Zájem o falešné očkovací certifikáty a negativní koronavirové testy dále roste, nabídka se přesunula z darknetu na Telegram

  • Počet prodejců, kteří na Telegramu nabízí falešné očkovací certifikáty a další služby, se podle odhadů výzkumného týmu Check Point Research zvýšil už na 10 000.
  • Některé skupiny mají více než 450 000 členů.
  • Cena za falešné očkovací certifikáty se pohybuje kolem 200 dolarů.
  • Rozšiřuje se i počet zemí, v nichž se falešné očkovací certifikáty prodávají. V březnu bylo nejvíce inzerátů z USA, Spojeného království a Německa. V současnosti jsou falešné očkovací certifikáty nabízené už ve 29 zemích.
  • Prodejci nově využívají boty, kteří certifikáty automaticky generují.

PRAHA – 16. září 2021 — Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), předního světového poskytovatele kyberbezpečnostních řešení, upozorňuje na exponenciální nárůst falešných očkovacích certifikátů a negativních koronavirových testů. Pro nabídku služeb jsou využívané zejména telegramové skupiny, některé z nich mají už více než 450 000 členů. Kyberzločinci považují Telegram za mnohem efektivnější prostředek k nabídce služeb a distribuci, než je třeba darknet. Falešné očkovací certifikáty jsou nabízené už ve 29 zemích a seznam se dále rozšiřuje.

Pokles a nárůst ceny

Cena falešných očkovacích certifikátů byla v březnu 200 dolarů za kus. Následně došlo k poklesu na polovinu a nyní zase vidíme, že v některých zemích hodnota opět vzrostla k hranici 200 dolarů. Vše se přitom odvíjí od očkovacích strategií v jednotlivých zemích.

Nová technika: Boti

Check Point zaznamenal novou techniku, kterou prodejci používají ke zvýšení prodejů. Jedná se o boty, kteří na Telegramu vytváří falešné certifikáty. Například v Rakousku taková služba funguje zdarma. Stačí, aby uživatel vyplnil příslušné údaje, a bot mu automaticky vytvoří soubor ve formátu .pdf s negativním PCR testem.

Výzkumný tým Check Point Research zveřejnil v březnu 2021 zprávu, ve které byl poprvé podrobně popsán trend prodeje falešných koronavirových testů a potvrzení na darknetu. Výzkumný tým na začátku srpna odhalil na Telegramu zhruba 1000 prodejců falešných očkovacích certifikátů a negativních koronavirových tesů. V současné době Check Point registruje takových prodejců už přes 10 000. Většina se zaměřuje na uživatele, kteří se nechtějí nechat očkovat. Zájem o služby kyberzločinců roste i v souvislosti s šířením varianty Delta a tlakem na očkování.

Obsah obrázku text  Popis byl vytvořen automaticky

Příklad skupiny s více než 450 000 členy

Některé služby využívají agresivní reklamu, například „jsme tu, abychom zachránili svět před jedovatou vakcínou“. Jako výhody prodejci zmiňují možnost volně cestovat a pracovat. Zároveň se chlubí, že jejich očkovací certifikáty jsou registrované a ověřované ve zdravotnických online systémech a databázích.

Platba

Platby většinou přijímají prostřednictvím služby PayPal a kryptoměn (Bitcoin, Monero, Dogecoin, Litecoin, Ethereum atd.).  V některých případech jsou přijímané i dárkové karty Steam, Amazon a eBay.

Kontakt

Prodejci nejčastěji uvádí, že je možné je kontaktovat přes Telegram, WhatsApp, e-mail, Wickr a Jabber.  

Přechod z darknetu na Telegram

V březnu byla většina falešných koronavirových potvrzení nabízena na darknetu. Nyní se ale většina aktivit na černém trhu přesunula na Telegram, který prodejcům umožňuje oslovit rychleji a snadněji větší množství zájemců.

„Kyberzločinci cítí šanci, a proto ještě aktivněji nabízí podvodné koronavirové služby. Zaměřují se zejména na lidi, kteří chtějí obejít pravidla a vyhnout se očkování nebo testům, a přitom získat výhody spojené s očkováním. Dříve jsme podobné nabídky a služby viděli jen na darknetu, dnes se masivně šíří i po Telegramu, který je přístupnější masám bez technických znalostí. Svět kyberzločinu vždy pružně reaguje na aktuální trendy a my čekáváme, že černý trh s falešnými očkovacími certifikáty bude i nadále růst,“ říká Daniel Šafář, Country Manager CZR regionu v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Sledujte novinky o bezpečnostním týmu Check Point Research:

Blog: https://research.checkpoint.com/ 

Twitter: https://twitter.com/_cpresearch_ 

Sledujte novinky o společnosti Check Point Software Technologies:
Twitter: http://www.twitter.com/checkpointsw
Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware
Blog: http://blog.checkpoint.com 
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies

O výzkumném týmu Check Point Research 

Check Point Research poskytuje zákazníkům společnosti Check Point Software a širší bezpečnostní komunitě detailní informace o kyberhrozbách. Výzkumný tým shromažďuje a analyzuje data o globálních kyberútocích ze sítě ThreatCloud, chrání tak před hackery a zajišťuje, že všechny produkty Check Point jsou aktualizované a mají nejnovější ochranu. Výzkumný tým se skládá z více než 100 analytiků a výzkumných pracovníků, kteří spolupracují také s dalšími bezpečnostními společnostmi, donucovacími orgány a organizacemi CERT.

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je přední poskytovatel kyberbezpečnostních řešení pro vlády a organizace po celém světě. Chrání zákazníky před kyberútoky 5. generace prostřednictvím unikátních řešení, která nabízí bezkonkurenční úspěšnost zachycení malwaru, ransomwaru a jiných pokročilých cílených hrozeb. Check Point nabízí víceúrovňovou bezpečnostní architekturu, Infinity Total Protection s pokročilou prevencí hrozeb 5. generace, a tato kombinovaná produktová architektura chrání podnikové sítě, cloudová prostředí a mobilní zařízení. Check Point navíc poskytuje nejkomplexnější a nejintuitivnější nástroje pro správu zabezpečení. Check Point chrání více než 100 000 organizací všech velikostí.