Začal International Shakuhachi Festival Prague V delším formátu bude trvat až do prosince

Praha, 8. září 2021 – International Shakuhachi festival Prague změnil kvůli zdravotním opatřením v souvislosti s pandemií Covidu-19 svůj formát. Místo původního pětidenního trvání mezi 9. a 13. zářím se promění v řadu koncertů, setkání, workshopů a dalších kulturních akcí, která vyvrcholí až v prosinci letošního roku. Festival se tak chce letos více otevřít zejména domácímu publiku.

Podzimní část festivalu přivítá například světovou hvězdu Shakuhachi Johna Kaizana Neptuna, který od 6. do 16. září povede hned dva workshopy hry a výroby flétny Shakuhachi. S orchestrem Berg pak 13. září představí v pražské Pragovce dvě světové premiéry, kde zazní skladby Martina Klusáka a Misato Mochizuki. Jedním z výrazných bodů celého festivalu se stane 9. září i promítání dokumentárního filmu právě o osobě Johna Kaizana Neptuna v pražském kině BIO Oko.  

“V letošním roce do Prahy bohužel z pandemických důvodů nedorazí hosté z Japonska. Rozhodli jsme se tedy formát festivalu poněkud změnit a akce rozložit do delšího časového úseku.  Hlavně se ale chceme pokusit více se otevřít širšímu domácímu publiku.” říká k letošnímu ročníku International Shakuhachi Festival Prague jeho ředitel Marek Kimei Matvija.    

Ve dnech 9. a 10. září proběhne na pražské HAMU symposium s podtitulem “Setkávání světů: Tradiční nástroje a jejich úloha v soudobé kompozici.” Současně s živým konáním bude symposium přístupné i online. Jedním ze špičkových okamžiků letošního ročníku se stane koncert čtvrttónové hudby 27. září s názvem Quarter to Three na půdě pražské Hudební akademie múzických umění. Na čtvrttónový klavír a shakuhachi se představí Steve Cohn, na shakuhachi Marek Kimei Matvija, zpěv Annabelle Plum a na kontrabas Georg Cremaschi. 

Podzimní část festivalu bude uzavírat japonská hráčka Naoko Kikuchi, která společně s českou cembalistkou Monikou Knoblochovou provede koncert 30. října v Divadle ARCHA; ve dnech 28. – 31. října povede Naoko Kikuchi ještě kurzy hry na japonské koto.        

O Shakuhachi Festival Prague:

International Shakuhachi Festival Prague je mezinárodním festivalem hry na tradiční japonskou flétnu Shakuhachi, který pořádá umělecké sdružení NEIRO Association for Expanding Arts (NEIRO) za podpory Ministerstva kultury ČR, Japan Foundation, Hlavního města Prahy, Ochranného svazu autorského a Orchestru Berg.  

Partneři festivalu jsou Divadlo Archa, Atrium na Žižkově, Hudební a taneční fakulta AMU, Česko-japonská společnost, Pražské kreativní centrum, Institut Intermédií a Hotel Axa.
Mediální partneři jsou Radio 1, Goout a Časopis Harmonie.