Vyhledávač kosmetiky Repekum provedl datovou analýzu více než 500 produktů

Najít online tu správnou kosmetiku pro své tělo není vůbec jednoduché. Každý prodejce vychvaluje své produkty a jedním z mála vodítek jsou snad jenom recenze uživatelů. Dále se nabízí podrobně si číst složení každého produktu a na základě toho vyhodnocovat jejich vhodnost. Ale kdo se ve všech těch cizích názvech má vyznat?

Složení kosmetických produktů v sobě skrývá mnohé důležité informace, které mohou zákazníkům pomoci s jejich výběrem. Ale jak informace o složení předat zákazníkům v přehledné, a hlavně stravitelné podobě?

Tato úvaha stála na počátku projektu Repekum.cz, který založil Richard Bystricky-Berezvai a Markéta Podivínská. Oba rádi nakupují online, ale u kosmetiky vždy naráželi na to, že nemají dostatek informací, které by jim s výběrem pomohli. Proto se rozhodli založit online nákupního rádce kosmetiky, který provádí datovou analýzu složení kosmetických produktů a na základě vyvinutého algoritmu poté jednotlivým produktům dává hodnocení v oblasti skóre zdraví a přírodnosti.

„Skóre zdraví vyhodnocujeme pomocí vědecké databáze ingrediencí na základě dostupných poznatků míru bezpečnosti látek obsažených v produktu vůči lidskému tělu. Skóre zdraví tak reprezentuje míru potenciální bezpečnosti produktu vůči našemu zdravé“, říká zakladatel online rádce Richard Bystricky-Berezvai.

Markéta Podivínská doplňuje, že „námi vypočtená přírodnost je poměr počtu čistě přírodních látek obsažených v produktu vůči celkovému množství látek obsažených v produktu. Není však hodnoceno jejich hmotnostní zastoupení, pouze jejich přítomnost“.

V současnosti je na webu Repekum vyhodnoceno více než 500 produktů nejrůznějších kategorií. Jedná se například o deodoranty, šampony, rtěnky či opalovací krémy. Zpětná vazba prvních návštěvníků je pozitivní, proto zakladatelé vytvořili také slovenskou verzi nákupního rádce kosmetiky Repekum.sk

Vyvinutá datová analýza a algoritmus není ultimátní kritérium pro vývěr kosmetiky. Produkt může být velmi bezpečný a také velmi přírodní, ale to neznamená, že plní svoji funkci. Proto si oba zakladatelé uvědomují, že jejich hodnocení skóre zdraví a přírodnosti je pouze sice významným, ale stále jen doplňujícím dílkem do skládanky výběru kosmetiky.

O Repekum

Repekum je online nákupní rádce kosmetiky, který provádí automatizovanou datovou analýzu složení kosmetických produktů a na základě toho vyhodnocuje skóre zdraví a přírodnost u jednotlivých produktů. Repekum působí v České republice a na Slovensku.