World Wealth Report 2021: Nejvíce dolarových milionářů je v Severní Americe, rekordní je i jejich bohatství

25. výroční zpráva World Wealth Report upozorňuje, že při správě bohatství je důležité investovat do lidských zdrojů a technologií souvisejících s poskytováním hybridních poradenských služeb

Praha – 6. září 2021 – Počet dolarových milionářů (HNWI) vzrostl celosvětově o 6,3 % a překonal hranici 20 milionů lidí. Hodnota jejich bohatství vzrostla v roce 2020 o 7,6 % a dosáhla téměř 80 bilionů dolarů. Severní Amerika, posílená rostoucími akciovými trhy a vládními stimuly, překonala asijsko-pacifický region a stala se jedničkou v počtu dolarových milionářů i jejich bohatství, vyplývá to z 25. výroční zprávy Capgemini World Wealth Report (WWR), která zkoumá vývoj globálního bohatství.

Počet nejbohatších dolarových milionářů (ultra-HNWI) rostl o 9,6 % a jejich bohatství vzrostlo v roce 2020 o 9,1 %. Populace HNWI s investovatelnými prostředky od 1 do 30 milionů dolarů vzrostla jen o 6 % a jejich bohatství o 8 %.

Podle zprávy se dolaroví milionáři nyní aktivněji podílí na svých investicích a hledají co nejlepší poradenství.  Stále častěji se správě bohatství věnují i technologické společnosti, takže tradiční hráči musí začít využívat moderní technologie a hyperpersonalizované obchodní modely. Koronavirová pandemie přinesla již třetí globální hospodářský otřes v 21. století, po technologické bublině z roku 2002 a globální finanční krizi z roku 2008. HNWI mají nadále tendenci napřímo investovat na rostoucím trhu, ale během krize a volatility trhu se vrací k hledání rad.

Správci bohatství musí využít příležitosti spojené s hybridním poradenstvím, které kombinuje osobní kontakt a digitální nástroje

Úspěch nebo neúspěch správců bohatství ovlivňují technologické inovace, změny sociální dynamiky, noví hráči, demokratizace správy investic a rozmach digitálních kanálů a aktiv. Dolaroví milionáři se zajímá o hybridní modely a stále častěji hledají kombinaci digitálního a osobního kontaktu. 34 % dolarových milionářů uvádí, že aktivně využívají služby WealthTech. Správci bohatství vidí ve spolupráci s WealthTech také potenciál, protože mohou zlepšit nabídku i schopnost reagovat na tržní trendy. Mezi nejdůležitější důvody pro partnerství s WealthTech patří schopnost získat přístup k novým klientským segmentům a poskytovat nové a jedinečné nabídky.

„Správci majetku musí posunout své hranice a pochopit myšlení zákazníků, kteří jsou zvyklí na pohodlí a personalizaci služeb od BigTech společností,“ říká Anirban Bose, ředitel strategické obchodní jednotky pro finanční služby a člen výkonné rady skupiny Capgemini. „Investice do technologií a lidských zdrojů je zásadní, aby správci majetku udrželi svůj podíl na trhu, protože WealthTech společnosti stále rostou a BigTech dlouhodobě září.“

Nové technologie, rekvalifikace a přijímání talentů povedou k transformaci správy majetku

Správci bohatství mohou vytvářet odolné a agilní operační modely, pokud budou investovat do technologií, jako jsou cloud, API a mikroslužby. Stále těží zejména ze své dobré pověsti o odborných znalostech a zkušenostech, ale budou muset v rámci svých strategií začít více využívat i datové analýzy. Klíčový bude nadále investiční výkon, ale správci budou muset zohledňovat i environmentální, sociální a podniková kritéria (ESG).

Správa bohatství byla a nadále je obchodem založeným na vztazích. Zvyšuje se rozmanitost HNWI, mileniálové a generace Z, ženy, netradiční rodiny a další, takže správci bohatství musí vyškolit své poradce a zaměstnance, aby splňovali různorodější očekávání a chování klientů. Report uvádí, že je třeba najímat a digitálně posílit řady poradců a rekvalifikovat zaměstnance, aby rozuměli různému segmentu klientů. 63 % dotazovaných poradců nicméně uvedlo, že nejsou spokojeni se snahou své firmy zabývající se správou majetku poskytnout nástroje/školení, aby vyhověly měnícím se potřebám klientů.

