Už žádná papírová dokumentace! Toughbooky Panasonic pomáhají digitalizovat staveniště

PRAHA, 21. září 2021 – Švýcarská stavební společnost KIBAG zavedla digitální terénní kancelář. Učinila tak poslední krok na cestě za staveništěm bez papírové dokumentace. Všichni pracovníci i dodavatelé zde mohou nahlížet do plně digitalizovaných stavebních plánů a rovnou je upravovat. Při práci na staveništi má stavbyvedoucí k dispozici TOUGHBOOK G2, který zkracuje dobu realizace a minimalizuje chyby při stavbě.

Digitální technologie pro všechny

Společnost KIBAG je průkopníkem v realizaci digitálních projektů. „Jelikož jsme v naší kanceláři už digitalizovali všechny potřebné pracovní postupy, bylo logické digitalizovat i poslední bod – samotné staveniště. Jinými slovy, zavést technologii BIM2Field a zpřístupnit ji až na úroveň stavbyvedoucího,“ vysvětluje Manuel Weyermann, vedoucí projektu digitalizace ve společnosti KIBAG Bauleistungen. Vznikl tak projekt digitální terénní kanceláře.

Ústředním prvkem každého staveniště je stavební kancelář, kde jsou projektové a realizační podklady k dispozici všem zúčastněným stranám v papírové podobě. Ovšem pracovní postupy v papírové podobě nelze zpracovávat a potvrzovat automaticky, nelze zobrazovat 3D modely a chybí rozhraní pro okamžitou zpětnou vazbu s projekčním oddělením. Přesně tento problém chce společnost KiBAG vyřešit společně se společností Panasonic. Cílem je, aby všechny informace a pracovní postupy byly digitálně dostupné přímo na staveništi a aby bylo možné přímo na staveništi virtuálně prohlížet a zpracovávat jednotlivé kroky, jako například detaily realizace, pracovní pokyny, objednávky, dodací dokumenty, logistické procesy nebo výkazy. 

Řešení BIM pro terénní kancelář vyvinuté v rámci pilotního projektu se skládá z tabletu Panasonic TOUGHBOOK G2 s dokovací stanicí a 49palcového displeje Panasonic Pro Display s vysokým rozlišením 4K řady SQ1 se zabudovaným bezdrátovým prezentačním systémem Cynap Pure. Stabilní připojení k síti zajišťuje router 4G Wi-Fi s venkovní anténou. se nachází v malém úložném kontejneru, který lze flexibilně umístit na nejrůznějších staveništích. „Tento formát je ideální pro různé stavební projekty a etapy stavby,“ říká Mario Sülz, projektový manažer ve společnosti KIBAG Bauleistungen.

Výhody digitální terénní kanceláře

Doposud pracovali mistři na stavbách společnosti KIBAG s papírovými plány, které dostali z kanceláře. Každá úprava se musela provést v kanceláři, digitálně zaznamenat a pak vytisknout a doručit na staveniště. V budoucnu budou k dispozici rychlé aktualizace a obousměrná komunikace, což bude užitečné zejména tehdy, pokud se realita na staveništi odchýlí od specifikací v plánu. „Hlavní výhodou je, že jsme během stavebních prací vždy v obraze,“ říká Manuel Weyermann. „Tím se šetří drahocenný čas při realizaci a minimalizují se chyby. A když se na stavbě něco zasekne, máme okamžitou zpětnou vazbu.“ 

Zařízení TOUGHBOOK pro použití v drsných podmínkách stavenišť

Stavbyvedoucí společnosti KIBAG oceňují novou koncepci digitální kanceláře a její vybavení. „S přístroji Panasonic TOUGHBOOK jsme velmi spokojeni. Dobře se drží v ruce a mají robustní konstrukci vhodnou pro použití na staveništi. Co se mi opravdu líbí, je dlouhá výdrž po celou směnu. Dotykový displej TOUGHBOOK G2 je dobře čitelný i na přímém slunci a lze jej ovládat i v pracovních rukavicích.  Zařízení Toughbook je schopné odolat dešti, prachu, chladu i horku. Celé řešení Panasonic je jednoduché a intuitivní,“ říká Renó Meinel, stavbyvedoucí ve společnosti KIBAG Bauleistungen. 

Digitalizace přínáší větší flexibilitu

„Na řešení Panasonic se mi líbí zejména to, že naši partneři se mohou velmi flexibilně připojit a sdílet svůj obsah z mobilních telefonů, tabletů nebo notebooků na obrazovce prostřednictvím bezdrátového rozhraní. Například subdodavatel může zobrazit své plány ze svého tabletu bez ohledu na operační systém, bez kabelů, adaptérů a bez instalace,“ pokračuje Manuel Weyermann. Displej Panasonic má totiž slot SDM pro připojení modulu Cynap Pure umožňujícího bezdrátový přenos obrazu ve všech běžných formátech, jako jsou Miracast, AirDrop, Chromecast a další. Zařízení mohou účelově přenášet obsah na displej Panasonic SQ1 nehledě na operační systém a rozlišení. Díky tomu mohou architekti, dodavatelé, řemeslníci a revizní specialisté také snadno využívat digitální kancelář Panasonic pro komunikaci s týmem. 

