NIKON UVÁDÍ NOVÝ FIRMWARE ŘADY Z A PAMĚŤOVOU KARTU S

Amsterdam, Nizozemsko, 14. dubna 2022: Společnost Nikon dnes uvádí nový firmware pro vlajkovou loď fotoaparátů mirrorless, přístroj Z 9, a pro fotoaparáty mirrorless Z 7II a Z 6II. Firmware verze 2.0 pro fotoaparát Z 9 obsahuje množství vysoce výkonných aktualizací a udržuje fotoaparát na špici ve své kategorii v případě statických snímků i videa. Firmware verze 1.4 pro fotoaparáty Z 6II a Z 7II zlepšuje zaostřování pro statické snímky a video. Společnost Nikon dnes dále uvádí 600GB paměťovou kartu Nikon CFexpress (typ B), která snadno pojme záznamy videa ve vysokém rozlišení z fotoaparátu Z 9 a nabízí fenomenálně rychlé sériové snímání.

Uživatelům zaznamenávajícím video nabízí firmware verze 2.0 pro fotoaparát Z 9 zásadní aktualizace. Videografové budou moci zaznamenávat video RAW 8,3K/60p přímo ve fotoaparátu a k dispozici bude rovněž výjimečně ostrá stopáž videa 4K/60p Ultra HD převzorkovaná z 8K. Při použití formátu ProRes RAW HQ (max. 4K/60p) nebo nového formátu Nikon N-RAW (max. 8K/60p a 4K/120p) bude možný záznam 12bitového videa přímo ve fotoaparátu. Mezi další nové funkce, které reagují na požadavky profesionálů pracujících s fotoaparátem Z 9, patří zobrazení monitoru vlnového průběhu (osciloskopu), červený rámeček indikace záznamu a uživatelské menu i pro pohodlné zobrazení nastavení videa během záznamu. 

Firmware 2.0 pro fotoaparát Z 9 nabízí klíčové aktualizace rovněž pro fotografy. Po provedení aktualizace lze přizpůsobit nastavení automatického zaostřování s využitím až 20 volitelných vzorků velkoplošných zaostřovacích polí a pro zobrazovač elektronického hledáčku s vysokým jasem (3 000 nitů) lze aktivovat vyšší obnovovací frekvenci (max. 120 sn./s). Mezi další nové funkce patří vyrovnávací paměť před expozicí snímků a možnost vyvolání pozici zaostření s využitím více tlačítek fotoaparátu. 

V případě fotoaparátů Z 6II a Z 7II zlepšuje firmware verze 1.4 algoritmy automatické volby zaostřovacích polí pro zlepšené zaostřování na objekty v popředí uprostřed obrazového pole. Podpora lineárního manuálního zaostřování umožní videografům s extrémní přesností reprodukovat přeostření z bodu A do bodu B. A oba fotoaparáty se stanou kompatibilními s dálkovým ovládáním Bluetooth Nikon ML-L7. 

Nikon dnes navíc uvádí novou paměťovou kartu Nikon CFexpress (typ B) 660 GB, s vysokou kapacitou a kompatibilitou s fotoaparátem Z 9. Karta splňuje požadavky na rychlé sériové snímání a záznam videa nad 8K vysokými snímacími frekvencemi a dosahuje rychlosti čtení až 1 700 MB/s a rychlosti zápisu až 1 500 MB/s.

FIRMWARE VERZE 2.0 PRO FOTOAPARÁT Z 9 – K DISPOZICI V CENTRU STAHOVÁNÍ NIKON OD 20.4.2022

 Video 8,3K/60p přímo ve fotoaparátu: Interní záznam videa RAW 8,3K extrémně plynulou frekvencí 60p. Možnost pořizovat záznamy ve formátu N-RAW v extrémně vysokém rozlišení 8,3 K (8 256 × 4 644) s využitím plné šířky obrazového snímače fotoaparátu Z 9.

Videa 4K UHD převzorkovaná z 8K: Záznam výjimečně ostré stopáže 4K/60p Ultra HD převzorkované z 8K.¹

Záznam 12bitové stopáže RAW ve fotoaparátu: Při použití formátu ProRes RAW HQ (max. 4K/60p) nebo nového formátu Nikon N-RAW (max. 8K/60p a 4K/120p). 

Monitor vlnového průběhu (Osciloskop): Kontrola komplikovaných expozic jedním pohledem při snímání ve formátu N-Log nebo RAW.

