SPIR vítá rozhodnutí Tribunálu, které potvrzuje, že Google porušoval pravidla hospodářské soutěže

Praha, 11. listopadu 2021 – Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR), které zastupuje nejvýznamnější hráče české internetové ekonomiky z řad vydavatelů, mediálních agentur a technologických firem, vítá včerejší verdikt Tribunálu Soudního dvora EU ve věci Google Shopping. Druhý nejvyšší soud EU potvrdil rozhodnutí Evropské komise z roku 2017, podle kterého společnost Google porušila pravidla hospodářské soutěže EU tím, že na svých stránkách s obecnými výsledky zvýhodňovala svou vlastní srovnávací nákupní službu prostřednictvím výhodnějšího zobrazení a umístění, zatímco výsledky konkurenčních srovnávacích služeb na těchto stránkách pomocí algoritmů řazení odsouvala. 

“Rozhodnutí Tribunálu vnímáme jako důležitý signál pro všechny hráče online byznsu, byť přichází po více než 10 letech od zahájení sporu. Je o to důležitější, pokud na věc nahlížíme v kontextu vzniku Digital Markets Act, který má do budoucna pomoci předejít podobnému chování nebo alespoň umožnit, v případě zneužití dominantního postavení na trhu, rychlejší řešení,” komentoval verdikt Michal Hanák, předseda výkonné rady SPIR.

Společnost Google a její mateřská společnost Alphabet se proti rozhodnutí z roku 2017 odvolaly, ale Tribunál odvolání zamítl a potvrdil pokutu ve výši 2,4 miliardy eur (60,5 miliard Kč). Google a Alphabet mají možnost se proti rozhodnutí znovu odvolat k nejvyššímu soudu EU, Evropskému soudnímu dvoru (ESD).

“Rozhodnutí Tribunálu je jasným signálem, že zneužívání dominantního postavení společnostmi, jako je Google, nebude na evropském trhu tolerováno. Obdobný výsledek lze očekávat také v dalším odvolacím řízení u Tribunálu, týkajícím se zneužití dominantního postavení Googlu na operačním systému Android, kde byl Google v roce 2018 trestán pokutou 4,3 miliard eur,” sdělil k rozhodnutí Michal Feix, místopředseda výkonné rady SPIR.

“Rozhodnutí soudu vítáme, protože nejde o nic jiného než o budoucnost celé digitální ekonomiky. Dominantní postavení Googlu je bezprecedentní a pro celý trh e-commerce velmi škodlivé. Doufáme, že toto rozhodnutí konečně přiměje Google k reálným krokům vedoucím k nápravě stavu, ve kterém zneužívají svého postavení na trhu,” doplnil vyjádření členů SPIR Tomáš Braverman, CEO společnosti Heureka.