Pátrací akce po pohřešovaných osobách je sice pro psa hrou, závisí na ní ale lidské životy, říkají kynologové Horské služby ČR

Praha, 8. března 2022 – V horských oblastech v České republice jsou v zimě každoročně vyhlášeny desítky pátracích akcí po pohřešovaných osobách. Důležitou roli v těchto záchranných misích hrají nejen členové Horské služby ČR, ale i jejich psí parťáci, kteří především ve tmě dokáží zastat práci až za 20 lidí.  

Většina z nás si české hory spojuje zejména se zábavou a dobrodružstvím. Pro členy Horské služby ČR jsou ale místem výkonu povolání, kdy jsou velmi často svědky vážných situací ohrožujících lidské životy. Právě v záchraně lidských životů a pátracích akcích jim pomáhají jejich čtyřnozí parťáci. „Pro mě ten pes není pracovní nástroj, ale kamarád. Chci, aby se měl dobře a aby jeho život měl smysl,“ mluvím o svém psovi člen Kynologické komise Horské služby ČR Jan Hepnar. 

„Výcvik psa tak, aby byl naším pomocníkem, trvá zhruba dva roky. U štěňat začínáme základní poslušností a socializací. Teprve potom pejsky učíme například jezdit na sněžných skútrech, létat ve vrtulníku a pilují se schopnosti pátrat po osobách v plochách nebo lavinách,“ vysvětluje vedoucí Kynologické brigády Horské služby Pavel Smejkal.

Důležitý je nejen výcvik, ale i fyzická kondice psa

Protože psi Horské služby ČR jsou denně vystaveni vysoké fyzické zátěži, je potřeba se o jejich kondici a tělesný stav dobře starat. Proto se Horská služba ČR spojila se značkou Fitmin, tradičním českým výrobcem krmiv z podhůří Orlických hor, která má ve svém portfoliu řadu Výživový program, která obsahuje právě krmivo pro psy, kteří jsou velmi aktivní a jsou vystaveni vysoké zátěži a námaze. „Pro naše psy je kvalitní krmivo důležité nejen kvůli té fyzické náročnosti, ale musí jim vyhovovat i po zdravotní stránce,“ zdůrazňuje Pavel Smejkal. Značka Fitmin spolupracuje s Horkou službou ČR již od roku 2020. 

Více informací o značce Fitmin naleznete na stránkách www.fitmin.cz.

Video o Horské službě ČR ke shlédnutí ZDE.

O značce Fitmin

Fitmin je tradiční česká značka sídlící v podhůří Orlických hor, kde s respektem k přírodě a láskou ke zvířatům vyrábí krmiva, výživové doplňky a naturální pochoutky pro psykočky a koně.. Od vzniku značky Fitmin uplynulo už více než 24 let a za tu dobu se mnohé změnilo, avšak základní hodnota rodinného byznysu – poctivý přístup k práci – zůstala zachována. Celou společností i nadále prostupuje duch původních zakladatelů společnosti, rodiny Štěpánkových. Jejich chovatelská a zemědělská tradice měla v Helvíkovicích vždy hluboké kořeny. Jako první u nás Fitmin v roce 2010 přišel s unikátní technologií přidávání čerstvého masa do procesu výroby krmiv, díky které si produkty zachovávají skvělou chutnost. Živiny zůstávají ve špičkové kvalitě a nejsou zničeny vysokými teplotami jako v případě, že je maso nejdříve zpracováno v moučku a teprve potom do granulí. Navíc to není maso ledajaké – jedná se o maso vysoké kvality, které je srovnatelné s kvalitou masa, které
se používá v potravinářství.