Nadšení letní dobrovolníci z obcí postižených tornádem odešli, místní by teď potřebovali řemeslně zručné lidi

Dobrovolníci, kteří bezprostředně po ničivém tornádu přijížděli pomáhat postiženým jihomoravským obcím, se s koncem prázdnin vrátili domů. Zdejší obyvatelé by teď ocenili, kdyby nadšení vystřídala řemeslná zručnost.

„Místní by přivítali hlavně ty, kdo ovládají alespoň základy nějakého řemesla souvisejícího se stavařinou,“ říká Ivana Dingová, koordinátorka komunikace a péče o dárce Střediska humanitární pomoci Diakonie Českobratrské církve evangelické.

S dalšími neziskovými organizacemi si bezprostředně po katastrofě z 24. června letošního roku jednotlivé postižené obce rozdělili, Diakonie se stará o lidi z Hrušek.

„Přímo na místě pracuje náš kolega Jan Dus, který tomu věnuje volno mezi dvěma výjezdy na misi s Lékaři bez hranic,“ popisuje Ivana Dingová. Podle ní by teď bylo ideální, kdyby na jižní Moravu přijížděly menší skupiny do sedmi dobrovolníků. Je ovšem nutná předchozí domluva s koordinátory, aby práce byla domluvená dopředu. 

Jedna taková parta pracovala v Hruškách v týdnu od 4. září. Byla složená ze sedmi zaměstnanců společnosti Stora Enso Wood products, kteří pracují na pile ve Ždírci na Doubravou na Havlíčkobrodsku.

„Byla radost s nimi pracovat, potkala se tu parta šikovných a spolehlivých chlapů, za kterými byl vidět velký kus odvedené práce,“ pochvaluje si spolupráci Jan Dus.

„Využili jsme plánovanou týdenní odstávku ve výrobě, zaměstnavatel nám refundoval mzdy a myslím, že za námi zůstal kus poctivé práce,“ informuje Oldřich Štěrba, předseda zdejší odborové organizace. „Chlapi u nás na Vysočině umějí od každého řemesla trochu, takže jsme mohli přiložit ruku k dílu třeba při dozdívání štítů domů pod novými střechami,“ popisuje.

„S manželkou jsme chtěli jako dobrovolníci vyrazit do postižené oblasti už v létě, kdy jsme od nás z pily posílali na jižní Moravu tři kamiony střešních latí. Dověděli jsme se ale, že dobrovolníků je na místě až moc a zapotřebí budou i po prázdninách,“ říká další ze členů ždírecké party, Michal Mrkvička, který ve Ždírci pracuje na přejímce kulatiny.  „Peníze z různých zdrojů už lidé většinou dostali, společně s Člověkem v tísni, Adrou, ale i dalšími nadacemi jsme už dva týdny po tornádu rozdělovali mezi nejpotřebnější po 150 tisících z našich sbírek. Do zimy je ale potřeba udělat ještě spoustu práce, aby lidé mohli znovu bydlet,“ apeluje Ivana Dingová na další šikovné pracanty, kteří jsou ochotni o pomoci uvažovat.