Vrtulník Bell 525 provedl první let s udržitelným leteckým palivem

Společnost Bell  tak završila další milník v cestě za ekologickým provozem

Fort Worth, Texas (18. listopadu 2021) – Bell Textron Inc., dceřiná firma Textron (NYSE: TXT), oznamuje, že letos v létě dokončil vrtulník Bell 525 Relentless svůj první let s udržitelným leteckým palivem (SAF). Společnost  zakomponovala SAF do své výcvikové a předváděcí flotily v březnu 2021. 

„Bell 525 v průběhu letových zkoušek i nadále vykazuje nebývalý výkon,“ říká Doug May viceprezident společnosti Flight, Bell. „Zavedení udržitelného leteckého paliva ve vrtulníku dále posiluje jeho pozici stroje 21. století, který je schopen do leteckého průmyslu i našim budoucím zákazníkům přinést udržitelnější postupy.“

Bell odebírá palivo SAF od společnosti Avfuel Corp a je také jejím prvním zákazníkem, který palivo SAF využil k letu vrtulníkem. Biopalivo Neste MY SAF je vyrobeno z obnovitolelných a udržitelných zbytkových a odpadních materiálů. Smíšením SAF s běžným palivem očekává společnost Avfuel výrazné snížení emisí uhlíku.

Zavedení SAF společností Bell podporuje cíl iniciativy Textron Achieve 2025 Sustainable Footprint, která se zasazuje mimo jiné o snížení emisí skleníkových plynů o 20 % v rámci celé společnosti. 

„Naším cílem je nastavit ekologický standard pro letecký průmysl a vydláždit tak cestu zelené budoucnosti minimalizací naší uhlíkové stopy,“ vysvětluje Michael Thacker, viceprezident v oblasti inovací a obchodu, Bell. „Tento let byl důležitým milníkem v naší cestě za udržitelností a těšíme se, že v budoucnu zavedeme další kroky k snižování emisí uhlíku.“

Tým, který pracuje na stroji Bell 525, v současné době spolupracuje s úřadem FAA (Federal Aviation Administration) na letových zkouškách TIA (Type Inspection Authorization) a souběžně předkládá FAA certifikační artefakty. Stroj Bell 525 je určen pro mise na dlouhé vzdálenosti, včetně misí týkajích se ropného a plynového průmyslu, a nabízí výrazné snížení spotřeby paliva ve srovnání s jinými velkými dvoumotorovými vrtulníky, které se pro operace na moři bežně používají. Společnost Bell bude i nadále pro zkušební lety stroje Bell 525 využívat palivo SAF, pokud to jeho dostupnost a harmonogramy letových zkoušek umožní..

Více informací o stroji Bell 525 Relentless najdete zde a více informací o využití udržitelného leteckého paliva společností Bell naleznete zde.

###

O společnosti Bell 

Myslíme nad rámec toho, co děláme. Již více než 85 let měníme zážitek z létání a toho, kam až se můžeme dostat. Byli jsme prvními, kdo prolomil hranici zvuku a kdo získal certifikaci pro komerční vrtulník. Byli jsme na palubě první lunární mise NASA a uvedli jsme na trh pokročilý systém s překlopnými rotory. Dnes definujeme pokročilou leteckou mobilitu a nastavujeme její standardy. Kromě centrály ve Fort Worth v americkém Texasu působíme jako dceřiná společnost Textron Inc. v dalších strategických lokalitách po celém světě. Díky tomu, že více než čtvrtina našich kolegů sloužila v armádě, je naší vášní pomáhat právě armádě plnit její mise. Naše průlomové inovace přinášejí zákazníkům výjimečné zážitky. Efektivně, spolehlivě a v první řadě bezpečně.

O společnosti Textron

Textron Inc. je multioborová společnost, která využívá svou globální síť leteckých, obranných, průmyslových a finančních podniků k tomu, aby zákazníkům poskytovala inovativní řešení a služby. Textron je známý po celém světě díky svým silným značkám, jako jsou Bell, Cessna, Beechcraft, Hawker, Jacobsen, Kautex, Lycoming, E-Z-GO, Arctic Cat, Textron Systems a TRU Simulation + Training. Další informace naleznete na adrese: www.textron.com.

Některá prohlášení v této tiskové zprávě jsou plánovaná prohlášení, které mohou obsahovat výnosy a tržby nebo popisovat strategie, cíle, výhledy apod. Toto prohlášení se vztahuje pouze k datu, kdy bylo vydáno, a naší povinností není jej v budoucnosti aktualizovat či revidovat. Tato tvrzení podléhají známým a neznámým rizikům, nejistotám a dalším faktorům, které mohou způsobit, že se naše skutečné výsledky budou významně lišit od těch, které jsou v těchto výhledových prohlášeních uvedeny, včetně mimo jiné efektivnosti investic do výzkumu a vývoje nových produktů, případně neočekávaných výdajů nebo zpoždění v souvislosti se uváděním významných nových produktů nebo programů. Dále mezi tyto okolnosti patří změna priorit nebo snížení výdajů na obranu vlády USA, včetně těch, které se týkají vojenských operací v zahraničí; změny celosvětových ekonomických nebo politických podmínek, které ovlivňují poptávku po našich produktech, úrokové sazby nebo směnné kurzy; naše schopnost fungovat podle očekávání a kontrolovat náklady na základě smluv s vládou USA; kompetence vlády USA jednostranně upravovat nebo ukončovat své smlouvy s námi podle potřeb vlády USA nebo pro naše neplnění, měnit platné zásady zadávání veřejných zakázek a účetnictví nebo za určitých okolností zadržovat platby nebo nás pozastavit nebo vyloučit jako dodavatele způsobilého k získání budoucích zakázek; změny v prioritách financování zahraničního vojenského sektoru nebo rozpočtová omezení a rozhodnutí anebo změny vládních nařízení nebo politik týkajících se vývozu a dovozu vojenských a komerčních produktů; a problémy s výkonem u klíčových dodavatelů, subdodavatelů nebo obchodních partnerů.