Vánoce s bílou výšivkou 

Letos naposledy se na svátek sv. Martina otevřou dveře Výstavní galerie Petrohrad v Zubří. Výstava s názvem Vánoce s bílou výšivkou představí práci Nositelky tradic lidových řemesel Marie Pyrchalové. Výstava Vánoce s bílou výšivkou bude zahájená slavnostní vernisáží, která se uskuteční ve čtvrtek 11. listopadu 2021 v 16:00 hodin za hudebního doprovodu Marie Křenkové. Výstava bude otevřena až do 6. ledna 2022. 

„Na jemném plátně se bílou bavlnkou vyšívají vzory velmi podobné bílým krajkám, které zprvu byly dělány pro kroj a později užity v bytovém textilu a oděvních doplňcích. Tato zdobná valašská textilní technika se proslavila především díky vyšívačkám ze Zubří. Dneska se tomuto skomírajícímu řemeslu věnuje jenom pár lidí v republice. Jedním z nich je Marie Pyrchalová“, říká Erika Ondřejová.   

Zuberská rodačka Marie Pyrchalová navazuje na práci své babičky Ludmily Juříčkové, jedné z vyhlášených vyšívaček v Zubří. Výšivce se věnuje více jak pětatřicet let. Prostudovala vzory výšivek uložené v textilní sbírce Valašského muzea v přírodě, kde se seznámila s vyšíváním na batistu, na tylu, poddávanou a podstřihovanou výšivkou, které s úspěchem uplatňuje ve svojí práci. Autorka při své tvorbě čerpá z tradičních vzorů zuberské výšivky, ale ráda vytváří řadu vlastních vzorů. Přitom dbá na to, aby dodržovala staré a tradiční náměty. Její práce nadchnuly lidi po celém světě a také se nacházejí ve sbírkách několika muzeí v Česku i zahraničí. V roce 2014 za svůj vyšívačský um obdržela od ministra kultury Daniela Hermana titul Nositel tradic lidového řemesla a v roce 2018 z rukou hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka získala titul Mistr tradiční rukodělné výroby. Díky svému pedagogickému vzdělání se snaží o předání tohoto řemesla dál. Počet jejich žaček je dnes dosti vysoký a patří mezi ně i několik zahraničních frekventantů. „Například se bílému umění vyučily dvě žačky z Jihoafrické republiky či japonský klavírní virtuos Hidehito Takeuchi,“ zmiňuje další zajímavost Erika Ondřejová.  

Na výstavě Marie Pyrchalová představí výšivky se svými autorskými vzory. Velmi jemná, ale kompozičně bohatá výšivka však stále zachovává tradiční techniku a charakteristické prvky bílého zuberského vyšívání. Vedle tradičních bytových doplňků – deček, prostírek, kapesníčků, obřadních textilií – křestních roušek a košilek, či obrázků autorka představí nové možnosti uplatnění výšivky v podobě dámských textilních šperků. 

VÝSTAVA VÁNOCE S BÍLOU VÝŠIVKOU

Výstavní galerie Petrohrad, Nad Fojstvím 67, Zubří

11. 11. 2021 – 6. 1 2022

Otevírací hodiny: středa až neděle 14:00 – 17:00 hodin

Vstupné dobrovolné

Kontakty: www.mesto-zubri.cz