Nedokonale zachycený, ale silný příběh záchrany života. Odborná porota vybrala nejlepší video z policejního zásahu

Soutěž o nejlepší policejní video 1. čtvrtletí roku 2022 v České republice, kterou pod názvem Nejlepší důkaz pořádají společnost Axis Communications a online magazín Týdeník policie, má svého vítěze.  Ze 23 videí nominovaných na shortlist a oficiálně uveřejněných tiskovými odděleními policie vybrala odborná porota záznam mimořádně profesionálního zásahu v hořícím bytě v Praze 9, při němž policisté PČR zachránili ženu připoutanou k radiátoru. Soutěž aktuálně pokračuje dalším kolem, do něhož lze hlásit videa z tohoto čtvrtletí.

Soutěž Nejlepší důkaz ve svém premiérovém kole sbírala nominace na nejlepší policejní videoklip publikovaný od 1. 1. 2022 do 31. 3. 2022. Kvalifikovat se mohla pouze oficiální videa pořízená městskými kamerovými systémy, kamerami z policejních vozů nebo kamerami nositelnými na uniformě, a upravená do své finální podoby tiskovými odděleními městských policií, Policie ČR a Celní správy ČR. Na shortlist soutěže se dostalo celkem 23 takových videí. 

Vítězné video: záchrana života v hořícím bytě

Videa po uzavření nominací vyhodnotila nezávislá porota expertů, která se zaměřila na tři kritéria: profesionalitu zachyceného policejního zásahu, důkazní hodnotu videa a jeho popularizační význam.  Zvítězilo nakonec video Policisté nalezli v hořícím bytě v Praze ženu připoutanou k topení pořízené 27. ledna 2022 a zveřejněné tiskovým oddělením Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy. Pohotovostní motorizované jednotky PČR spolu s policisty z místního oddělení Praha – Kyje v něm zasahují v Bobkově ulici v Praze 9 u požáru v bytě, ve kterém se nacházela žena připoutaná pouty k topení. Společnými silami a spoluprací s dalšími složkami IZS se jim podaří požár uhasit, ženu zachránit a předejít dalšímu neštěstí. 

Odborná porota upřednostnila příběh a profesionalitu zásahu

„Video ukazuje rychlou a bezprostřední reakci směřující k vyhledání ohniska požáru,“ říká člen poroty a policejní poradce Martin Hrinko, který hodnotil způsob provedení zásahu. Příkladná byla podle něj celá série kroků zahrnující „násilný a důsledný vstup do bytu záchranu života, spolupráci se složkami IZS, činnost směřující k evakuaci ostatních ohrožených osob v domě a zabránění rozšíření požáru“.

Forenzní expert Martin Spurný, který hodnotil význam videa jako důkazního materiálu, byl z členů poroty nejkritičtější: „V tomto videozáznamu se bohužel, podobně jako ve většině ostatních v tomto kole soutěže, vyskytovaly poměrně časté chyby z hlediska technického vybavení, ale i z hlediska následného zpracování … Jsem přesto rád, že mě v tomto případě moji kolegové v porotě přehlasovali. Obsah tohoto videa jednoznačně vyhrává nad formou.”

Moderátor a producent pořadů o kriminalistice a záchranářích Mirek Vaňura se zaměřoval na popularizační význam videa: „Je to opravdové, jsou tam emoce, je tam snaha policistů pomoci! Kdyby do bytu nevstoupili a počkali až na hasiče, nikdo by jim to nemohl vyčítat. Je to i pro policii výjimečný zásah, i když jsou na podobné akce cvičeni.“

Mluvčí PČR: „Jen několik vteřin na správné rozhodnutí“ 

Nejlepší důkaz je první soutěž v Česku, která posuzuje kvalitu a význam policejních videodokumentů. Tým vítězného videa získá od organizátora soutěže Axis Communications výhru v podobě kompletně nastaveného kamerového systému s kamerou AXIS W101 určenou k nošení na uniformě.

Je mi ctí prezentovat výbornou práci svých kolegů,“ říká por. Violeta Siřišťová, tisková mluvčí KŘP hl. m. Prahy. „Svou odvahou, zkušenostmi a rychlou reakcí opět dokázali, že své zaměstnání vykonávají srdcem. Tímto případem jsme chtěli veřejnosti ukázat zákrok očima policisty, který měl jen několik vteřin na správné rozhodnutí, zda bude riskovat svůj život, aby zachránil jiný. Velice si vážíme ocenění a výhru dostanou policisté z prvosledových hlídek, aby i příští zákroky mohly spatřit oči veřejnosti.“

Vítězné video na oficiálním YouTube kanálu Policie ČR najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=7Za7F4cI3wY

Soutěž aktuálně pokračuje druhým kolem, do kterého lze nominovat videa z tohoto čtvrtletí. Uzávěrku má 31. 6. 2022. Kompletní hodnocení vítězného videa, další informace, pravidla a aktuální soutěžní galerii najdete na adrese www.nejlepsidukaz.cz

O společnosti Axis Communications

Společnost Axis vytváří chytřejší a bezpečnější svět s pomocí síťových řešení, která otevírají přístup k lepšímu zabezpečení a k novým způsobům podnikání. Axis jako lídr v oblasti síťového videa nabízí produkty a služby pro videodohled a analýzu videa, řízení přístupu a audiosystémy. Společnost Axis má přes 3 000 zaměstnanců víc než v 50 zemích a při poskytování klientských řešení spolupracuje s globální sítí partnerů. Společnost Axis byla založena v roce 1984 a sídlí ve švédském Lundu. Víc informací o společnosti Axis najdete na naší webové stránce