Turris chce zvýšit bezpečnost a kulturu českého internetového prostředí – v první vlně zahájil osvětu mezi lokálními poskytovateli připojení (ISP)

Praha 24. 8. 2021: Výrobce superbezpečných routerů Turris zahájil se záštitou provozovatele české národní domény CZ.NIC cílenou osvětu zaměřenou na prevenci před kybernetickými hrozbami. Zaměří se na odborníky, distributory i samotné poskytovatele internetového připojení (ISP), kteří mohou míru zabezpečení na straně uživatelů výrazně ovlivnit. Na největším setkání českých a slovenských poskytovatelů internetu a distributorů MIKROEXPO 2021 proto oslovil významné poskytovatele internetu v České republice a na Slovensku. Cílem je nejen zvýšit povědomí o hrozbách a možnostech, jak se jim bránit, ale také zapojit koncové uživatele do komunity Turris Sentinel a pozvednout kulturu užívání českého internetu právě s ohledem na zabezpečení routerů a dalších bezpečnostních prvků.

Přibližně polovina všech uživatelů v České republice a na Slovensku dostává router, který řídí datové toky v kabelové i bezdrátové síti, od svého poskytovatele internetu v rámci dodávaných služeb. Většina poskytovatelů přitom nabízí routery s nízkým výkonem a slabým zabezpečením. Turris, který vyrábí a prodává zařízení řádově výkonnější a bezpečnější, chce zlepšit osvětu v oblasti kybernetických hrozeb, a tím i zvýšit bezpečnost českých uživatelů připojených k internetu. K tomuto cíli mohou výrazně přispět právě poskytovatelé internetového připojení. 

Routery Turris přinášejí unikátní zabezpečení před kybernetickými útoky na chytrá zařízení zapojená do sítě za routerem a vynikají také několikanásobně delší životností. Zabezpečení routerů je založeno na vlastním dynamickém firewallu a systému Turris Sentinel, který díky anonymnímu sdílení dat od uživatelů automaticky učí všechny zapojené routery Turris po celém světě odolávat novým internetovým hrozbám. Uživatelé routerů Turris jsou díky automatickým aktualizacím a dynamickému firewallu chráněni, aniž by museli řešit manuální aktualizace routerů a vystavovat svá zařízení riziku napadení. Díky tomu se také výrazně snižuje množství servisních zásahů, které poskytovatelé služeb u uživatelů vykonávají.

„Naším dlouhodobým cílem je zvýšit bezpečnost českého internetu. To byl vlastně i impuls, který inicioval vytvoření prvního routeru Turris a motivuje nás k neustálému vývoji celého konceptu propojení hardwaru a dynamického firewallu. Naše pravidelné aktualizace reagují na nové kybernetické hrozby a přidávají nové funkce, díky nimž jsou všichni uživatelé našich routerů maximálně chráněni. Moc si vážíme lidí, kteří v nastavení povolí anonymní sdílení rozpoznaných útoků a pomáhají zvýšit úroveň zabezpečení všech majitelů routerů Turris,“ říká Petr Palán, šéf projektu Turris.