Jak pandemie mění trendy ve sportu? Češi si po návratu do sportovišť chtějí vyzkoušet hlavně bojové sporty

Praha, 5. 8. 2021 – Trendy nejsou jen doménou módy – nevyhýbají se ani sportům, přičemž sektor výrazně ovlivňuje pandemie COVID-19. Mezi první trojku pohybových aktivit, které jsou podle Čechů v roce 2021 „in“, patří bojová umění jako např. box či kickbox, tenis a golf. Nějaký nový sport si však přeje vyzkoušet pouze 41 % Čechů, což je o celých 10 % méně v porovnání s předchozím rokem. Vyplývá to z průzkumu společnosti MultiSport Benefit. 

Mezi Čechy je 70 % aktivních sportovců, kteří se nejčastěji oddávají tradičním aktivitám, mezi něž patří procházky a výšlapy do hor (58 %), cyklistika (34 %), plavání (33 %) či běh (26 %). Členové aktivní populace se však stále poohlížejí po sportu, který by je vytrhl ze stereotypu. 41 % Čechů si chce alespoň jeden nový druh sportu vyzkoušet – a to i vzhledem k tomu, že venkovní aktivity, což byla jedna z mála možností, jak šlo během posledního roku sportovat, také po čase omrzí. V roce 2019 byl sentiment Čechů příznivější, na nový sport se chtěl vrhnout každý druhý.

Pokud člověk provozuje jen jednu sportovní aktivitu stále dokola, může se stát, že ho přestane bavit a přestane se jí věnovat úplně. U určitých druhů sportu se také mohou při dlouhodobé jednotvárnosti projevit fyzické nepříjemnosti jako například zkrácení svalů nebo naopak jejich přílišné namáhání. Je proto ideální sporty kombinovat a mít opravdu všestranný pohyb,“ říká Petr Soukup, fyzioterapeut a profesionální triatlonista. 

Jaké sporty Čechy lákají a naopak? 

Na pomyslném stupni vítězů stojí již zmíněné bojové sporty, které Čechy lákaly už dříve, doba však v první polovině tohoto roku ani v minulém roce vnitřním kontaktním sportům nepřála. Skokanem žebříčku je tenis a golf, které meziročně získaly na oblíbenosti. V závěsu následuje široce provozovaná cyklistika a sezónně i lyžování. Stejně jako minulý rok se v žebříčku umístil i adrenalinový paragliding a seskok padákem.  

Jaký sport si chtějí Češi vyzkoušet? 

Z žebříčku favoritů vypadlo dříve velmi oblíbené inline bruslení, plavání a motosport. „V tomto a minulém roce se všichni sportovci potýkali s mnoha limitacemi, ať už na straně sportovišť, či vlastních možností a financí. Provozování jakéhokoliv sportu, který vyžaduje peněžní investici nebo zázemí, bylo takřka znemožněno. I z tohoto důvodu byly mezi provozovanými sporty králem letošního roku s velkým předstihem procházky a výšlapy do hor. Lidé jsou i ve svých očekáváních opatrnější a dávali naději spíše venkovním aktivitám,“ říká Marián Škripecký, country Manager MultiSport Benefit pro Českou republiku. 

O společnosti MultiSport Benefit

Firma MultiSport Benefit, s.r.o., působí v ČR od roku 2010 a je dceřinou společností Benefit Systems SA. Tato mateřská společnost byla založena v roce 2001 a zaujímá vedoucí postavení na polském trhu zaměstnaneckých benefitů v oblasti sportu a relaxace. Hlavním produktem společnosti MultiSport Benefit, s.r.o., je partnerská síť zařízení, které lze navštívit s kartou MultiSport – zaměstnanecký benefit, který může zaměstnavatel pracovníkům buď plně hradit, na jeho financování se podílet, nebo si kartu zaměstnanec platí na měsíční bázi sám.

Kartu MultiSport mohou zaměstnanci využít každý den na jeden volný vstup v síti více než 2 700 sportovních a relaxačních zařízení po celém Česku a Slovensku. Na výběr zde mají širokou škálu aktivit. Tento benefit tedy dává svým uživatelům možnost vyzkoušet si různé aktivity a dělat zrovna to, na co mají náladu.

Karta MultiSport dnes dává více než 150 000 českým zaměstnancům příležitost, aby se cítili lépe jak po fyzické, tak i psychické stránce. Díky tomu jsou zdravější, spokojenější a v práci výkonnější. Pomáhá tak se snížením fluktuace zaměstnanců a posílením loajality vůči zaměstnavateli.