MC Gey rapuje pro prevenci mozkové mrtvice

25.října 2021, Brno – „Mozek nemůže jet v ucpaný tepně, je dobrý vědět co, když pepka klepne, tři hlavní příznaky, tak si je proklepnem“ znějí počáteční slova klipu nazvaného Koutek od brněnského rapera Jakuba Rafaela známého jako MC Gey. Singl složil a natočil v rámci projektu Saste Roma na prevenci civilizačních chorob. „Mrtvice postihla i mého dědu. Tehdy jsem s ním telefonoval, nic jsem ale nepoznal, nevěděl jsem, že může jít o mrtvici. Tahle zkušenost je hlavní motivace, proč jsem klip natočil,“ vysvětluje hudebník.

Nekašlat na lidi a nebýt lhostejný

Klip nespatří světlo světa 29. října náhodou. V tento den se pravidelně koná Světový den mozkové příhody. MC Gey klip natextoval ve spolupráci s odborníky na cerebrovaskulární onemocnění a snaží se v něm vysvětlit základní příznaky mozkové mrtvice. Součástí klipu je i jeho velmi silný osobní apel, aby lidé nezůstávali lhostejní ke svému okolí. V klipu rapuji i o tom, že děda nakonec mrtvici přežil, ale byl kvůli pozdnímu řešení situace 5 let na vozíku. Čas hraje naprosto zásadní roli, jestli člověk vůbec přežije a když ano, jakou kvalitu bude mít jeho život v budoucnosti. Přitom stačí málo, nevykašlat se na někoho, komu je blbě a udělat mu jednoduchý základní test, “ vysvětluje MC Gey.

Základní příznaky mrtvice principem FAST

Přestože je mrtvice po srdečním infarktu druhou nejčastější příčinou úmrtí na světě, velká část veřejnosti stále neví, jaké jsou její základní příznaky a jak na ně správně reagovat. „Když jsem na skladbě pracoval, o cévní příhodě jsem toho věděl už poměrně dost, nicméně díky tomu, že jsme v rodině dva případy zažili. Celé jsem to napsal svým stylem, je tam příběh, vtip i sdělení, což je podstatou mé tvorby. Měl jsem to napsané poměrně rychle a s výsledkem jsem spokojený,“ komentuje skladbu MC Gey. Mezi typické příznaky patří náhlá porucha řeči nebo hybnosti končetin či pokles koutku úst a očního víčka. Může ale také jít o slabost, závratě, problémy s koordinací, porucha vidění, dvojité vidění nebo velmi silnou bolest hlavy. Zrádné na mrtvici je, že většina příznaků na rozdíl od srdečního infarktu nebolí, a tak je lidé podceňují. „K laické diagnostice slouží tzv. FAST metoda, která jak už vyplývá z překladu, je skutečně velmi rychlá a použitelná i na ulici nebo na dálku po telefonu. Cílem klipové kampaně je zapamatovat si tuto metodu a umět ji použít, “ říká profesor Robert Mikulík, odborný garant projektu Saste Roma a vedoucí Cerebrovaskulárního výzkumného týmu Mezinárodního centra klinického výzkumu FNUSA. 

F (face / obličej), příznakem mrtvice je patrný pokles jednoho koutku a očního víčka.

A (arm / paže), příznakem mrtvice je, pokud dotyčný nedokáže udržet obě ruce v předpažení ve stejné výšce a jedna nápadně poklesne. 

S (speech / řeč), příznakem je, pokud postižený na jednoduché otázky odpovídá nesrozumitelně, zmateně nebo má problém s porozuměním. 

T (time / čas), pokud je zaznamenán jeden z příznaků, ihned je třeba volat rychlou záchrannou službu na čísle 155. 

Umírá každý pátý

Ročně na toto onemocnění po celém světě umírá kolem 6 milionů lidí bez ohledu na věk. O rozsahu poškození po mrtvici, nebo o smrti, rozhodují pouhé minuty. V České republice se za rok vyskytne cca 25 tisíc cévních mozkových příhod a okolo 6 tisíc lidí na mrtvici ročně zemře. Vedle rozpoznání základních příznaků a rychlé reakce je klíčová dlouhodobá prevence a zdravý životní styl bez kouření, přemíry alkoholu, s pohybem a bez obezity. Na upoutávku klipu se můžete podívat zde.

O projektu SASTE ROMA

Projekt Saste Roma (Zdraví Romové) se zaměřuje na prevenci civilizačních chorob u obyvatel vyloučených lokalit, zejména Romů. Dílčí část osvětové kampaně ale cílí i na širokou populaci. Hudební videoklip MC Geye je součástí tohoto projektu: “Kvůli specifickému zaměření kampaně hrají v hiphopovém klipu i romští neherci, které jsme zapojili, abychom ještě zvýšili apel právě na dané etnikum,” vysvětluje Hana Maršálková, vedoucí projektu Saste Roma. Výsledkem tříletého projektu bude řada vzdělávacích nástrojů, od informačních brožur, přes kulturní akce, vzdělávací e-learning, po mobilní aplikaci. Projekt realizuje Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně ve spolupráci s několika dalšími klinikami FN u sv. Anny, Fakultní nemocnicí Brno či Masarykovým onkologickým ústavem. Spolupracují s nimi také Státní zdravotní ústav, Krajské hygienické stanice a konkrétní organizace podporující romské komunity.