SYNLAB nabízí nový test protilátek. IgG BLOT proti COVID-19 odhalí odolnost vůči mutaci delta a eliminuje falešnou negativitu výsledku

Společnost synlab czech s.r.o., poskytovatel služeb v oblasti laboratorní diagnostiky, rozšiřuje své portfolio o nový test protilátek s názvem IgG BLOT proti COVID-19. Ten umí zjistit odolnost protilátek vůči mutaci delta či komplexní stav ochrany organismu proti různým koronavirům. Oproti běžnému IgG testu odhalí IgG BLOT protilátky nejen proti spikovým, ale i nukleokapsidovým proteinům, čímž také eliminuje falešnou negativitu výsledku. Zájemci si díky němu mohou spolehlivěji ověřit, zda v minulosti prodělali COVID-19 nebo jiné respirační onemocnění jako běžná rýma či nachlazení. Vhodný je také pro pacienty, kteří vědí, že nemocí prošli, ale protilátky jim v krvi nalezené nebyly.

Laboratoře SYNLAB nabízí od poloviny září nové vyšetření hladiny protilátek proti onemocnění COVID-19. IgG BLOT umí pacientovi podat mnohem detailnější informace o stavu jeho protilátek proti viru SARS-CoV-2, než dokáže běžně dostupné vyšetření IgG. Na rozdíl od něj odhalí jak protilátky proti běžnějším spikeovým proteinům, tak i proti nukleokapsidovým proteinům. Díky tomu je spolehlivější, neboť u části populace dochází k tvorbě pouze jednoho typu protilátek. Eliminuje tím tak falešnou negativitu výsledku, ke které mohlo s běžným testem dojít u pacientů produkujících např. pouze nukleokapsidové protilátky. „Vyšetření IgG BLOT proti COVID-19 je užitečné pro lidi, kteří již onemocněním prošli, ale výsledek jejich vyšetření na protilátky vyšel negativně. Vhodné je pak také pro ověření, zda jste nemoc prodělali, jelikož vám dá lépe vypovídající odpověď než běžné vyšetření IgG,“ popisuje vedoucí laboratoře SYNLAB Ing. Anabela Čížková.

Velkým benefitem nového testu je také to, že se při něm pacientova krev nechává reagovat s mutací delta. Posloužit tedy může i klientům, kteří si chtějí ověřit, jestli jsou jejich protilátky získané nemocí či očkováním dostatečně účinné i proti této aktuálně nejrozšířenější variantě onemocnění COVID-19. „Vzhledem k tomu, že jsme s testováním pomocí vyšetření IgG BLOT proti COVID-19 začali teprve nedávno, nemáme prozatím k dispozici velký soubor dat. I z aktuálního vzorku se však prokazuje, že protilátky z očkování i po prodělané nemoci jsou proti deltě účinné,“ konstatuje odbornice.

IgG BLOT proti COVID-19 umí kromě aktuálního viru SARS-CoV-2 detekovat i protilátky proti jiným, sezónním koronavirům. U pacientů, kteří vykazovali příznaky respiračního onemocnění, tak dokáže stanovit, zda prodělali COVID-19 či například běžnou rýmu nebo nachlazení. Zároveň lze díky němu zjistit, jak si imunita pacienta dokáže s těmito dalšími typy koronavirů poradit. „Protilátky vytvořené proti rýmě mohou být na základě zkřížené reakce částečně účinné i proti viru SARS-CoV-2. Lidé, kteří tyto protilátky vykazují, tak můžou na setkání s onemocněním COVID-19 lépe reagovat, byť to určitě nelze vnímat jako spolehlivou ochranu,“ vysvětluje Ing. Anabela Čížková.

Odběrové sady pro provádění vyšetření IgG BLOT proti COVID-19 nakoupila společnost synlab czech s.r.o. od německého výrobce VIRAMED. Jedná se o takzvanou ELISA destičku s 96 jamkami, ve kterých jsou navázány jednotlivé proteiny koronavirů. Analyzátor pak nechává pacientovo krevní sérum s proteiny postupně reagovat a sleduje, jestli se protilátky z krve na destičce na jednotlivé antigeny navážou, či nikoli.

Vyšetření IgG BLOT je možné podstoupit bez objednání na kterémkoli odběrovém pracovišti SYNLAB. Zakoupit si ho lze také předem online na webu www.eshop-synlab.cz. Cena testu je 590 Kč.

O společnosti SYNLAB:

Společnost synlab czech s.r.o. je součástí nadnárodní skupiny SYNLAB Group, která působí ve více než 40 zemích světa a zaměstnává téměř 20 tisíc lidí. V České republice SYNLAB poskytuje komplexní služby v oblasti laboratorních vyšetření. Zajišťuje provoz 26 vlastních ambulancí, přes 65 odběrových pracovišť a 11 laboratoří v celé ČR a také svoz materiálu z nemocnic, od praktických i odborných lékařů a ambulancí. Poskytuje okamžité doručení výsledků vyšetření lékaři nebo pacientovi i potřebné odborné poradenství.