Zkrácení splatnosti faktur využilo v roce 2021 více firem než předešlý rok. Může za to nestabilita trhu

Poslední dva roky ekonomika zažívá bouřlivé časy. České firmy trápí vysoká inflace, zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB i neustávající koronavirová krize. Podniky jsou nuceny vypořádat se s nepředvídatelnou situací na českém i celosvětovém trhu a hledají nové cesty k zajištění provozních financí. 

Specializované fintechy pomáhají čím dál častěji řešit finanční potřeby firem. Jedním z největších v ČR je Roger  který patří do skupiny Komerční banky a v roce 2021 firmám profinancoval už desátou miliardu.

Dostupný a účinný produkt

V roce 2020 zasáhly finanční trhy po celém světě neočekávané změny a podniky se musely vypořádat s novou situací způsobenou opatřeními na potlačení koronavirové nákazy.  Dramatický byl pro finanční trhy i druhý rok pandemie, ke které se přidala zvyšující se inflace a s tím související zvyšování úrokových sazeb. 

Se zdražováním úvěrů roste poptávka po alternativním financování a v roce 2021 došlo k výraznému oživení financování provozu firem formou faktoringu. Aktuální podmínky na trhu nutí podniky hledat nové cesty k zajištění provozních financí potřebných na mzdy, plnění skladů i běžný chod firmy. 

“Zatímco u nás projde ročně přes faktoring 3,5 procenta HDP, v Německu je to okolo 12 procent. Do budoucna vnímám v oblasti faktoringu na českém trhu velký potenciál a aktuální situace s inflací a úroky by mohla tempo růstu ještě víc zvýšit,” dodal Adam Šoukal, CEO fintech Roger. 

Proplacené faktury za 10 miliard

Platební instituce Roger funguje na trhu už devátým rokem. Rok 2021 patřil k těm nejúspěšnějším.  Fintechu se za 2021 podařilo profinancovat 4,7 miliard korun, tedy téměř polovinu celkového objemu faktur za 10 miliard korun, které Roger firmám proplatil za celou dobu existence.  Z celkového faktoringového trhu, který v České republice ovládají banky, dosahuje tržní podíl Rogera už přes 2 procenta celkových objemů a co do počtu klientů se řadí mezi největší bankovní poskytovatele faktoringových služeb v ČR.

Nejzřetelněji se potřeba financování každoročně zvyšuje v předvánočním období ruku v ruce se zvýšenou poptávkou distributorů po spotřebitelských produktech. Podzim 2021 trend potvrzuje, viz následující graf.

K dalšímu růstu přispěla také spolupráce Rogera s Komerční bankou. Ta na konci roku 2020 vstoupila do fintechu minoritním podílem i majetkově. Aktuálně tvoří klienti KB jednu třetinu nově získaných uživatelů služeb Rogera.

Odvětví e-commerce stále dominuje

Počet klientů stále převažuje v oblasti e-commerce. Klientů naopak přibylo v oblasti logistiky. V posledním roce Roger navázal nové spolupráce s logistickou společností ESA logistika a C.S.CARGO. Službu Invoice Financing využívají například také dodavatelé společností Datart, MALL, Pilulka nebo Rohlík. “Za inovativnost a úspěšnou spolupráci s lídrem české e-commerce Alza.cz jsme získali ocenění Treasury projekt roku,” dodal Jan Kotek, produktový manažer fintechu Roger.

Efektivní fungování služby Invoice Financing je možné především díky rychlé a jednoduché výměně elektronických dokladů. Za tímto účelem Platební instituce využívá rozhraní ORiON EDI, které umožňuje snadné propojení s podnikovým systémem a vše je možné zařídit online na pár kliknutí

Aby si zákazníci fintechu mohli ověřit potenciální obchodní partnery a předcházet riziku dlouhých splatností faktur a neproplacených pohledávek, Roger v roce 2021 zdokonalil službu Roger Ověření. Největší česká databáze na ověření finančního zdraví je bezplatná, zahrnuje vypočtený rating pro 386 212 firem a za první rok fungování ji využilo více než 70 000 uživatelů. 

Pro dodavatele je zajištění provozu v období krize klíčové

V roce 2022 se mohou klienti Rogera těšit na modernější a uživatelsky přívětivější webové rozhraní s novými funkcemi. Další chystanou novinkou je investiční automat, který se postará o automatickou iniciaci plateb přímo z bankovního účtu pro investory. Uživatel nastaví individuální cíle, na základě kterých bude investiční automat zadávat nabídku. Platbu v jeho bankovnictví Roger automaticky vygeneruje a uživatel ji pouze potvrdí a autorizuje, například pomocí otisku prstu v mobilní aplikaci svojí banky. 


Cesta k první profinancované miliardě trvala fintechu 4 roky, a to od založení v roce 2013 až do prosince 2017. Časové úseky k devíti nulám se postupně zkracovali. Od poloviny listopadu do poloviny prosince roku 2021 Roger profinancoval další miliardu.  “V roce 2022 plánujeme profinancovat faktury v nominální výši za 7 až 8 miliard korun podle toho jak se bude celé ekonomice dařit,”  řekl Adam Šoukal, CEO Platební instituce Roger.