Wi-Fi 6E: Nový standard se u novějších technologií vyplatí

Česká republika, Praha – 24. února 2022 – Společnost TP-Link, přední světový dodavatel síťových produktů a zařízení pro chytrou domácnost, již brzy uvede své vůbec první nové produkty, které splňují standard Wi-Fi 6E. Pojďme se tedy společně podívat na to, co standard Wi-Fi 6E přináší a v jakých scénářích ho reálně využijete.

Rozšíření nejen na papíře
Wi-Fi 6E je standard, který je v podstatě rozšířením stávajícího standardu Wi-Fi 6 (802.11ax). Označení „E“ je zkratkou pro anglické Extension, tedy rozšíření. A skutečně se nejedná jen o rozšíření na papíře. Oproti Wi-Fi 6 totiž varianta 6E přináší i třetí, nezahlcené 6GHz pásmo, které využijete na datově náročné operace. Frekvenční pásmo 6 GHz se pohybuje ve spektru 5,925 až 7,125 GHz, takže dosavadní spektrum je tímto způsobem rozšířeno o 1,2 GHz.

U pásma 6 GHz nedochází k překrýváním ani vzájemnému rušení kanálů, a tak je vhodné i pro on-line aktivity typu rozšířené a virtuální reality (AR/VR), streamování videa v 8K rozlišení nebo hraní nejnovějších on-line her.

Proč je Wi-Fi 6E vůbec potřeba?
Nový standard potřebujeme z různých důvodů. K těm nejzásadnějším patří přeplnění stávajících frekvenčních pásem 2,4 a 5 GHz, jakož i hustější provoz v rámci jedné Wi-Fi sítě a také rostoucí počet Wi-Fi zařízení. Spousta z nás už k internetu zkrátka nepřipojuje jen notebook, tablet, smartphone a možná ještě herní konzoli, ale také domácí osvětlení, termostaty, kamerový systém, žaluzie, ledničku, televizory či všelijaká příslušenství. 

Zjistěte si kompatibilitu
Frekvenční pásmo 6 GHz však prozatím nebylo přijato ve všech zemích. V jednotlivých zemích Evropské unie byla pro jeho provoz stanovena jen vybraná část, a to frekvence 5 925 až 6 425 Mhz. V různých zemích a oblastech mohou pro přijetí pásma 6 GHz platit různá pravidla, a tak se například před odstěhováním do jiné země ujistěte, že v dané zemi vůbec pásmo 6 GHz využijete.

Kompatibilitu je však třeba zjišťovat i u jednotlivých zařízení – bez podpory pásma 6 GHz u koncových klientů zkrátka standard WI-Fi 6E nevyužijete naplno, a je tedy zbytečné do Wi-Fi 6E routeru investovat. Tedy v případě, že jste nedávno upgradovali na Wi-Fi 6 router. Ostatně pro běžné domácí účely dnes stále stačí i standard Wi-Fi 5. Je třeba mít na paměti, že pro využití plného potenciálu Wi-Fi 6E musí tuhle technologii podporovat i koncová zařízená a ta budou běžně dostupná nejdříve v průběhu dalších dvou let.

Pokud jde o operační systémy, podporují standard Wi-Fi 6E hlavně nejnovější Windows. Počítače s Windows 11 (x64) nebo novějším buildem dostupným v kanále Dev systému Windows 10 (x64) patří k těm, které Wi-Fi 6E zvládnou už dnes.

První kompatibilní zařízení už letos!
První kompatibilní zařízení představil TP-Link začátkem ledna na veletrhu CES 2022 v Las Vegas. Patří k nim například síťový adaptér TP-Link Archer TXE75E nebo router TP-Link Archer AXE75.

A protože router Archer AXE75 přijde na trh jako první, krátce si ho ještě představíme. Novinka funguje ve standardu AXE5400, tedy s rychlostmi do 5 400 Mb/s, a to ve třech zmíněných pásmech. Novinku pohání čtyřjádrový procesor taktovaný na frekvenci 1,7 GHz, což je nutnost vzhledem k nutnosti okamžitého zpracování úloh. Stejně tak je rychlý i přenos dat na případném připojeném síťovém úložišti (nebo tiskárně a dalších zařízeních). A to díky podpoře USB 3.0, které přináší až desetkrát rychlejší přenosové rychlosti oproti USB 2.0.

Pokud jde o rychlosti připojení, oněch 5 400 Mb/s je rozdělených na 2 402 Mb/s v čistém 6GHz frekvenčním pásmu, 2 402 Mb/s v pásmu 5 GHz a 574 Mb/s v pásmu 2,4 GHz.

Po stránce bezpečnosti je Archer AXE75 vybaven technologii HomeShield, která nabízí antivirovou ochranu už na úrovni sítě nebo třeba prvky rodičovské kontroly ovladatelné přes mobilní aplikaci. Novinka zároveň oplývá certifikací EasyMesh™, což znamená možnost tvorby plynulé meshové sítě, která zajistí bezproblémové připojení koncových zařízení v rámci celé domácnosti a možnost připojení i konkurenčních síťových prvků.

Klíčové vlastnosti Archer AXE75:

  • AXE5400 ve třech pásmech – třípásmová Wi-Fi AXE54 poskytuje rychlosti Wi-Fi připojení až do 5 400 Mb/s.
  • Špičkové zpracování – router je vyzbrojen 1,7GHz čtyřjádrovým procesorem.
  • SuperSpeed USB 3.0 – až desetkrát rychlejší než USB 2.0.
  • Uvolněná Wi-Fi 6E – zcela nové 6GHz pásmo přináší větší kapacitu sítě, vyšší rychlosti a téměř nulovou zpoždění.
  • HomeShield – přizpůsobte si svoji domácí síť vylepšenými možnostmi zabezpečení a kontroly.
  • Certifikace EasyMesh™ – vytvořte si skutečně plynulou meshovou síť díky EasyMesh™.

Více informací o produktu naleznete zde:

https://www.tp-link.com/cz/home-networking/wifi-router/archer-axe75/

Fotografie produktu jsou k dispozici zde:
https://www.flickr.com/photos/69923807@N07/albums/72177720296897258 

O společnosti TP-Link

TP-Link je celosvětovým dodavatelem síťových produktů dostupných ve více než 100 zemích světa.
Za dominantní tržní podíl na čínském trhu a pozici největšího světového poskytovatele WLAN řešení
vděčí inovativnímu přístupu oddělení výzkumu a vývoje, efektivní produkci a kvalitnímu řízení. Portfolio společnosti TP-Link zahrnuje bezdrátové routery a adaptéry, bezdrátové přístupové body, 3G routery, ADSL modemy, powerline adaptéry pro sítě LAN po domácím elektrickém vedení, IP kamery, print servery, SOHO/SMB routery a SOHO/SMB switche. Další informace naleznete ve webové prezentaci společnosti na adrese www.tp-link.com/cz.
Technická podpora k produktům společnosti TP-Link je v provozu na e-mailech podpora@tplinkpartner.cz nebo support@tplinkpartner.cz. Pro technické dotazy lze využít také hotline na telefonním čísle (+420) 245 008 103.