První let Nice-Paříž na 30 % udržitelného leteckého paliva

Společnosti Air France, TotalEnergies, Metropole a letiště Nice Côte d’Azur spojily své síly, aby uskutečnily let poháněný palivem SAF (Sustainable Aviation Fuel). Let 6235 společnosti Air France odstartoval 1. října v 18.30 hodin z Terminálu 2 letiště Nice na pařížské letiště Orly poté, co byl naplněn palivem SAF, jehož 30 % vyrábí společnost TotalEnergies ve svých francouzských závodech.

Let s palivem SAF se uskutečnil v rámci Nice Transition Days, mezinárodního festivalu oslavujícího ekologické inovace, který pořádá a organizuje Métropole Nice-Côte d’Azur ve spolupráci s novinami La Tribune a sdružením Transition Forum. Let provozovaný z druhého největšího francouzského letiště konkretizuje ambice, které sdílejí jak veřejné, tak soukromé podniky, aby se vypořádaly s velkou dvojí výzvou, kterou je dekarbonizace letecké dopravy a zároveň pokračující podpora živé ekonomiky a turistického průmyslu v regionech. Tato společná snaha ilustruje potřebu spojit se a vytvořit soulad mezi ekonomickými a sociálními požadavky a energetickou transformací.

Anne Rigail, generální ředitelka společnosti Air France: „Společnost Air France s velkým potěšením zahájila dvoudenní fórum v Nice letem z Nice na pařížské letiště Orly s významným 30% podílem paliva SAF. Tato operace je dalším připomenutím našim partnerům, městu Nice na Azurovém pobřeží, letišti Nice a společnosti TotalEnergies, že pouze úzká spolupráce všech zúčastněných stran umožní, aby se SAF stala hlavním motorem dekarbonizace leteckého průmyslu.“

Po prvním dálkovém letu na palivo SAF francouzské výroby v květnu se jedná o další realizaci ze strany Air France a TotalEnergies směrem k podpoře a rozvoji výroby udržitelného leteckého paliva ve Francii, což je nezbytnou podmínkou pro jeho široké rozšíření na francouzských letištích.

Biopalivo použité pro tento let bylo vyrobeno z odpadu a zbytků vzniklých v rámci oběhového hospodářství. Společnost TotalEnergies jej vyrobila z použitých kuchyňských olejů ve své biorafinérii v La (Bouches-du-Rhône) a v závodě v Oudalle (Seine-Maritime). SAF vyráběný ve Francii nese certifikaci ISCC-EU (International Sustainability & Carbon Certification) udělovanou nezávislým orgánem, která zaručuje jeho udržitelnost. Díky 30 % podílu na letu Nice-Paříž se zabrání emisím 3 tun CO2.

—–

About Air France

Since 1933, Air France has been promoting and highlighting France throughout the world. With an activity divided between passenger transport, cargo transport and aeronautical maintenance, Air France is a major air transport player. A workforce of more than 45,000 staff are committed on a daily basis to offering each customer a unique travel experience. Air France, KLM Royal Dutch Airlines and Transavia make up the Air France-KLM Group. The Group relies on its powerful hubs at Paris-Charles de Gaulle and Amsterdam-Schiphol to offer a vast international network. Its Flying Blue frequent flyer programme has over 17 million members. Air France and KLM are members of the SkyTeam alliance which has a total of 19 member airlines.

Air France places the health and safety of its customers and staff at the heart of its concerns. As part of its Air France Protect health and safety commitment, the company has introduced the strictest health and hygiene measures to ensure a safe trip.