Accolade dále navyšuje svůj podíl na evropské trhu s průmyslovými nemovitostmi. V prvním pololetí roku 2021 se podařilo pronajmout dalších 370 000 m2, budoucí výnos z nájmu se tak zvýšil o 22 % na hodnotu 90 milionů eur.

Skupině Accolade se v první polovině roku 2021 podařilo pronajmout 370 000 m2 moderních a udržitelných prostor nájemcům z oblasti e-commerce, logistiky a lehkého průmyslu. Společnost byla také velmi aktivní v rozšiřování současných průmyslových parků i v investicích do nových projektů. Bylo dokončeno téměř 100 000 m2 hal a ve výstavě je dalších 430 000 m2 moderních průmyslových ploch v hodnotě více než 400 milionů EUR (cca 10 miliard Kč). 

„Nacházíme se v období, kdy je poptávka po průmyslových nemovitostech stabilní a kvalitní průmyslové budovy potvrzují pozici nejžádanějšího aktiva mezi komerčními nemovitostmi. Jejich hodnota roste napříč celou Evropou. Předpokládáme, že hlavně díky e-commerce tempo růstu nových, moderních a udržitelných průmyslových hal nebude příliš zpomalovat. Nechceme zpomalovat ani naše tempo růstu, pokud stále existují nájemci, kteří poptávají další haly,“ zdůraznil Milan Kratina, CEO Accolade. 

Skupině Accolade se tak vyplácí její rozhodnutí investovat do moderních a udržitelných průmyslových nemovitostí, které nabízejí variabilní řešení pro nájemce z různých odvětví. Firmy si mohou halu přizpůsobit podle svých potřeb, zároveň mohou s moderní halou dále růst. I díky tomu se podařilo v první polovině roku 2021 pronajmout téměř 370 000 m2 významným značkám z logistiky (např. InPost, Fiege, Prime Cargo, PDC Logistics), e-commerce (např. Tchibo, AutoDoc) i lehkého průmyslu (např. Faurecia). 

„Naše průmyslové haly jsou ve srovnání s Evropou i světem ekologicky velmi šetrné. Díky flexibilitě našich projektů se můžeme snadno přizpůsobit potřebám firem a jsme připraveni na další expanzi v následujících letech,“ dodává Milan Kratina, CEO Accolade.

Největší nájemní smlouva na téměř 46 000 m2 se týkala průmyslového parku v polském Štětíně, podepsala ji společnost Autodoc, která je lídrem na polské trhu s náhradními díly pro automobilový průmysl. Další nájemní smlouvy se úspěšně podepsaly v následujících lokalitách v Polsku: Zelená Hora, Gorzów Wielkopolski, Goleniów, Lehnice, Štětín Kniewska, Bělostok; v České republice: Brno, Cheb, Zdice, Stříbro, Kojetín a na Slovensku: Košice. 

Klíčová čísla H1 2021

Pronajato370 000 m2
Dokončeno 100 000 m2
Ve výstavbě430 000 m2


Accolade Holding, a.s. poskytuje prvotřídní infrastrukturu pro podnikání v Evropě. Nejčastěji pro nájemce světových značek z oblastí e-commerce, zpracovatelského průmyslu a logistiky. V České republice, Polsku, Německu, Slovensku, Španělsku a Nizozemí vlastní síť 41 industriálních parků s certifikací BREEAM zaručující udržitelný a šetrný přístup k životnímu prostředí. Za deset let existence vytvořila společnost portfolio komerčních nemovitostí o rozloze téměř 3 mil. m². Aktuální hodnota portfolia dokončených průmyslových parků dosahuje hodnoty 2,6 mld. eur. Neinvestuje pouze do výstavby nových projektů, ale také do revitalizace zanedbaných brownfieldů. Jejich podíl v portfoliu společnosti aktuálně dosahuje téměř 40 %. Celková plocha obnovených lokalit dosahuje více než 1,1 mil. m2. V roce 2014 založila skupina fond prvotřídních průmyslových nemovitostí Accolade Fund Sicav, do kterého mohou investovat kvalifikovaní investoři a podílet se tak na rozvoji moderního průmyslu. V roce 2017 koupila skupina provozovatele druhého nejfrekventovanějšího letiště v České republice, Brno-Tuřany. Dynamický růst a udržitelný rozvoj jsou pro Accolade prioritou. I díky tomu se skupina v roce 2019 stala nejrychleji rostoucí firmou v České republice dle prestižního žebříčku Financial Times. Za investice do nových environmentálních řešení v oboru průmyslových nemovitostí byla společnost v roce 2020 oceněna certifikací udržitelnosti BREEAM úrovně „Outstanding“. Budova v revitalizovaném areálu chebských strojíren se tak s rekordním skóre stala nejekologičtější industriální budovou na světě. Do budoucna plánuje Accolade vybudovat polygon pro vývoj a certifikaci vozidel s autonomním řízením, který bude sloužit jako centrum výzkumu a vývoje, kde budou působit ty největší kapacity z oboru. Skupina dlouhodobě podporuje dobročinné projekty a organizace. Vedle podpory hendikepovaným investuje do kultury, sportu, vědy i vzdělání. V lokalitách, kde působí, spolupracuje s městskými samosprávami a podporuje občanskou vybavenost a místní rozvoj. Cílem Accolade je být odpovědným partnerem, dobrým sousedem a celkově vytvářet z regionů, kde skupina působí, lepší místo pro život. Accolade klade důraz také na vytváření vhodných pracovních podmínek, podporu rovných příležitostí a zaměstnance motivuje a podporuje v osobním rozvoji. Více na www.accolade.eu. Data k 30.6. 2021