Uživatelské menu i: Zobrazení hlavních nastavení videa současně na monitoru. Kontrola rozlišení a snímací frekvence prostřednictvím horního kontrolního panelu fotoaparátu.  

Červený rámeček indikace záznamu: Červený rámeček indikace záznamu se zobrazí na monitoru při stisknutí tlačítka záznamu videa.

Statické snímky v rozlišení 8K: Možnost extrakce po sobě jdoucích snímků ve vysokém rozlišení z až 10 s stopáže 8K.

Až 20 volitelných velkoplošných zaostřovacích polí: Záruka zaostření každé akce a eliminace rušivého vlivu pevných překážek jako jsou tenisové sítě nebo překážky na překážkové dráze. 

Elektronický hledáček s obnovovací frekvencí až 120 sn./s: Zobrazovač elektronického hledáčku fotoaparátu s vysokým jasem (3 000 nitů). Ideální pro fotografování rychle se pohybujících objektů, například závodních vozů.

Vyvolání zaostřené vzdálenosti: Více tlačítkům fotoaparátu lze přiřadit pozice zaostření – jednotlivá tlačítka mohou vyvolávat všechna stejnou pozici zaostření nebo každé jinou.

Vyrovnávací paměť před expozicí snímků: Záznam snímků po dobu až sekundu před stisknutím tlačítka spouště až na doraz. Možnost nastavit rovněž vyrovnávací paměť po expozici snímků pro pokračování ve fotografování po dobu dalších až čtyř sekund. 

A to není vše! Kompletní seznam aktualizací firmwaru verze 2.0 naleznete v centru stahování Nikon. 

Firmware verze 1.4 pro fotoaparáty Z 7II a Z 6II – k dispozici v centru stahování Nikon (Z 7II / Z 6II) od 20.04.2022

 Zlepšená automatická volba zaostřovacích polí: Lepší detekce a zaostření objektů v popředí uprostřed obrazového pole.

Podpora lineárního manuálního zaostřování: Možnost přesné reprodukce přeostření z bodu A do bodu B pro videografy. 

Kompatibilita s dálkovým ovládáním Bluetooth Nikon ML-L7: Možnost ovládání klíčových funkcí fotoaparátu při dálkově ovládaném fotografování. K dispozici jsou samostatná tlačítka spouště a záznamu videa.

Navštivte centrum stahování Nikon a stáhněte si Firmware verze 1.4 pro fotoaparát Z 7II a Firmware verze 1.4 pro fotoaparát Z 6II.

FOOTNOTES

¹ Ve formátech videa založených na formátu FX [4128×2322 60p/50p] nebo [3840×2160/60p/50p] můžete zaznamenávat stopáž 4K UHD převzorkovanou z 8K.

 ² Při použití 660GB paměťové karty Nikon CFexpress (typ B) je třeba pro dosažení přibližných uváděných hodnot připojit při následujících nastaveních externí síťový zdroj: JPEG Jemný/Velký, vysoce efektivní formát RAW, 12bitů při více než 8K 60p ve formátu N-RAW, resp. 8bitů při 8K UHD 30p.

Společnost Nikon

Nikon je vedoucím světovým poskytovatelem výrobků a služeb v oblasti fotografie a videografie. Inovativní optické technologie společnosti – zahrnující amatérské a profesionální fotoaparáty, objektivy a příslušenství – v sobě nesou více než 100 let zkušeností v oboru. Značka je globálně oceňována pro stanovování nových standardů v oblasti designu a výkonnosti, kde revoluční řada fotoaparátů Nikon mirrorless a objektivů NIKKOR Z představují novou dimenzi optické výkonnosti. 

Cílem společnosti Nikon je být vzorem v oblasti fotografické kultury a umožnit nejlepším světovým vizuálním umělcům využít jejich tvůrčí potenciál zprostředkováním vizuálních příběhů. Oceňované vybavení firmy poskytuje fotografům a videografům vše potřebné pro realizaci jejich tvůrčích vizí na nejvyšší úrovni.

Jako osvědčený vizionářský partner sjednocuje Nikon všechny úrovně tvůrců obsahu prostřednictvím své komunity uživatelů, nedostižné technické expertizy a přístupu ke zdrojům vzdělání prostřednictvím iniciativ, jako je Nikon škola.