Zájem o tablety se začátkem školního roku vystřelil o 40 %. Jak vybrat ten nejvhodnější přístroj pro malého školáka?

Stojí méně než notebook nebo klasická počítačová sestava, díky menší velkosti jsou praktičtější a s pomocí šikovně vybraného příslušenství nahradí kdejaký laptop. Tyto a další výhody tabletů si rodiče dobře uvědomují. Podle prodejních dat e-shopu s elektronikou smarty.cz totiž vzrostl zájem o tablety se začátkem školního roku o 40 %. 

Jak ale vybrat pro malého školáka ten nejlepší přístroj? Přinášíme vám tipy experta smarty.cz. 

Když se místo do školy chodí k tabletu

Důležitá by měla být pro rodiče velikost tabletu, potažmo displeje. Data smarty.cz ukazují, že největší zájem je o tablety s úhlopříčkou nad 10 palců. „Školou povinní na tabletu potřebují číst a psát delší texty. Ocení proto větší a čitelný displej. Rozhodně tak zákazníkům doporučujeme sáhnout po tabletu o rozměrech od 10 palců výše,“ vysvětluje Michael Hakve, produktový manažer smarty.cz. Vhodným příkladem je třeba Lenovo M10 Plus v konfiguraci 4GB/64GB v kombinaci s originálním příslušenstvím. 

K práci u stolu s tabletem je pak vhodné pořídit stojánek, na ochranu displeje při cestování zase šikovné pouzdro. Nemusí jít ale o dva kusy vybavení. Smarty má v nabídce velké množství ochranných pouzder pro tablety, které ve většině případů slouží i jako praktické stojánky.

Zajímat by rodiče měla také přítomnost přední kamery, která je při online výuce nepostradatelná. Naštěstí už prakticky všechny přední kamery u běžně prodávaných tabletů mají dostatečně velké rozlišení k tomu, aby se dítě mohlo plnohodnotně zapojovat do online výuky. 

Stejně tak už mají všechny tablety buďto kombinovaný vstup na sluchátka, USB-C konektor, nebo možnost připojit sluchátka s mikrofonem přes Bluetooth. „To se hodí, pokud má člověk doma školáků několik. Nezapomeňte proto koupit sluchátka s mikrofonem, aby se děti vzájemně nerušily,“ doporučuje Michael Hakve. Stejně tak by rodiče neměli opomenout ani klávesnici, díky které může tablet plnohodnotně nahradit notebook nebo pevný počítač. 

Jaký operační systém by měl tablet mít? „Pro práci na domácích úkolech nebo připojení k online výuce je víceméně jedno, na jakém operačním systému tablet běží. Naprostá většina aplikací, využívaných školami, běží jak na Androidu, tak i na iPadOS,“ dodává Michael Hakve.

Pro náročnější uživatele má smarty.cz v nabídce i takové tablety, které notebook plnohodnotně nahradí i svou výbavou. „Například Lenovo TAB P11 Pro v konfiguraci 128GB/6GB je výkonnější než spousta levných notebooků, prodává se navíc v sadě s kompletním příslušenstvím,“ poukazuje Michael Hakve. 

Aby si od kamarádů nepřineslo bacily

Děti poměrně rády své tablety půjčují, vzájemně si na nich s kamarády ukazují různé věci. „Vzhledem k aktuální situaci se tak určitě může hodit dezinfekční tyčinka, která pomocí UV záření celý tablet důkladně dezinfikuje. Vůči tabletu je to šetrnější než pravidelné čištění dezinfekcí,“ doplňuje Michael Hakve. E-shop smarty.cz má v nabídce například UVC dezinfekční tyčinku Lyfro Beam, která dokáže tablet do několika minut vyčistit od 99,9 % bakterií.