Gebrüder Weiss zajistí přepravu citlivého vybavení analogové mise na Mars

Praha, 20. července 2021 – Jako oficiální logistický partner Rakouského kosmického fóra (OeWF) přepravuje společnost Gebrüder Weiss celosvětově unikátní vybavení a zařízení mise pro 16 mezinárodních vědeckých experimentů do testovacího polygonu v Izraeli. Poté, co musel být termín v loňském roce odložen kvůli pandemii COVID-19, jsou nyní přípravy na přepravu z Rakouska do izraelské Negevské pouště v plném proudu.

Od 4. do 31. října tohoto roku povede OeWF mezinárodní analogovou misi na Mars „Amadee-20“. Experimenty z Rakouska, Německa, Francie, Izraele, Itálie, Portugalska, Švédska, Velké Británie a USA bude provádět šest speciálně vyškolených analogových astronautů OeWF. Vybavení mise naplní dva námořní nákladní kontejnery, které pak společnost Gebrüder Weiss přepraví z rakouského Innsbrucku na místo mise v Negevské poušti v Izraeli – na místo, které se velmi podobá povrchu Marsu.

Analogové mise jsou terénní testy v lokalitách, které mají fyzickou podobnost s extrémními vesmírnými prostředími. Inženýři a vědci z vesmírných agentur při nich spolupracují s dalšími vládními agenturami, akademiemi a průmyslem, aby shromáždili požadavky na testování v drsných prostředích dříve, než budou následně použity ve vesmíru. Testy se zaměřují zejména na nové technologie, robotická zařízení, vozidla, stanoviště, komunikaci, výrobu energie, mobilitu, infrastrukturu nebo skladování. Analogový výzkum je určen k testování konceptů, pracovních postupů a vybavení k nalezení slabých míst, aby skutečná mise mohla být realizována co nejbezpečněji. Účelem simulace mise Mars na Zemi je připravit se na budoucí mise s lidskou posádkou, která se vydá na Rudou planetu.

Přepravu organizují budoucí logističtí experti 

Specifické požadavky na analogovou misi Mars jsou pro Gebrüder Weiss vítanou příležitostí k prezentaci vlastních logistických znalostí a zkušeností. Pro tuto výzvu byli však záměrně vybráni stážisté, kteří tak dostávají příležitost zažít váhu odpovědnosti za práci, která se může promítnout do rychlosti technologického či vědeckého pokroku celého lidstva. Mladí odborníci společnosti Gebrüder Weiss se aktivně podílejí na organizaci přepravy a budou pracovat pod supervizí zkušených logistiků. Převezmou všechny logistické úkoly, celní odbavení a kompletně zajistí přepravu vybavení mise. Pod hashtagem #marsmonday budou navíc na sociálních sítích pravidelně poskytovat osobní postřehy z tohoto mimořádného projektu. 

O projektu Amadee-20

Amadee-20 je mezinárodní analogová mise na Mars s lidskou posádkou, kterou organizuje Rakouské vesmírné fórum (Össterreichisches Weltraum Forum, OeWF). Proběhne od 15. října do 15. listopadu 2020 v izraelské poušti Negev, kde místní podmínky umožňují simulaci obdobného prostředí na Marsu. V průběhu mise provede šestice speciálně trénovaných analogových astronautů OeWF experimenty pro vesmírné agentury z Rakouska, Německa, Francie, Izraele, Itálie, Portugalska, Švédska, Velké Británie a USA. Analogové astronauty (polní posádku) v Izraeli bude podporovat Středisko pro podporu mise v Innsbrucku, kde bude několik týmů mimo jiné zodpovídat za poskytování vědecké podpory polní posádce, sestavení harmonogramu mise, zálohování shromážděných údajů ale také za sledování zdravotního stavu polní posádky. Amadee-20 je již 13. analogovou misí Rakouského vesmírného fóra simulující misi na Mars.

O společnosti

Firma Gebrüder Weiss zaměstnává více než 7400 zaměstnanců ve 170 vlastních pobočkách a patří k předním přepravcům a logistickým firmám v Evropě. Zastřešen společností Gebrüder Weiss Holding AG se sídlem v rakouském Lauterachu sdružuje tento podnik kromě svých hlavních obchodních divizí, jimiž jsou pozemní přeprava, letecká a námořní přeprava a logistika, též řadu vysoce specializovaných oborových řešení a dceřiných společností – mj. logistické poradenství x|vise, tectraxx (oborový specialista pro high-tech firmy), dicall (komunikační řešení, průzkum trhu, školení), Rail Cargo (železniční přeprava) a balíkovou službu Gebrüder Weiss Paketdienst, spolupodílník rakouské společnosti DPD. Toto propojení umožňuje koncernu reagovat rychle a flexibilně na požadavky zákazníků. Zásluhou velkého množství ekologických, ekonomických a sociálních opatření je tento rodinný podnik s historií v oblasti přepravy dlouhou více než 500 let považován i dnes za průkopníka v otázce udržitelného hospodaření.

V České republice společnost Gebrüder Weiss zaměstnává 366 zaměstnanců. Poskytuje tuzemské a mezinárodní pozemní přepravy, leteckou a námořní přepravu, skladovou logistiku a komplexní logistická řešení šitá na míru.