Europoslanci udělali důležitý krok pro politiku snižování škodlivosti v oblasti kouření

Praha, 17. prosince 2021 – Zvláštní výbor Evropského parlamentu pro Plán boje proti rakovině (Special Committee on Beating Cancer – BECA) schválil minulý týden svou závěrečnou zprávu. Poslanci mimo jiné potvrdili, že elektronické cigarety mohou pomoci některým kuřákům přestat kouřit, což uvádějí právě v souvislosti s bojem proti rakovině způsobené cigaretami. Zpráva dále podporuje výzkum dopadů vapingu a zdůrazňuje i nutnost výzkumu relativní škodlivosti alternativ kouření oproti klasickým cigaretám.

Tento krok komentovala i Nezávislá evropská vapingová aliance (IEVA), která přivítala rozhodnutí europoslanců uznat princip snižování škod způsobených tabákem jako nástroj v boji proti rakovině. „Uznání toho, že elektronické cigarety mohou pomoci současným kuřákům, je velký krok,“ říká Antonín Berdych, mluvčí Komory elektronického vapování (KEVAP), a dále dodává: „Europoslanci tak vzali na vědomí výsledky mnoha odborných studií i statistik z praxe, což je správné. Důležité bude, jak se tato myšlenka projeví v praxi, až dojde na změny v evropské legislativě.“

IEVA však zůstává znepokojena tím, že zpráva výboru BECA nechává otevřené dveře zákazu příchutí v EU. Zpráva BECA totiž výslovně žádá Evropskou komisi, aby prozkoumala míru atraktivity jednotlivých příchutí vůči mladším uživatelům, a aby je pak při novelizaci Evropské tabákové směrnice navrhla zakázat. KEVAP se s kritickým postojem IEVA vůči požadované regulaci příchutí plně ztotožňuje.

V současnosti platný zákaz prodeje vapingových výrobků osobám mladším 18 let považuje Komora za správný. Rovněž podporuje i další kroky, které brání tomu, aby mladiství užívali elektronické cigarety. Lze se zaměřit na marketing, osvětu a další přímé i nepřímé nástroje, jimiž se sníží atraktivita pro mladé. „Návrh plošně zakazovat mnohé příchutě však považujeme za velkou chybu. Je totiž v praxi obtížně vymahatelný. Navíc by podle našeho názoru oslaboval pozitivní efekt, jež mohou vapingové výrobky přinášet kuřákům, kteří chtějí přestat. Příchuť je komparativní výhoda, kterou má vaper oproti kuřákovi; pokud ji zrušíme, lidé se začnou vracet k cigaretám,“ varuje mluvčí KEVAP.

Zprávu BECA, která se věnuje i mnoha dalším aspektům prevence a péče o pacienty s onkologickými chorobami, budou na plénu Evropského parlamentu projednávat europoslanci pravděpodobně v únoru příštího roku. 

Odkaz na TZ IEVA: 

O KEVAPu

Komora elektronického vapování je dobrovolné sdružení prodejců elektronických cigaret a souvisejícího příslušenství v ČR a na Slovensku. Sdružení vzniklo za účelem sjednotit výrobce, distributory a prodejce výrobků pro elektronické vapování. 
Více na: www.kevap.cz/