Prodeje zlata a stříbra dále rostou, loňský rekord překonán

Prodeje zlata a stříbra u největšího českého obchodníka Golden Gate CZ v srpnu dosáhly 352 milionů korun, což je meziroční nárůst o 22 procent, oproti roku 2019 prodeje vzrostly dokonce o 40 procent. 

Zájem vzrostl zejména u fyzických osob. Loňské rekordní léto způsobené turbulencemi na trhu a rostoucí cenou tak bylo překonáno. Cena žlutého kovu loni v létě překonala 2000 dolarů za unci a zvýšený zájem dokonce způsobil nedostatek zlata na trhu. 

Češi do zlata od loňského léta investují a spoří stále více, v tomto roce zejména kvůli rostoucí inflaci. 

„Výhled prodejů do konce roku a k období Vánoc je výrazně prorůstový, zejména kvůli tomu, že lidé chtějí ukládat peníze do zlata kvůli ochraně před inflací. Češi jsou v tom už podobní jako Němci, kteří nemají rádi inflaci a v posledních letech extrémně ukládají do zlata. Investice tam vzrostly o desítky procent,“ říká předseda představenstva Golden Gate CZ Libor Brůna.

Aktuálně se zlato prodává za 1802 dolarů za troyskou unci. Od začátku roku klesla asi o deset procent, meziročně klesla zhruba o 13 procent.

Češi si podle dat Golden Gate CZ pravidelně měsíčně spoří do drahých kovů okolo 1500 Kč. Využívají k tomu mimo jiné také komoditní účet, jehož prostřednictvím postupně nakupují zlaté, stříbrné i platinové investiční slitky, které si průběžně vyzvedávají.

Golden Gate CZ působí na trhu již 10 let. Momentálně má přes 36 tisíc klientů, kterým prodala už více než 10 tun zlata a více než 134 tun stříbra.