Facebook bude investovat do 10 tisíců evropských talentů, které pomohou vybudovat virtuální „metaverse“

18. října 2021 – Společnost Facebook stojí na začátku cesty, jejímž cílem je pomoci vybudovat platformu budoucnosti často označované jako metaverse. Metaverse je novou fází ve světě propojených virtuálních zážitků využívajících technologie, jakými jsou právě virtuální a rozšířená realita. Středobodem je myšlenka, že vytvořením větší „virtuální přítomnosti“ se mohou online interakce mnohem více přiblížit zážitkům z osobních interakcí. Metaverse chce odemknout přístup k novým tvůrčím, sociálním a ekonomickým příležitostem. A Evropané se budou na jejím utváření podílet od samého počátku.

Metaverse nebude vlastněna ani provozována jedinou společností a stejně jako je tomu u internetu, bude jejím klíčovým prvkem otevřenost a interoperabilita. Její zprovoznění bude vyžadovat spolupráci mezi společnostmi, vývojáři, tvůrci a zákonodárci. Pro Facebook to znamená nejen pokračující investice do produktů a technologických talentů, ale i růst napříč celou firmou.

Proto dnes Facebook oznamuje svůj plán na vytvoření 10 000 nových vysoce kvalifikovaných pracovních míst v rámci Evropské unie v příštích pěti letech. Tato investice vyjadřuje důvěru v sílu evropského technologického průmyslu a potenciál evropských technologických talentů.

Evropa je pro Facebook velmi důležitá, od tisíců zaměstnanců nacházejících se v zemích EU až po miliony podniků, jež denně využívají její aplikace a nástroje. Nejen že je Evropa velkou součástí úspěchu Facebooku, ale také Facebook má velký podíl na úspěchu evropských firem i celé ekonomiky. Evropská unie se pyšní řadou výhod, díky kterým je pro technologické společnosti skvělou investiční destinací – velký spotřebitelský trh, prvotřídní univerzity, a především špičkové talenty. Evropské společnosti jsou špičkami v několika oborech, ať už jde o německé biotechnologie, které pomohly vyvinout vůbec první vakcínu proti mRNA, nebo o skupinu evropských nebankovních společností, které udávají směr financí budoucnosti. Španělsko zaznamenává rekordní objem investic do start-upů, které řeší vše od online dodávek potravin po neuroelektroniku, zatímco Švédsko je na cestě stát se do roku 2023 první bezhotovostní společností na světě.

Facebook dlouhodobě věří, že evropské talenty patří mezi světovou špičku, a proto do nich také společnost v průběhu let tak intenzivně investovala – od financování grantů na Technické univerzitě v Mnichově až po otevření naší první velké evropské výzkumné AI laboratoře a akceleračního programu FAIR ve Francii či kanceláře Facebook Reality Labs v irském Corku. 

Kromě technologických talentů hraje EU důležitou roli také při utváření nových pravidel internetu. Evropští zákonodárci prosazují, aby se evropské hodnoty, jako je svoboda projevu, soukromí, transparentnost a práva jednotlivců, staly součástí každodenního fungování internetu. Společnost Facebook tyto hodnoty sdílí a v průběhu let podnikla značné kroky k jejich prosazování. Zároveň doufá, že se dočká dokončení jednotného digitálního trhu, který podpoří stávající výhody Evropy, ale také stability mezinárodních datových toků, které jsou pro prosperující digitální ekonomiku nezbytné.