se odehraje od 21. března do 3. dubna 2022 a jeho podoba bude záviset na aktuální pandemické situaci. Probíhat bude opět po celé České republice.