Technologičtí giganti se po pandemii vrací do kanceláří, ale jen částečně

Praha, 11. dubna 2022 – Velké technologické společnosti jako Apple, Google nebo Twitter se vrací po dvou letech pandemie COVID-19 zpátky do kanceláří. U zaměstnanců odhalili chybějící hranici mezi osobním a pracovním životem, což u mnohých snížilo efektivitu práce i kvalitu života. I přesto si ale zaměstnavatelé uvědomují pozitiva práce z domova a tak nastavují tzv. hybridní systém, který umožňuje částečnou práci z kanceláře i domova. 

Při setkání akcionářů společnosti Apple na počátku března oznámil generální ředitel Tim Cook, že zaměstnanci budou v dubnu postupně zanechávat práce z domova. Od 11. dubna do kanceláří dojdou alespoň jednou týdně, od 23. května to už bude povinně na tři dny. Jedná se o klíčový test, zda se technologičtí giganti dokáží vrátit v éře Zoomu zpět do kanceláří. „Nalákat zaměstnance zpět do kanceláří nebude úplně komplikované. S jarem se lidé budou přirozeně chtít socializovat a ne sedět celé dny zavření doma,“ konstatuje Honza Klusoň, expert na firemní kulturu.


Hybridní práce se stává samozřejmostí

Jmenovaná společnost se snaží přivést zaměstnance zpět do kanceláře již od června loňského roku, termín návratu ale musela kvůli pandemii několikrát odložit. Svým zaměstnancům přislíbila v rámci pilotního programu hybridní práce měsíc práce z domova ročně. „U nás ve firmě fungujeme na hybridní model téměř už od začátku. Nařízení povinného návratu do kanceláří ani nezvažujeme. Důvodem je nastavení důvěry v týmech a zachování flexibility práce,“ říká Dominik Hádl, ředitel pražské IT firmy Monstarlab.

Návrat do kanceláří na pár dní v týdnu může být opravdovým benefitem. „Obnoví se společenské styky, lidé uniknou ze samoty nebo se také zvýší produktivita u týmových projektů,“ říká CEO Welcome to the Jungle Honza Klusoň. „Zároveň budujete skutečné vztahy, které jsou pro dobrou firemní kulturu a následně i produktivitu nezbytné. Navíc dokonce práce z domova snižuje produktivitu už čtvrtý den, hybridní systém je proto ideální,“ dodává Klusoň.


Pracujte tam, kde se budete cítit produktivní a kreativní

Google (společnost Alphabet Inc.) nařídil tři dny v kanceláři rovnou, a to už od 4. dubna. Pokud se zaměstnanec necítil na takovou změnu připraven, mohl si zažádat o prodloužení práce z domova nebo změnu místa. Společnost zároveň upustila od povinného očkování a nošení respirátorů, testování i distancování očkovaných. Neočkovaným naopak roušky a testování v kancelářích zůstává.

První gigant vyzval k návratu už v únoru letošního roku. Kanceláře Microsoftu se svým zaměstnancům zpřístupnily již 28. února. Následovala společnost Meta, která vyzvala k návratu do kanceláří o měsíc později. Měla sice podobné plány, ale kvůli variantě omicron je musela posunout. Twitter otevřel své kanceláře 15. března, na přechod k návratu do kanceláří ale nechce tlačit. „Kdekoliv se budete cítit nejproduktivněji a nejkreativněji, tam pracujte, a to včetně práce z domova na plný úvazek,“ řekl generální ředitel Twitteru Parag Agrawal. 


Bývalý šéf HR společnosti Google Laszlo Bock předpovídá, že hybridní práce vydrží pouze tři až pět let, poté se prý přesuneme do kanceláří úplně. Honza Klusoň tak pesimistický není „Hybridní model je výhodný pro všechny a proto se stane vyhledávaným benefitem. Umožňuje udržitelnou práci spolu s plnohodnotným osobním životem,“ ukončuje.

společnostdatum návratu do kanceláří
Microsoft28. únor
Twitter15. březen
Meta28. březen
Google4. duben
Apple11. duben

O Welcome to the Jungle

Welcome to the Jungle je platforma pro život v práci. Nabízí širokou škálu kvalitního obsahu (článků, videí, podcastů, časopisů či událostí), jejichž cílem je inspirovat k profesnímu růstu. 
Firmám Welcome to the Jungle pomáhá najít ty správné kandidáty skrze employer branding. Propracované profily firem umožňují kandidátům nahlédnout přímo do firemní kultury. Na webu Welcome to the Jungle naleznete na 3 000 profilů různých firem obsahujících videa, fotografie a rozhovory, které slouží jako zdroj cenných informací pro potenciální uchazeče o pracovní místa.