Soud potvrdil, že i zbylá dvě videa Greenpeace, která zesměšňují firmu ČEZ, neporušila zákon. ČEZ musí platit

Praha – 24. března 2022: Vrchní soud v Praze dnes rozhodoval o zbylých dvou videích, kterými organizace Greenpeace parodovala reklamy energetické firmy ČEZ. I v těchto případech soud uznal, že šlo o parodie, na které se vztahuje výjimka z autorských práv, a že organizace Greenpeace jejich zveřejněním neporušila zákon. ČEZ nyní musí zaplatit Greenpeace za soudní výlohy. O prvním z řady videí rozhodl soud na konci ledna letošního roku, ČEZ platbu za soudní výlohy již poslal. 

Organizace Greenpeace v letech 2018 a 2019 pozměnila některé reklamní spoty české energetické společnosti tak, aby bylo jasné, že v nich společnost používá greenwashing a snaží se vytvářet dojem zodpovědné a ekologické společnosti. Sama přitom byla v tu dobu 4. největším znečišťovatelem ovzduší v Evropské unii a plánovala i nadále dlouhodobě pokračovat v těžbě a spalování uhlí.

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká:

“Peníze, které firma ČEZ nyní podle rozsudku musí organizaci Greenpeace zaplatit za soudní výlohy, z ní rázem dělají jednoho z největších “dárců” organizace v České republice. My tyto peníze určitě smysluplně využijeme, například v kampani proti zbytečnému prodlužování dolu Bílina za územní ekologické limity či na výdaje v řízení o emisní výjimce pro elektrárnu Prunéřov, z níž chce ČEZ vypouštět více prachu, než dovoluje zákon.”