Evropský leasing v 1. pololetí vzrostl o 32,1 % na 152,9 mld. EUR

Praha 2. listopadu 2021. Celkový objem leasingu v Evropě dosáhl v první polovině letošního roku 152,9 miliardy eur, to je o 32,1 % více než ve stejném období roku 2020. Leasingový trh  se tedy rychle zotavuje po loňském poklesu způsobeném ochrannými opatřeními na potlačení covidové pandemie. Vyplývá to ze statistik federace evropských leasingových asociací Leaseurope, jejímž členem je i Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).

V kategorii financování automobilů zaznamenal Leaseurope v letošním prvním pololetí meziroční navýšení obchodů o 39,4 % a v kategorii financování strojů a zařízení o 24,7 %. Leasing nemovitostí vykázal v Evropě meziroční zlepšení o 7,8 %.

„Po náročném roce 2020 se letos leasingový byznys vyvíjí v souladu se zlepšující se ekonomickou aktivitou v Evropě. I přes negativní vlivy, jakými jsou přetrvávající narušení dodavatelských řetězců, odkládaná spotřeba a rostoucí náklady na energie vytvářející tlak na růst cen, očekává Evropa ve zbytku roku další oživení. Podle hospodářské prognózy by měly investice dále růst, což je v rámci leasingového byznysu důvod pro opatrný optimismus,“ říká hlavní poradkyně Leaseurope pro statistiku a ekonomická témata Jurgita Bucyteová.

Růst obchodů hlásí také leasingové a splátkové společnosti v České republice. Oblast financování podnikatelských investic dosáhla podle dat ČLFA v letošním prvním pololetí meziročního nárůstu o 24,3 % při objemu 46,32 miliardy korun. Ve financování domácností asociace zaznamenala růst o 4,1 % na 11,66 miliardy korun.

Federace evropských leasingových asociací (Leseurope) je zájmovým sdružením zastupujícím 46 národních asociací z Evropy, které zastřešují leasingové společnosti a pronajímatele aut. Odhaduje se, že Leaseurope zahrnuje přibližně 90 % celého evropského leasingového trhu. Členem sdružení je i Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA). Více na: www.leaseurope.org

Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) je zájmovým sdružením firem (většinou dceřiných společností velkých bank nebo silných nadnárodních výrobních koncernů) zabývajících se finančním a operativním leasingem, úvěry pro domácnosti i podnikatele a factoringem. Od svého založení v roce 1991 prosazuje jejich společné zájmy a je zároveň partnerem orgánů státu při řešení problémů odpovídajících sektorů finančního trhu. V současné době má 39 členů. Více na: www.clfa.cz.