Panasonic – spolehlivý partner

Pro společnost KIBAG bylo velmi důležité najít technicky vyspělé a spolehlivé řešení. „Přístroje Panasonic jsme si vybrali proto, že s nimi máme na stavbách dlouholeté zkušenosti. Jsou robustní, vhodné pro každodenní použití na staveništi a budou k dispozici ve stejném provedení i za několik let,“ říká Mario Sülz.

Fotografie ke stažení najdete ZDE a video k případové studii najdete ZDE.

O skupině Panasonic System Communications Company Europe (PSCEU)

PSCEU je evropskou pobočkou Panasonic System Communications Company, globální B2B divize společnosti Panasonic. Cílem PSCEU je ulehčit práci profesionálům a pomáhat firmám zvyšovat jejich efektivitu a výkonnost. Pomáhá společnostem získávat, zpracovávat a přenášet všechny druhy informací, jako jsou hlasová, textová a obrazová data. S přibližně 350 zaměstnanci, se zkušenými experty, se schopnostmi řízení globálních projektů a s rozsáhlou evropskou partnerskou sítí nabízí PSCEU bezkonkurenční výhody na daném trhu.

Naším cílem je, aby spolu technologie neviditelně spolupracovaly a společnosti se tak mohly soustředit pouze na úspěch. Věříme, že by technologie měly především fungovat bez potíží. Podniky uspějí, pokud se budou moc zaměřit pouze na své zákazníky a všechny technologie jim budou nápomocny jako jeden celek. Proto jsme odhodláni vyvíjet produkty a řešení, které jsou tak samozřejmou součástí způsobu práce našich zákazníků, že jsou téměř neviditelné. Je to jako koňská síla v pozadí, která pohání obchodní úspěch. 

Společnost PSCEU se zabývá pěti kategoriemi produktů:

  • Broadcast & ProAV vám umožňuje vyprávět příběh prostřednictvím vysoce kvalitních produktů a řešení, které zajišťují hladký provoz a vynikající poměr ceny a výkonu v rámci celé řady dálkově ovládaných kamer, přepínačů, studiových kamer a ENG P2HD. Řada filmových kamer modelů VariCam a EVA1 zvládá nahrávání ve 4K a HDR (High Dynamic Range). Díky tomu jsou ideálním řešením pro kino, televizi, dokumenty a živou produkci.
  • Computer Product Solutions poskytuje mobilním pracovníkům možnost pracovat kdekoli s řadou odolných notebooků Toughbook, podnikových tabletů Toughpad a elektronických systémů pro prodejní místa (EPOS). Společnost Panasonic byla v roce 2017 evropským lídrem a dosáhla tržního podílu 57 % v prodeji odolných notebooků
  • Industrial Medical Vision vyrábí aplikace pro různé segmenty včetně medicíny, biologických věd, ProAV nebo průmyslu. Produktové portfolio zahrnuje kompletní kamerové systémy a OEM kamerové systémy a vy tak můžete vidět to, co je lidskému oku téměř neviditelné.
  • Security Solutions staví na tradici poskytování záznamů CCTV v průkazné kvalitě. Zajišťuje nejvyšší kvalitu obrazu za všech podmínek díky využití vysoce spolehlivých kamer s pokročilou technologií a systémům pořizování obrazového záznamu. Můžete se tak cítit v bezpečí.
  • Visual System Solutions nabízí nejširší řadu profesionálních displejů a projektorů a umožňuje profesionálům v oblasti audia a videa svobodně tvořit. S tržním podílem 39 % je lídrem na evropském trhu projektorů s vysokým jasem (Futuresource > 5 klm FR17, 3. čtvrtletí, mimo 4K a digitálního kina).

O společnosti Panasonic

Společnost Panasonic Corporation je světovým lídrem ve vývoji řady elektronických technologií a řešení pro zákazníky v oblasti spotřební elektroniky, zařízení pro domácnost, automobilového průmyslu a B2B. V roce 2018 společnost oslavila 100 let od svého založení. Nyní provozuje 582 dceřiných společností, 87 přidružených společností po celém světě a generuje konsolidované čisté tržby ve výši 62,5 miliard EUR za rok končící 31. března 2019. Společnost se napříč všemi divizemi snaží s použitím inovací vytvářet nové hodnoty. Díky svým technologiím chce vytvořit lepší svět a lepší život pro své zákazníky. Více o společnosti Panasonic najdete na: https://www.panasonic.com/global