Pro splnění očekávání HNWI budou firmy potřebovat také použít BigTech strategie s hyperpersonalizací, komplexními nabídkami a intuitivními nástroji, aby si udržely postavení mezi rozmanitou klientskou základnou.

Průmyslové a klientské změny vedou k diverzifikaci správy majetku

Při současném prudkém nárůstu akciových trhů se HNWI populace snaží diverzifikovat své portfolio alternativními investicemi. Atraktivní jsou udržitelné investice. 43 % ultra-HNWI a 39 % mladších (ve věku do 40 let) HNWI pravděpodobně bude vyžadovat ESG skóre pro produkty nabízené jejich správci majetku. Navíc 72 % dotázaných HNWI uvedlo, že investovalo do kryptoměn, a 74 % do dalších digitálních aktiv, jako jsou domény webových stránek nebo aplikace. Společnosti pro speciální akvizice (SPAC) jsou stále populárnější a jako aktiva na důvěryhodnosti pomalu získávají i nezaměnitelné tokeny (NFT). Nárůst retailového investování bez poplatků vzbudil zájem také u dolarových milionářů, přičemž 39 % uvedlo, že si přeje obchodování s nulovými poplatky, ale jejich firma pro správu majetku zatím zůstává zpoplatněna.

Metodologie

World Wealth Report 2021 vychází z analýzy 71 trhů, což představuje více než 98 % globálního hrubého národního důchodu a 99 % světové kapitalizace akciových trhů. Globální průzkum HNW Insights Capgemini 2021 dotazoval více než 2900 dolarových milionářů z 26 hlavních trhů v Severní Americe, Latinské Americe, Evropě, na Středním východě a v asijsko-pacifickém regionu. Byly provedeny rozhovory a průzkumy s více než 100 vedoucími pracovníky organizací zaměřených na správu majetku ze 17 trhů a zastoupeny byly společnosti zaměřené čistě na správu majetku, světové banky a nezávislé makléřské/dealerské společnosti. Otázky se týkaly digitální transformace, strategie spolupráce a trendů v oboru, jako je udržitelné investování. Průzkum Wealth Manager Survey 2021 zahrnuje více než 350 odpovědí od správců majetku na ohledně trendů, změn trhu a spokojenosti s podporou jejich firmy. World Wealth Report 2021 doplnil externí výkonný řídící výbor složený ze 14 odborníků na správu bohatství z bank, WealthTech, obchodních a technologických subjektů.

Další informace o World Wealth Report 2021 naleznete na www.worldwealthreport.com

O společnosti Capgemini

Jako globální lídr v oblasti consultingu, technologických služeb a digitální transformace, Capgemini pomáhá svým klientům inovovat jejich stávající procesy a systémy za využití cloudových a digitálních platforem. S více než 50 lety zkušeností a expertízou v mnoha různých sektorech, Capgemini pomáhá svým klientům realizovat jejich ambice skrz širokou škálu služeb od strategického poradenství až po samotnou implementaci. Společnost Capgemini věří, že veškeré benefity pro naše klienty, plynoucí z nových technologií, začínají u lidského faktoru. Jsme multikulturní společnost s více než 200 000 zaměstananci ve 40 zemích světa. Skupina Capgemini vykázala v roce 2020 celosvětové tržby ve výši 16 miliard EUR.

www.capgemini.com

V České republice patří Capgemini mezi největší poskytovatele služeb v oblasti informačních technologií. Capgemini nabízí klientům v ČR služby více než 100 odborníků se zkušenostmi v oblasti poradenství, vývoje aplikací, systémové integrace, tvorby internetových portálů a bezpečnosti. Mezi klienty skupiny v České republice patří nejvýznamnější finanční domy, mobilní operátoři a průmyslové podniky. 

O společnosti Efma

Efma je globální nezisková organizace, kterou založilo sdružení bank a pojišťovacích společností v roce 1971 s cílem usnadnit výměnu informací, urychlit rozhodovací procesy a podpořit innovativní přístup. Součástí je více jak 3300 značek ve 130 zemích na celém světě. Hlavní sídlo je v Pařízi, nicméně na seznam poboček patří města jako Londýn, Brusel, Andora, Stockholm, Bratislava, Dubaj, Milán, Montreal, Istanbul a Peking. Více informací můžete zjistit zde www.efma.com.