Media projekt za 2. pololetí 2021: Mediální skupina MAFRA se souhrnným zásahem 3,24 milionu čtenářů na vydání stále lídrem trhu v ČR.

Mladá fronta DNES nejčtenějším zpravodajským deníkem, Lidové noviny stabilně získávají nové čtenáře.

Čtenost významně meziročně roste gratis titulům, zájem je také o lifestyle tituly pro ženy a programové časopisy.

Mediální skupina MAFRA svými tištěnými tituly pravidelně oslovuje 3,24 milionu čtenářů na vydání a dlouhodobě se tak drží na špici mezi mediálními domy v České republice. Potvrzují to aktuálně publikované výsledky výzkumu čtenosti Media projekt za 2. pololetí 2021. I v přetrvávající nestabilní době si tituly MAFRA zachovávají silný čtenářský zásah ve všech klíčových segmentech. Novinové tituly Mladá fronta DNES a Lidové noviny si udržují pevnou tržní pozici mezi celostátními zpravodajskými deníky. Významný meziroční nárůst zájmu zaznamenávají gratis tituly 5plus2 a Metro, proti stejnému období před rokem rostou i tituly „televizní“ a životního stylu pro ženy. 

Deník MF DNES se 440 tisíci čtenářů zůstává nejčtenějším zpravodajským deníkem v kategorii celostátních deníků, deník Lidové noviny s dlouhodobě stabilní čteností oslovuje 152 tisíc čtenářů.

Výrazný nárůst zaznamenávají tituly MAFRA v segmentu gratis titulů: 

Deník Metro díky meziročnímu nárůstu +7 % na 370 tisíc čtenářů tradičně potvrzuje pozici nejčtenějšího deníku v Praze a okolí. 

Vysoký zásah vykazuje také týdeník zdarma 5plus2, který se stotisícovým meziročním nárůstem oslovuje 698 tisíc čtenářů na vydání.

Silnou pozici si mediální skupina MAFRA dále udržuje:

  • v segmentu celostátních zpravodajských týdeníků, kde úspěch týdeníku Téma u čtenářů dokládá vysoká čtenost na vydání (208 tisíc) a nejvyšší prodaný náklad v rámci kategorie (47 tisíc kusů)
  • mezi tituly životního stylu pro ženy – první místo patří i nadále čtrnáctideníku Žena a život s 252 tisíci čtenářů, rostou „luxury“ měsíčníky Cosmopolitan (na 151 tisíc čtenářů) a Harper´s Bazaar (na 95 tisíc čtenářů) 
  • v rostoucím segmentu programových časopisů, kde na nejvyšší příčce stále boduje čtrnáctideník TV Max se 488 tisíci čtenářů

Zdroje: 

Media projekt, Unie vydavatelů – ASMEA, Median – STEM/MARK, data za 2. pololetí 2021, Kancelář ověřování nákladu ABC ČR, 2. pololetí 2021

O MEDIÁLNÍ SKUPINĚ MAFRA 

Mediální skupina MAFRA je největším multimediálním domem na českém trhu, který prostřednictvím svých produktů pravidelně osloví 3,24 milionu čtenářů tisku a měsíčně 7,4 milionu návštěvníků internetu. 

Celková čtenost titulů MAFRA je 4,94 milionu čtenářů, což představuje 55,7 % populace v ČR ve věku 12-79 let. Měsíční návštěvnost internetových projektů dosahuje 7,4 milionu reálných uživatelů.

Tiskové portfolio mediální skupiny MAFRA zahrnuje širokou škálu titulů napříč segmenty od deníků s vkládanými magazíny přes celostátní zpravodajské týdeníky, společenské časopisy, tituly zdarma po programové tituly, časopisy životního stylu pro ženy a další

Vlajkovou lodí je nejčtenější seriózní deník Mladá fronta DNES, druhým deníkem ve skupině jsou Lidové noviny. Kategorii bezplatných tištěných titulů zastupuje deník METRO a regionální týdeník 5plus2. 

Zástupcem v časopiseckém segmentu je zpravodajsko-společenský týdeník TÉMA, který se s nejvyšším prodaným nákladem řadí mezi nejčtenější tituly ve své kategorii.  Mezi top tituly v nabídce časopisů dále patří Cosmopolitan, Esquire, Harper’s Bazaar, Chvilka pro tebe, Pestrý svět, Rytmus života, Tina, Týdeník Televize a Žena a život.

Zpravodajské portfolio doplňují největší zpravodajský web iDNES.cz, prémiový produkt iDNES Premium pro registrované členy, který nabízí exkluzivní obsah doplněný o kvalitní zábavu, dále videoportál iDNES.tv, zpravodajský server Lidovky.cz a eMimino.cz, největší komunitní web pro maminky. Rodina iDNES.cz zahrnuje také komunitní weby s různým zaměřením: největší internetové fotoalbum Rajče.net a realitní web reality.idnes.cz.  

Do skupiny dále patří skupina hudebních TV stanic Óčko a Rádio Impuls (součástí mediální divize Agrofert), virtuální operátor MOBIL.CZ, největší a nejstarší cashback portál VratnéPeníze.cz, mobilní aplikace Portmonka a IDOS.cz, vyhledávač jízdních řádů ve veřejné dopravě.  

Digitál je ve skupině MAFRA zastoupen společností ACOMWARE, konzultační společností pro digitální marketing. 

MAFRA také drží obchodní podíl ve skupině TICKETPORTAL, největší ticketingové společnosti v Česku a na Slovensku. 

Skupina je rovněž mediazastupitelem největšího českého webu o osobních financích Peníze.cz. 

Na Slovensku je portfolio mediální skupiny MAFRA zastoupeno vydavatelstvím MAFRA Slovakia, které vydává například Hospodárske noviny, magazíny Evita a TÉMA a je provozovatelem webového portálu HNonline.sk a dalších titulů. 

Nedílnou součástí skupiny jsou také tiskárny MAFRAPRINT, které zajišťují nejen coldsetový tisk všech titulů MAFRA, ale i velkonákladový tisk pro obchodní partnery.

Skupina je členem holdingu Agrofert.