Rheinmetall a RBSL na DSEI 2021: Rheinmetall a RBSL na veletrhu DSEI 2021představily vůbec první Boxer s minometným modulem

Na dnes zahájeném veletrhu DSEI představil německý technologický koncern Rheinmetall spolu se společným podnikem Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) demonstrátor Boxer s 81mm minometem. Cílem je předvést rozšířené schopnosti a možnosti rozšíření obrněných vozidel Boxer 8×8. 

Na prototypu tohoto modulu, který byl vyvinut a vyroben ve Velké Británii, pracoval tým zkušených inženýrů a specialistů ve výrobním závodě společnosti RBSL v Telfordu a využil při tom zkušenosti a technologie sdílené se společností Rheinmetall.

Projekt je významnou příležitostí k tomu, aby byla ilustrována všestrannost platformy Boxer a zároveň široké možnosti, jak uspokojit celou řadu požadavků různých zákazníků.

Minomet v kombinaci s v boji osvědčeným designem vozidel Boxer otevírá pro Spojené království cenné exportní příležitosti, jež jsou klíčovou složkou ekonomické prosperity země.

K demonstraci možnosti nepřímé palby využívá tento prototyp 81mm minometný zbraňový systém (MWS81), který dodal Rheinmetall. Jedná se o poloautomatický zbraňový systém, jenž díky minimálnímu mechanickému pohybu nabízí bezpečnější výkon a vyšší rychlost střelby.

Systém umí střílet tříštivo-trhavou munici (HE), dýmovnice, osvětlovací a další 81mm munici s plně automatizovanou zaměřovací sekvencí. Je rovněž kompaktní a poskytuje větší skladovací prostor pro munici ve vozidle.

Minometný modul pro vozidla Boxer je univerzální a umožňuje použití hlavní, které dodaly i třetí strany. Rovněž lze integrovat balistické počítače pro plně autonomní operace, nicméně z důvodů zvýšené bezpečnosti a zásadního charakteru rozhodnutí, zda a kdy zahájit palbu, je nutná přítomnost fyzických osob v průběhu všech operací, tzv. „human in the loop“; příkaz k palbě tedy není nikdy vydáván automaticky. MWS81 je rovněž vybaven záložním systémem napájení funkcí pro případné selhání jakéhokoliv systému, aby byla zajištěna jeho stálá funkčnost.

Program britské armády Mechanizovaná vozidla pěchoty (MIV)

V rámci programu Mechanised Infantry Vehicle (MIV), jenž britského ministerstva obrany vyhlásilo v roce 2019, si místní armáda pořizuje přes 500 vozidel Boxer, včetně speciálních nástaveb pro přepravu pěchoty, velitelského stanoviště, sanitního vozidla a vozidla pro přepravu specialistů. 

Zakázku prostřednictvím OCCAR získala společnost Artec GmbH – společný podnik mezi Rheinmetallem a Krauss-Maffei Wegmann (KMW). Velkou část vozového parku budou vyrábět britské společnosti, RBSL v Telfordu a WFEL ve Stockportu, jež dále bude podporovat celostátní dodavatelský řetězec. V jeho rámci vznikne a udrží se zhruba 1 000 pracovních míst, včetně učňovských. 

Svařování prvních prototypů vozidel MIV bylo zahájeno ve výrobním závodě Rheinmetallu v Kasselu v červnu 2021. Dodání části vozidel od Rheinmetall a RBSL je plánováno na rok 2023.

Boxer – všestranný a prověřený v boji

Boxer je vysoce chráněné kolové obrněné vozidlo 8×8. Jeho modulární architektura, která mu umožňuje různorodost variant, nemá s žádným jiným systémem vozidel srovnání.  Je to právě univerzálnost, co ho činní jedinečným. K dnešnímu dni si přibližně 1 200 vozidel ve více než 20 různých provedeních, objednaly čtyři členské státy NATO: Německo, Nizozemsko, Litva a Spojené království. Austrálie, blízký alianční partner, si rovněž objednala celkem 211 vozidel Boxer v několika různých verzích.