VRgineers úspěšně uzavřeli další investiční kolo s částkou 2,5 ml. USD. Peníze využijí na vývoj leteckých simulátorů a mixované reality

5. srpna 2021, Praha – VRgineers úspěšně uzavřeli další investiční kolo o velikosti 2,5 ml. USD. Mezi novými investory najdeme známé 3D tiskárny Prusa Research nebo český projekt Somnium Space. V seznamu investorů také posiluje svoji pozici investiční fond Nation 1. Vrgineers plánují získané finance investovat do dalšího rozvoje firmy, zejména do kontinuálního vývoje leteckých simulátorů pro výcvik pilotů ve virtuální a mixované realitě. Zbylou část financí využijí na růst podpory obchodu a marketingových aktivit v zahraničí.

Pilotům záchranných složek i stíhacích letounů přináší kombinace unikátních parametrů headsetu XTAL, kterými jsou vysoké rozlišení a široký zorný úhel (situation awerness a management load – pro piloty), tu nejvyšší přidanou hodnotu. V kombinaci s technologicky špičkovými simulátory se piloti naplno ponoří do virtuální reality a zažijí simulace, které jsou věrnou kopií skutečného létání. „Nesnažíme se létání nahradit, ale chceme piloty připravit na situace, ve kterých jim trénink ve virtuální realitě může zachránit život. Takových situací je extrémně velké množství. Jedná se například o poruchu letounu, srážku s jiným objektem nebo vlet do mraků při nenadálé změně počasí,” vysvětluje Marek Polčák, ředitel a spoluzakladatel společnosti VRgineers

Velkou výhodou tréninku záchranných složek ve virtuální realitě pomocí headsetu XTAL je schopnost pilota dívat se pod sebe a udržovat tak kontakt se zemí. Použitá technologie navíc umožňuje vnímání skutečné hloubky, což přináší vysoce realistický vjem. Díky tomu mohou piloti trénovat například záchranné operace s podvěsem a kontrolovat tak bezpečí převáženého člověka. To na jiných simulátorech možné není. Správná reprodukce hloubky pomáhá pilotům také při navigování a je klíčová i pro mnoho dalších aplikací. 

Trénink pomocí zařízení od VRgineers navíc ušetří množství finančních prostředků. Zatímco letová hodina kvalitnější helikoptéry nebo letadla se pohybuje v řádu jednotek až desítek tisíc USD, simulátory od VRgineers se finančně navrací už za několik hodin simulace. 

Vedle vývoje a výroby leteckých simulátorů poputují nově investované finance také do vývoje modulu pro smíšenou realitu, která umožňuje specifické spojení výcviku mezi fyzickým kokpitem a virtuálním prostředím. Součástí headsetu určeného pro smíšenou realitu je  kamerový stereoskopický modul, který zabírá celé zorné pole. Je složený ze dvou kamer o rozlišení 4K a umožňuje volné přepínání mezi realitou a virtuálním prostředím. „Pilot sedící ve fyzickém kokpitu tak vidí své ruce, které ovládají palubní desku. Jinak je ale zcela obklopen virtuální realitou. Tato kombinace přináší jedinečný a autentický zážitek, který je velmi věrný skutečnému létání. My věříme, že smíšená realita definuje příští generaci pilotního tréninku a toto řešení nahradí současné simulátory, které využívají zejména data projektory,” uvádí Marek Polčák. 

VRgineers už úspěšně vyrobili dvě generace prototypů pro smíšenou realitu. Nyní pracují na finální verzi modulu s rozlišením 4K, která by měla být dostupná na konci letošního roku. Bude se tak jednat o první headset na světě, který zprostředkuje smíšenou realitu v širokém zorném úhlu. 

O společnosti VRgineers
VRgineers, Inc. je česko-americká společnost pro virtuální realitu, která vyvíjí a vyrábí špičková VR zařízení pro profesionální použití. Brýle s vysokým rozlišením jsou využívány klienty v automobilovém průmyslu, architektuře, průmyslovém designu a školení, což jim umožňuje transformovat jejich práci pomocí VR. Společnost má centrálu v Praze a kancelář v Los Angeles.